Balladyny i romanse

Okładka książki Balladyny i romanse
Ignacy Karpowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza literatura piękna
526 str. 8 godz. 46 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2010-10-21
Data 1. wyd. pol.:
2010-10-21
Liczba stron:
526
Czas czytania
8 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308044940
Tagi:
literatura polska satyra
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Bogowie schodzą z Olimpu



1898 361 182

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
1327 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
278
73

Na półkach: , ,

To chyba najdziwniejsza książka (wersja po cenzurze 😉), jaką czytałam. Powiedzieć, że rzeczywistość miesza się w niej z fikcją i że wychodzi poza wszelkie ramy gatunkowe, to tak, jakby nie powiedzieć nic. Nagrodzona w 2010 r. Paszportem Polityki („Za rozmach, odwagę i poczucie humoru”) i nominowana do Literackiej Nagrody Nike w 2011, wpisała się już chyba w kanon polskiej literatury postmodernistycznej.

Zaczyna się, można powiedzieć, zwyczajnie. Oto mamy Olgę, kobietę w średnim wieku, której życie to praca, długie dojazdy do niej i dom. Urozmaica je sobie drobnymi przyjemnościami, jak lektura romansideł i rytualne spotkania z siostrzenicą. Siostrzenica ma na imię Anka i też ma tu swoją historię. Tak samo, jak Janek, którego los połączy z obiema bohaterkami. Brzmi zwyczajnie? Tak, do pewnego momentu tak jest, chociaż od początku podskórnie wyczuwamy, że nie będzie to banalna historia. Tak samo jak od pierwszych stron klimat stworzony przez Karpowicza jest coraz bardziej na granicy jawy i snu.

Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej poznajemy wymienionych wyżej bohaterów, ale też kilku innych. Ich ścieżki łączą się i zapętlają, w taki sposób, że teoretycznie mogłoby się to wydarzyć naprawdę. Ale nie u Karpowicza. Niektóre wydarzenia, zachowania postaci i nastrój, jaki buduje słowami, sprawia, że nie jest to zwyczajna opowieść.
A w pewnym momencie zaczyna brakować kawy i żelazek…

W drugiej części akcja przenosi się z Warszawy do miasta miast, na górę gór, w chmurę chmur. A tam mamy bogów. Tych z mitologii greckiej, ale żeby nie było zbyt banalnie, autor wplata tu Balladynę, Alinę i Jezusa. Nawet nie wiem, jak opisać to, co tam się dzieje, chyba wystarczy jak powiem, że co kilka stron zastanawiałam się, czym autor wspomagał się tworząc coś tak, mówiąc potocznie, ale tak to czuję – odjechanego. Nike ma firmę z odzieżą sportową, Atena ogląda z Ozyrysem seriale, głównie „Przyjaciół”, Ozyrys również lubi czytać, ale tylko to, co go śmieszy (zazwyczaj wybiera Coelho). Balladyna mieszka z siostrą i ich kochankiem, Grabcem, prowadzą dobrze prosperującą firmę kateringową. Alina ma obsesję na punkcie malin i chodzi z tego powodu do terapeuty, który radzi jej, żeby zabiła siostrę. Więcej nie piszę, bo zabiorę Wam całą zabawę. Chociaż o to byłoby trudno – jedną z większych zalet tej książki jest jej język. Ja po prostu kocham książki pisane przez humanistów, którzy mają na dodatek bardzo wysokie IQ i nietuzinkowe poczucie humoru (por. Marta Kisiel 😉). Sposób w jaki Karpowicz operuje słowem i skojarzeniami, jak bawi się konwencją, jak długie zdania buduje, ech, rozpływałam się…

W trzeciej części bogowie schodzą do kraju z promocji, czyli Polski. Jak nietrudno się domyślić poznają bohaterów z pierwszej części i w tym momencie określenie „dziwna” naprawdę przestaje już być dla tej książki wystarczające. Ta część też podobała mi się już mniej. Fabuła troszkę się tu rozeszła i nieco za bardzo została rozciągnięta (tak jak końcówka pierwszej części).

Podsumowując – na podstawowym poziomie to świetna rozrywka, uczta dla osób zwracających w literaturze przede wszystkim uwagę na język i mających poczucie humoru. Jej drugie dno zawiera filozofię, opis współczesności, tego jak popkultura zajęła miejsce religii, naszego pojmowania miłości.
Książka ta nie należy do najbardziej uznanych w dorobku Karpowicza, ale bardzo się cieszę, że dowiedziałam się o tym pisarzu i mogłam się pozachwycać i kilka razy popłakać się ze śmiechu. Może budzić dość skrajne emocje, uwaga, może też obrażać uczucia religijne („Spotkanie z Jezusem to nie lada wyzwanie, przede wszystkim logistyczne: on ciągle jest w podróży, a to go krzyżują, a to wniebowstępuje, a to na świat przychodzi, poza tym ma mnóstwo świątyń, w których musi trochę powisieć”.). Jest zupełnie inna od jego najlepszej wg mnie książki, czyli "Sońki", ale równie warta przeczytania.

To chyba najdziwniejsza książka (wersja po cenzurze 😉), jaką czytałam. Powiedzieć, że rzeczywistość miesza się w niej z fikcją i że wychodzi poza wszelkie ramy gatunkowe, to tak, jakby nie powiedzieć nic. Nagrodzona w 2010 r. Paszportem Polityki („Za rozmach, odwagę i poczucie humoru”) i nominowana do Literackiej Nagrody Nike w 2011, wpisała się już chyba w kanon polskiej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 110
  • Chcę przeczytać
    1 222
  • Posiadam
    547
  • Ulubione
    106
  • Teraz czytam
    72
  • 2014
    21
  • Literatura polska
    20
  • Chcę w prezencie
    20
  • 2013
    16
  • 2012
    16

Cytaty

Więcej
Ignacy Karpowicz Balladyny i romanse Zobacz więcej
Ignacy Karpowicz Balladyny i romanse Zobacz więcej
Ignacy Karpowicz Balladyny i romanse Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także