Muzeum ziemi ojczystej

Siegfried Lenz Wydawnictwo: Stowarzyszenie WK Borussia Seria: Biblioteka Borussii literatura piękna
Heimatmuseum
2010-01-01
1982-01-01
Eliza Borg, Maria Przybyłowska
Stowarzyszenie WK Borussia
Mazury historia I wojna światowa lata trzydzieste II wojna światowa małe ojczyzny
Heimatmuseum
literatura piękna
2010-01-01
Eliza Borg, Maria Przybyłowska
Biblioteka Borussii

Piękna opowieść o życiu i o przywiązaniu do miejsc i ludzi, o rozczarowaniach, o ojczyźnie, która wciąż jakaś niedookreślona, a jednak najbliższa sercu. Książka napisana przez Mazura, Prusaka, Niemca, a jednak bardzo polska w charakterze i szczególnej nostalgii.
Polecam wszystkim wielbicielom Mazur. Dajcie się wciągnąć!

Sielankowy obraz kraju lat dziecinnych zostaje brutalnie zburzony przez historię, która z brudnymi buciorami wchodzi w życie codzienne Mazurów. Wydarzenia historyczne są tylko pretekstem do przedstawienia czegoś głębszego, mianowicie jakże aktualnego dziś dyskursu na temat patriotyzmu, ojczyzny i sprawiedliwości dziejowej. Wszystko, mimo że pozbawione dialogów na ponad 600...

Na półkach: , , , ,

"Muzeum ziemi ojczystej" to książka niezwykła - magiczna, przepełniona nostalgią, ale momentami realistyczna aż do bólu. Z wielką przyjemnością zanurzyłam się w ten pełen wspomnień i tęsknoty świat, tym bardziej, że został on opisany pięknym, oryginalnym językiem.

Na pewno nie jest to powieść dla miłośników mocnych wrażeń i brawurowej akcji. Czas płynie tu niespiesznie,...

Długo zabierałam się za tę książkę, jakoś nie mogłam się do tego Lenza przekonać. W końcu został Honorowym Obywatelem Ełku i zapowiedział swoją wizytę po latach w mieście dzieciństwa - nie ukrywam, że to głównie skłoniło mnie do lektury. I dobrze, nie żałuje, wręcz przeciwnie.
Powieść jest obszerna, to monolog głównego bohatera, który stara się objaśnić przyjacielowi córki,...

Bohaterem książki jest Zygmunt Rogalla, który opowiada "przyszłemu zięciowi" Martinowi, o tym jak doszło do podpalenia przez niego muzeum ziemi ojczystej. Zygmunt Rogalla dzieciństwo spędził w mazurskim Łukowcu (dzisiejszy Ełk), gdzie wraz z wujem Adamem Rogallą zbierał tzw. świadków historii, czyli miecze, kobierce, garbki, książki, zabawki mazurskie.

Zygmunt Rogalla...

• Literatura niemiecka