Zapiski spekulanta

Wydawnictwo: Interart
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Lehmanns Erzählungen, oder So schön war mein Markt: aus den Bekenntnissen eines Schwarzhändlers
83-7060-248-7
Oceansoul

źródło okładki: fotografia własna

młócę_książki | 2017-07-11

Stara dobra szkoła pisarska. Styl, język oraz sposób przedstawienia z pozoru błahej fabuły opowiadania uwydatnia różnicę, pomiędzy nie tak dawnym jeszcze pisaniem książek a współczesnym pisarstwem. Siegfried Lenz to ceniony autor wielu powieści i opowiadań, których tło zazwyczaj stanowią wydarzenia XX wieku. Nie są one jednak ujęte w kontekście historycznym i nie są fundamentem treści, lecz stanowią jedynie otoczenie w którym rozgrywa się akcja. "Zapiski spekulanta" to wartka opowieść człowieka, którego sposób życia determinuje czas, miejsce oraz sytuacja w której się znalazł. To opowieść o tym jak bohater znajdując się w danej rzeczywistości nie szuka możliwości osiągnięcia danego celu, lecz uzależnia cel od dostępnych możliwości. Chociaż przewrotność losu bywa zaskakująca i wiele w życiu zależy od szczęścia, to jednak szczęście przychodzi z czasem i pomaga w odniesieniu sukcesu. Ważniejsza jest natomiast od samego szczęścia umiejętność dostrzegania możliwości tam gdzie ich...

nunachopin | 2016-05-05
Blake | 2015-04-10