Janusz Christa to jeden z największych polskich twórców komiksu. Narysował ok. 4700 komiksowych pasków i 700 plansz. Wydał ok. 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 mln egzemplarzy. Urodził się 19 lipca 1934 roku w Wilnie, wówczas jeszcze polskim mieście na kresach wschodnich.
Jako rysownik zadebiutował w roku 1956 – niemal równocześnie w dwóch pismach – cykl jednostronicowych historyjek o dwóch chłopcach Kuku i Ryku w magazynie „Przygoda” oraz całostronicowy komiks bez dymków Opowieść o Armstrongu i komiks Rock and Roll na łamach miesięcznika „Jazz”. 15 września 1958 pojawił się pierwszy pasek komiksowy o Kajtku-Majtku. Rozpoczęty w ten sposób cykl Kajtek i Koko, a później Kajko i Kokosz zagościł w „Wieczorze Wybrzeża” na 17 lat. W międzyczasie rysownik eksternistycznie zdał dużą maturę w Technikum Ekonomicznym dla Pracujących. Współpracę z gdańską popołudniówką Christa przerwał w roku 1975, by wraz ze swoimi bohaterami przejść do „Świata Młodych”, a wkrótce potem do magazynu „Relax”. Przyniosło mu to ogólnopolską sławę, porównywalną jedynie z popularnością Papcia Chmiela. Niestety, w wieku zaledwie 55 lat Christa ze względu na stan zdrowia zakończył karierę albumem Mirmił w opałach. Potem tworzył już niewiele, głównie do szuflady.
Christa zmarł po ciężkiej chorobie 15 listopada 2008 r. w wieku 74 lat w Sopocie.http://www.januszchrista.pl/
ASTERIKS I OBE... KAJKO I KOKOSZ
Jakoś tak smutno i blado wyglądała moja kolekcja komiksów Christy bez tego tomu w tym wydaniu, więc się skusiłem. Tym bardziej, że to bodajże najlepszy – obok „Szkoły latania” – tom serii i jedno z najlepszych dzieł autora. I nie żałuję. Bo i dzieło świetne, i dodatki znakomite. I co z tego, że podobne to wszystko do „Asteriksa”, skoro Chrusta wypełnił to takim ładunkiem swojskości i uroku, że pal licho, nawet jakby bardziej było podkradane, wraz by mnie kupowało.
Wioska Mirmiłowo była już areną wielkich wydarzeń. Kajko i Kokosz, jej najwięksi wojowie, mierzyli się z niejednym wyzwaniem, teraz czeka na nich jednak próba, której mogą nie podołać – zabicie nudy! Nic więc dziwnego, że gdy pojawia się okazja wyruszenia do nadmorskiego grodu, gdzie Wojmił potrzebuje pomocy w starciu z sąsiadami, nie wahają się ani chwili. A sytuacja z każdą chwilą komplikuje się coraz bardziej. Bo wróg ma córkę, dziewczę piękne, choć głupie. I na jej widok wszyscy tracą głowy – jak się wkrótce okazuje, Wojmił także. przyjaciel naszych bohaterów tak samo. I co teraz? Szczególnie, że obaj proszą Kajka i Koko o pomoc… Zaczynają się szranki i konkury, próby sprostania wymaganiom dziewczyny i szalona rywalizacja…
http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2023/07/kajko-i-kokosz-zota-kolekcja-tom-2.html
Najnowsza część nie odbiega znacząco od poprzednich. Nadal jest to opowieść o bohaterach stworzonych przez Janusza Christę. Wewnątrz, oprócz interesującego wstępu napisanego przez Macieja Kura – scenarzystę nowych przygód Kajka i Kokosza, czytelnicy znajdą cztery komiksy: Dzień Śmiechały, Srebrny Denar, W Krainie Borostworów i Mirmił w Opałach, a także dwa komiksowe kalendarze.
Oprócz tego fani natrafią na liczne smaczki z ostatniego okresu twórczości Janusza Christy. Chodzi tu o scenariusze, rysunki, a także niezrealizowane filmy animowane z lat 90. Dodatkowe materiały rzucają nowe światło na życie i twórczość ojca Kajka i Kokosza. Szczególnie oddani miłośnicy tych bohaterów będą zachwyceni możliwością zdobycia większej ilości informacji.
W szóstym tomie Złotej Kolekcji znajdziemy między innymi wiadomości o nowych przygodach dwóch wojów oraz o serialu animowanym dla Netflixa.
Wszystkie części komiksu, niezależnie czy to Dzień Śmiechały, czy Mirmił w Opałach, bawią swoją prostotą i niesamowitą historią. Przede wszystkim każda z nich opowiada o przyjaźni i oddaniu, a wszystko jest osadzone w słowiańskich klimatach – bajka!
Więcej na: CzasoStrefa