Prawo prerii

Wydawnictwo: ABC
opowiadania, dziki wschód,
hunter

Na "Dzikim Wschodzie" lat dziewięćdziesiątych gangsterzy noszą białe skarpetki i nie rozstają się z telefonami komórkowymi. Każdy - biedny czy bogaty - chce przeżyć i wyjść na swoje. A nie jest to łatwe w świecie prawa i prerii.

źródło opisu: ABC, 1999

Konkwistadorrr | 2018-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Nie moje pierwsze spotkanie z opowiadaniami (z tego co wiem to autor ten nie napisał chyba żadnej powieści, ale za jest moim zdaniem mistrze krótkiej formy) śp. M. Nowakowskiego. Byłem pewien, że się nie zawiodę i oczywiście się tak stało.
"Prawo prerii" to opowiadania odnoszące się do wczesnych lat '90 XX wieku i treścią w głównej mierze jest zachodząca transformacja dokonująca się w Polsce (jak dla mnie wciąż w toku). Kto miał w tamtych latach więcej niż 14 lat to już wie co znajdzie w tym zbiorze.
Opowiadania są bardzo krótkie, napisane w prosty sposób (i tu tkwi geniusz tego autora, bo od razu czuć, że nie ma tu ani krzty ogólnie pojętego snobizmu czy silenia się na cokolwiek), ale jednocześnie bardzo treściwy. Siła śp. M. Nowakowskiego tkwi w tym, że to co napisał dotrze jak najbardziej do młodego czytelnika, który wcale nie musiał żyć w czasach opisywanych przez autora, ponieważ są to tematy bardzo, ale to bardzo uniwersalne, po prostu ludzkie!
"Prawo prerii" to...

deelu | 2018-01-05