Podróż albo rzeź niewiniątek. Pamiętnik pół wieku trwającej znajomości z polską, czeską i niemiecką historią 1939-1995 pióra Chrlesa Merrilla poświęcony Jamesowi Merrillowi i Jackowi Woźniakowskiemu

Tłumaczenie: Andrzej Pawelec
Wydawnictwo: Znak
The journey. Massacre of the innocents
83-240-0460-2
Polska, autobiografia, wojna
Raptozaur

Książka Merilla jest autobiografią podróżnika - a jednocześnie filantropa i historyka - który od ponad półwiecza odwiedza regularnie „swoje” miasta Europy Środkowej: Kraków, Warszawę, Pragę, Ołomuniec... Wizyty te nie tylko dostarczają autorowi materiału do intrygujących obserwacji, ale również skłaniają go do refleksji na temat historii, kultury i moralności.

czerwiec | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 listopada 2014

Miłosz się do powstania tego dzieła przyczynił a i wstęp napisał, Barańczaka zafascynowało, gdy było już gotowe. A ja się zastanawiam, czemu Znak w ogóle to wydał.

Niby słowo pisane, jednak razi formą właściwą dla ustnych wypowiedzi. Starszy już człowiek, Amerykanin, opowiada o swoim życiu, budowanych przez lata związkach z Polską (a także Czechami i Węgrami), przemyśleniach i skojarzeniach, nie krępując się dokonywać nagłych przejść tematycznych, niezaznaczonych wyraźnie dygresji, retrospekcji. Podział na rozdziały wydaje się być jednym z niewielu zabiegów redaktorskich. Czy wydawca liczył na narodowe sentymenty? uwierzył, że rekomendacja Miłosza i Barańczaka gwarantuje sukces? był związany niekorzystną umową? czy może autor zapłacił za cały (nieznany) nakład, że dopuszczono ten literacki półprodukt do druku?

Cierpliwi czytelnicy z zacięciem historycznym mogą spróbować się z „Podróżą” zmierzyć. Znajdą w przypisach kilka ciekawych źródeł anglojęzycznych dotyczących Polski oraz...

Raptozaur | 2010-11-18
Przeczytana: styczeń 2010