Tytus, Romek i A'Tomek. Księga V. Podroż do ćwierć koła świata

Cykl: Tytus, Romek i A'Tomek (tom 5)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Tytus, Romek i A'Tomek, komiksy
komiksy

Bohaterowie wyruszają w podróż do ćwierć koła świata, poznając takie miejsca jak Szwecja, Anglia, Arktyka, Kuba, Afryka, Artek (ZSRR); pojazd – Wannolot.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

chrispu | 2014-06-22

Jeden z fajniejszych i inteligentniejszych komiksów z tej serii (w mojej ocenie). Autor zgrabnie operuje tu stereotypami dotyczącymi krajów zagranicznych, umieszczając je w zabawnej, komiksowej konwencji (np. skojarzenia z Francją to Luwr, bagietki i kloszardzi), pojawia się kilka żartów słownych (zabawne spolszczenia). Oczywiście nie mogło tu zabraknąć tzw. poprawności politycznej z czasów gdy komiks był tworzony (czyli Fidel Castro, przyjaźń z ZSRR, rasizm w USA itp.) - ale w sumie jest to tak przedstawione, że nie przeszkadza w odbiorze całości.
Podsumowując - oprócz zabawy, młodsze dzieciaki nie lubiące geografii mogą się czegoś z tego komiksu dowiedzieć (chociażby gdzie znajdują się/leżą niektóre państwa w stosunku do Polski). Ułatwi im to mapka znajdująca się w środku komiksu.

Degamisz | 2015-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2015

To w jaki sposób Papcio Chmiel trafia w mój gust kolejnymi częściami komiksów można porównać do sinusoidy - jeden jest świetny, następny nudny, po czym kolejny znowu mnie zachwyca, żeby następny znowu rozczarował... Bo księga V niestety rozczarowała. Po rewelacyjnym "Tytus żołnierzem" spodziewałem się widocznie czegoś lepszego i trochę zawyżyłem oczekiwania, których niestety "Podróż do ćwierć koła świata" nie spełniła. Pozostaje mieć nadzieję, że następna część bardziej trafi w moje gusta.

kismetka | 2015-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 25 lipca 2015

Tym razem Tytus, Romek i A’Tomek podróżowali po świecie i były to podróże absolutnie niesamowite. Mamy tu sporo stereotypów, pokazanych celowo i bardzo uroczo, są potyczki językowe, jest też oczywiście poprawność polityczna – Fidel Castro, przyjaźń z ZSRR.
Zabawnie i inteligentnie, jak w większości komiksów z Tytusem.
To jedna z moich ulubionych części, być może dlatego, że sama uwielbiam podróżować, choć moje podróże, zwłaszcza te wymarzone i dalekie, są nieco bardziej skomplikowane i czasochłonne do przygotowania i wykonania :)

Aniaxxp | 2014-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2014

W tym tomie Tytus i "spółka" wybierają się na zwiedzanie świata nowym wynalazkiem A'Tomka - Wannolotem. W zeszycie toczy się bardzo ciekawa akcja, a do tego każdy może się poczuć jakby zwiedzał owy kraj. POLECAM

Mamerkus | 2015-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Po dwóch słabszych odsłonach przygód Tytusa Pacio Chmiel w "Podróży do ćwierć koła świata" wraca do formy. Pojawia się kultowy wannolot, jeden słynniejszych środków lokomocji polskiej trójki Drombo, są świetne wątki (wykwalifikowany rozbitek, góra lodowa, wizja Ameryki jako kraju pełnego komerchy aktualna dzisiaj także do Polski, czy wątek pustynny) i zapadające w pamięć suchary level hard ("- Dlaczego te chmury są takie podrapane? - Od drapaczy chmur").
Ocena jednak nie może być wyższa, bo siłą rzeczy komiks zawiera w sobie lokowanie jedynie słusznego produktu, jakim jest kraina ludowa mlekiem i miodem płynąca, czyli Polska oraz bratnie narody radzieckie i kubańskie w konfrontacji ze skomercjalizowanym, bandyckim, rasistowskim Zachodem.

star22 | 2014-11-14
Przeczytana: grudzień 1988

Moja ulubiona księga Tytusa, a zarazem pierwsze samodzielnie przeze mnie przeczytane dzieło literackie :) Doskonała odskocznia od szarej rzeczywistości dla dzieciaka wychowującego się PRL-u, bo oto popuszczając odrobinę wodze fantazji, można w wannie z doczepionymi odkurzaczami odbyć podróż dookoła (pardon, do ćwierć koła) świata. No i ten humor -
"Co to za rzeka?
- Tam? Iza