Minuta ciszy

Wydawnictwo: Dobra Literatura
Schweigeminute
literatura piękna
Tamaryszek

Literacki bestseller w Niemczech. Niemcy, lata 70. XX wieku. W szkole średniej małej nadbałtyckiej miejscowości trwa ceremonia żałobna ku czci Stelli, zmarłej tragicznie młodej nauczycielki języka angielskiego. Dyrektor szkoły prosi 18-letniego Christiana, syna miejscowego „rybaka kamieni”, by w imieniu nauczycieli oraz swoich koleżanek i kolegów wyraził żal po stracie lubianej i szanowanej...

Literacki bestseller w Niemczech.

Niemcy, lata 70. XX wieku. W szkole średniej małej nadbałtyckiej miejscowości trwa ceremonia żałobna ku czci Stelli, zmarłej tragicznie młodej nauczycielki języka angielskiego. Dyrektor szkoły prosi 18-letniego Christiana, syna miejscowego „rybaka kamieni”, by w imieniu nauczycieli oraz swoich koleżanek i kolegów wyraził żal po stracie lubianej i szanowanej przez wszystkich Stelli. Christian odmawia. Śmierć 30-letniej kobiety dotknęła młodzieńca w szczególny sposób – stała się jego osobistą tragedią, końcem jego pierwszej wielkiej miłości.

„Minuta ciszy” to opowieść o dorastaniu. To również wyraz tęsknoty za trwałością oraz bliskością ukrytą między słowami a dwuznacznymi gestami. To chwila ugięcia się pod ciężarem pytania o sens istnienia, o istotę miłości i sposób na przezwyciężenie straty.

Książka została wydana dzięki wsparciu finansowemu Goethe-Institut ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

źródło opisu: http://www.dobraliteratura.pl

źródło okładki: http://www.dobraliteratura.pl

Myśliciel666 | 2019-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2019

Zainteresowałem się tą książką głównie przez zwrócenie mojej uwagi poprzez tytuł "Minuta ciszy". Początkowo wcale nie spodziewałem się tak pięknie wykreowanego romansu między uczniem, a jego nauczycielką. Autor oczywiście od samego początku uświadamia nas, że ta pierwsza miłość młodego Christiana do Stelli ma dramatyczny koniec. W końcu tytułowa minuta ciszy jest ukłonem w stronę zmarłej nauczycielki Stelli. Historia ta opowiadana przez Christiana zawiera wiele powrotów do przeszłości, kiedy to chłopak wspomina chwile z nauczycielką czy to razem z klasą, czy ich wspólne momenty sam na sam. Jest to historia piękna, zawierająca w swoich ramach wątki pierwszej miłości, dorastania, oddania i oczywiście straty. Choć niektórych może zniechęcić miłość między młodym chłopakiem i starszą nauczycielką, to jednak bardzo polecam tę jakże krótką i przyjemną i w piśmie i w treści powieść Siegfrieda Lenza.

isabelle142 | 2019-02-18
Przeczytana: 16 lutego 2019

Ostatnio wypatrzyłam tę pozycję za niecałą dyszkę w księgarni "Tak Czytam" na Szewskiej, a że za miesiąc będą moje imieniny to zaproponowałam narzeczonemu, żeby mi ją (na dobry początek) sprezentował :D Okazuje się, że na liście książek, które chcę przeczytać, wisiała już dokładnie trzy lata. Nie zwlekałam z jej przeczytaniem - powieść jest cieniutka, ma raptem nieco ponad sto stron, a jej okładka przyciągała mnie jak magnes. Bardzo mi się podoba ta szata graficzna!

Jeśli natomiast chodzi o treść książki, a raczej o formę, to początkowo miałam pewne zastrzeżenia. Otóż narracja nie jest prowadzona linearnie - wydarzenia są poszatkowane, wspomnienia przeplatają się z teraźniejszością, wiele tutaj niedopowiedzeń. Poza tym główny bohater trochę pisze o Stelli w trzeciej osobie, a czasami zwraca się do niej bezpośrednio. Koniec końców dochodzę jednak do wniosku, że układ chronologiczny niezupełnie by się tutaj sprawdził, a w tym, co zostało ukryte między wierszami, tkwi cały urok tej...

Darciatko | 2018-08-18

Zauroczenie nastolatka, można przeczytać.

Pani Lecter | 2018-05-09

Książki o objętości takiej jak ta są albo wybitne i znane na całym świecie ("Oskar i Pani Róża", "Mały Książę") lub giną w natłoku innych powieści i nie wyróżniają się niczym zajmującym. Tak było z "Nadzieją" Agnieszki Borys, którą czytałam ponad rok temu, a teraz nie potrafię jej streścić w nawet dwóch zdaniach. Obawiam się, że tak będzie też z "Minutą ciszy".

Zapowiadało się wspaniale. Musicie przyznać, że okładka robi wrażenie, a opis też zawiesza poprzeczkę dość wysoko. Cała historia też nie jest zła. To długi monolog Christiana, który właśnie siedzi na ceremonii, która ma na celu uczcić pamięć jego zmarłej nauczycielki angielskiego, a także pierwszej miłości i kochanki.

I tutaj zaczyna przeszkadzać zwięzłość tej powiastki. Brakuje budowania emocji, które może wydarzyć się wyłącznie przy dłuższej formie. Właśnie wtedy odkrywamy cechy bohaterów, które nie zostały powiedziane wprost. Ciężko utożsamić się z postaciami, które nie mają żadnego portretu psychologicznego. Poznajemy...

NowaCzytelniczka | 2017-09-02
Przeczytana: 2018 rok

Smutna historia pięknej miłości. Warto po nią sięgnąć. Warto dać się wprawić w zamyślenie. Książka krótka, do przeczytania na raz.

| 2017-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2014-2016

"Minuta ciszy" to najlepsza z książek tego autora, jakie dane mi było dotychczas przeczytać. Natknęłam się na nią w księgarni zupełnie przypadkiem. Mój wzrok przykuło nazwisko Lenza i ciekawa, wymowna w treści okładka. Zapoznałam się z krótkim opisem książki i skuszona wizją powrotu do prostego, minimalistycznego stylu kreowania rzeczywistości przez autora, sięgnęłam po tę pozycję.
Zgadzam się z tym, że mamy tu do czynienia z historią o "chwilach ugięcia się pod ciężarem pytania o sens istnienia, o istotę miłości i sposób na przezwyciężenie straty" - to jest zdecydowanie clou tej powieści. Poznajemy historię miłosną relacjonowaną przez młodego człowieka, który dopiero wkracza w sferę wyższych wymiarów, jakie niesie ze sobą pierwsze poważne uczucie.
Myślę, że warto przeczytać tekst, który został uznany w Niemczech za bestseller, choćby ze względu na obraz skrajnych emocji związanych ze stratą.
To książka o ulotności, nietrwałości i zbyt szybkim przemijaniu chwil, które każdy...

Patrycja | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Opowieść o miłości, utraconej miłości. Zapewne każdy z nas stracił kogoś kogo bardzo kochał. Siegfried Lenz ukazał nam w utworze to, jak zwykły przypadek, wypadek losowy, zabiera nam wszystko, cały nasz świat .Osobę, na której najbardziej nam zależy.
Książka dobra do poduszki, jednak nic konkretnego nie wnosi.

dzieckowojny | 2016-11-21
Przeczytana: 19 listopada 2016

Utrata bliskiej osoby jest trudnym momentem w życiu, niezależnie jaką mamy metrykę. Christian zakochał sie w swojej nauczycielce angielskiego, Stelli, która jest niewiele starsza od niego. Jest lubiana przez wszystkich w szkole, wielu również się w niej podkochiwało. Tak się złożyło, że Stella mimo obaw podziela to zauroczenie, okazuje się iż rozważała zmianę szkoły. Dla dobra ich obojga. Ale szczęście młodych nie trwało długo. Stella wypływa ze znajomymi w rejs, podczas powrotu zdarzył się wypadek i kobieta wypadając przez burtę, uderza głową w falochron. Obrażenia były tak rozległe, że po kilku dniach umiera.

Całą historię opowiada nam Christian, uczestniczący w spotkaniu w szkole, upamiętniającym Stellę. Podczas uroczystości wraca wspomnieniami do wspólnych zajęć, wypadów. Wspomina chwilę, gdy sam zorientował się, że zakochuje się we własnej nauczycielce. Zaczął już snuć palny wspólnej przyszłości. Niezwykle pięknie i czysto ujęte rodzące się uczucie między dwojgiem młodych...

Dona | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

Książka „Minuta ciszy” to oparta na faktach opowieść o zauroczeniu i miłości nauczycielki i ucznia. Rzecz dzieje się w nadmorskiej miejscowości w Niemczech.
Stella Petersen to lubiana młoda i piękna nauczycielka języka angielskiego a Christian osiemnastoletni chłopak, syn rybaka , poławiacza kamieni . Tych dwoje połączy dużo więcej niż relacja pedagog – uczeń.
W książce przeplatają się dwa watki, wspomnienia Christiana oraz przekaz z uroczystości pożegnania zmarłej nauczycielki, stąd tytuł „Minuta ciszy”. Autor ukazuje nam iż, Stella była obiektem westchnień i uczuć uczniów oraz zakazanej młodzieńczej miłości. Przedstawia tematy, które są w społeczeństwie nie akceptowalne jako zjawisko grzechu i nieprzyzwoitości, oraz smutek młodego bohatera, który utracił pierwszą miłość w tragiczny sposób.
Polecam tę krótką, skłaniającą do refleksji lekturę !!!
[TWK 65]

Justyna | 2016-10-11
Przeczytana: 06 października 2016

Książka średnio mnie wciągnęła. Ot motyw stary jak świat. Uczeń zakochuje się w swojej nauczycielce, która umiera a on czuje ogromną rozpacz po jej stracie. Język też taki poetycki, moim zdaniem ciężkawy.