Znany pod pseudonimem Papcio Chmiel polski grafik, rysownik i publicysta, uczestnik powstania warszawskiego w 7. Pułku Piechoty AK "Garłuch", pseudonim powstańczy Jupiter, odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym, po wojnie artylerzysta w Wojsku Polskim, kawaler Orderu Uśmiechu.W 2007 r. odznaczony medalem Gloria Artis.
Karierę graficzną rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką. Po przejściu do cywila w 1947 pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. Jest autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” (1947) oraz komiksów własnego pomysłu „Półrocze bumelanta” (1951) i „Witek sprytek” (1955‐1956). Szerzej znany z bardzo popularnej, ukazującej się od 1957, serii komiksów „Tytus, Romek i A'Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie „Świat Młodych”, w którym publikował kolejne odcinki. W latach 1989-90 powstały dwa dziesięcio-minutowe odcinki serialu animowanego pt: "Narodziny Tytusa" oraz "Edukacja". Dwanaście lat później na podstawie scenariusza wyłonionego w drodze konkursu powstał pełnometrażowy film animowany Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń.
Do maja 2010 ukazało się 35 części serii komiksów „Tytus, Romek i A'Tomek” oraz książki „W odwiedziny do rodziny”. Papcio Chmiel napisał też autobiografię „Urodziłem się w Barbakanie” (wyd. Prószyński i S-ka 1999) oraz będącą jakby drugim tomem tej biografii, książkę „Tytus zlustrowany” (wyd. MDK 2007). Jest również autorem ilustracji do książki Barbary Tylickiej "Generał Ciupinek". W styczniu 2005 swoją premierę miała gra komputerowa "Tytus, Romek i A'Tomek - Armia zbuntowanych robotów". W 2009 Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki pocztowe z Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem, a także kolekcjonerską kopertę FDC. Pod koniec 2010 wydawnictwo "Agora" wydała słuchowisko CD na podstawie XIII księgi przygód "Tytusa, Romka i A'Tomka" - wyprawa na wyspy nonsensu - z dołączoną książeczką z rysunkami Papcia Chmiela. Pod koniec 2010 Poczta Polska wydała w wersji limitowanej kalendarz na rok 2011 - "4 pory uśmiechu" z ilustracjami narysowanymi przez m.in. przez H.J. Chmielewskiego. Za swoją twórczość został uhonorowany Orderem Uśmiechu. W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2006 wspierał kampanię Kazimierza Marcinkiewicza w wyborach na prezydenta stolicy. W 2007 poparł Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych i zasiadał w Komitecie Honorowego Poparcia PiS. 31 maja 2007 Henryk Jerzy Chmielewski został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Podczas tej samej uroczystości Srebrne Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali również inni rysownicy komiksów: Tadeusz Baranowski oraz Janusz Christa. Podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, 2 sierpnia 2009 w Parku Wolności, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.http://www.tytusromekiatomek.pl/?papcio-chmiel,4
Nietypowy komiks należący do serii historycznej Papcia Chmiela, jednej z 10 ksiąg - ,,Tytus, Romek i A'Tomek obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości Polski z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani.’’
Format książki bardzo duży, otwiera się w przeciwną stronę . Jest trochę utrudnione oglądanie z dzieckiem. Twarda lakierowana oprawa.
Ta część , jak inne spośród całej serii dotyczy tematyki kluczowych wydarzeń historycznych .Bohaterowie Papcia Chmiela przeżywają przygody w ważnych dla Polski dziejowych momentach.
Komiks jest dla dzieci , więc potraktowany został z przymrużeniem oka, z dystansem, pół żartem pół serio.
Różni się od komiksów zeszytowych choćby tym, że nie jest to jedna opowieść zwarta w całości.
Zawiera plansze całostronicowe , a na marginesie opisany został w prosty sposób wątek historyczny i nie tylko. Są to epizody z tamtego okresu. Wytłumaczono co robi Tytus i jego koledzy w sposób zgoła bardzo humorystyczny, żeby bardziej dotrzeć do dzieci. Jest to forma edukacyjna, nad wyraz zabawowa. Na pewno autor miał obiekcje przedstawiać małpie dowcipy Tytusa na tle tak poważnych wydarzeń historii Polski.
Jak sam mówił na niejednym spotkaniu, że nie jest to dokument historyczny tylko fantazja, fikcja literacka w tle prawdziwych historycznych wydarzeń. Papcio Chmiel reprezentował swoisty typ humoru. A wszystko to dla dzieci, by poprzez zabawę lepiej rozumiały i pamiętały. Małe dziecko nie jest w stanie pojąć historii Polski w wieku przedszkolnym.
Plansze pokazują wyprawę Napoleona na Moskwę, kongres wiedeński, powstanie listopadowe, styczniowe, syberyjski szlak Polaków i ośrodek emigracyjny w Hotelu Lambert, a kończy się w 1918 roku, kiedy to Józef Piłsudski wjeżdża do Warszawy.
Polecam dzieciom, całym rodzinom, wielbicielom Tytusa oraz innych komiksów.
Komiks jest ponadczasowy.
Nietypowy komiks należący do serii historycznej Papcia Chmiela, jednej z 10 ksiąg , wydanie pośmiertne ,,Tytus, Romek i A`Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani”. Autor odszedł kilka dni przed premierą, na którą czekał niecierpliwie.
Zmarł z 21/ 22 stycznia 2021 roku, dożywszy 97 lat .
Format książki bardzo duży, otwiera się w przeciwną stronę . Jest trochę utrudnione oglądanie z dzieckiem. Twarda lakierowana oprawa.
Ta część , jak inne spośród całej serii dotyczy tematyki kluczowych wydarzeń historycznych.
Komiks jest dla dzieci , więc potraktowany został z przymrużeniem oka, z dystansem.
Różni się od komiksów zeszytowych choćby tym, że nie jest to jedna opowieść zwarta w całości.
Zawiera plansze całostronicowe , a na marginesie opisany został w prosty sposób wątek historyczny i nie tylko. Są to epizody z tamtego okresu. Wytłumaczono co robi Tytus i jego koledzy w sposób zgoła bardzo humorystyczny, żeby bardziej dotrzeć do dzieci. Jest to forma edukacyjna, bardziej zabawowa. Na pewno autor miał obiekcje przedstawiać małpie dowcipy Tytusa na tle tak poważnych wydarzeń historii Polski, władców, przywódców, bohaterów i tle religijnym.
Jak sam mówił na niejednym spotkaniu, że nie jest to dokument historyczny tylko fantazja, fikcja literacka w tle prawdziwych historycznych wydarzeń. Papcio Chmiel reprezentował swoisty typ humoru. A wszystko to dla dzieci, by poprzez zabawę lepiej rozumiały i pamiętały. Małe dziecko nie jest w stanie pojąć historii Polski w wieku przedszkolnym. Autor chciał by jedynie młody człowiek zapamiętał datę 966 rok jako chrzest Polski Mieszka I ,że takie wydarzenie się odbyło, skutkujące powstaniem Państwa Polskiego.
Reszta to jest tylko odjechana bajka dla dzieci , która nie musi w pełni pokrywać całej historii jak i religii katolickiej. Papcio Chmiel na pewno z nikogo się nie naśmiewa ani z Polski ani z religii.
Fantazjuje i stawia naszych bohaterów w absurdalnym świecie , po części prawdziwym.
Nic złego się nie dzieje. Przeciwnie , jest wesoło i śmiesznie.
To był cudowny człowiek, żywotny jak na swój wiek , optymista, uśmiechnięty , którego miałam okazję poznać osobiście w 2013 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, jak odbierał razem z moim teściem Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy podczas uroczystej sesji Rady Miasta .Nagroda przyznawana jest w uznaniu szczególnych zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.
Papcio Chmiel spróbował pokazać na rysunkach wierne odwzorowanie strojów ówczesnych wojów,
chłopów, Amazonek,rytuały obrzędów świąt pogańskich, żeby sam rysunek był wiarygodny i pokrywał się z czasami historycznymi. To dzieci chłoną najbardziej.
Pozwolę sobie zacytować fragment z marginesów z jednej z kart dla orientacji, że to jest bajka a nie naśmiewanie się czy nieznajomość faktów historycznych bądź religijnych.
,,Może nas zdziwić , że osioł mówi po ludzku mając do tego wybitną świadomość rodową.
Podważamy więc sentencję głupi jak osioł. Dlaczego Tytus mówi po ludzku , a osioł nie może?
Osioł odegrał w historii ludzkości wybitną rolę spokojnego wędrowca – tragarza, co możemy zauważyć w niniejszym albumie.’’
Polecam dorosłym, dzieciom, całym rodzinom, wielbicielom komiksów a w szczególności Tytusa.
Komiks jest ponadczasowy.
Już więcej autor nic dla nas nowego nie napisze i nie narysuje niestety. Skończyła się złota era polskiego komiksu.