Linia zanurzenia

Tłumaczenie: Jacek Giszczak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Gazety Wyborczej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA
Linge de flottaison
978-83-268-0035-1
literatura faktu

"Linia zanurzenia" Jeana Hatzfelda, jednego z najwybitniejszych reporterów i pierwszego laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za "Strategię antylop", to powieść o problemach korespondentów wojennych. Frederic - alter ego autora, reporter dziennika "Liberation", wraca do Paryża z Czeczenii. Myśli o porzuceniu ryzykownego zajęcia, chce znaleźć poczucie bezpieczeństwa u boku węgierskiej przyjaciółki Emese. Wie, że jego uzależnienie od zawodu graniczy z obsesją i rani ukochaną, myślami wciąż jednak jest na linii frontu. Czy można opisać wojnę? Czy można się od niej uwolnić?

bolekczyta | 2011-03-15

I
"Linia zanurzenia" niespecjalnie mi się podobała. Najprawdopodobniej, gdyby nie fakt, że dostałem ją w prezencie, nigdy bym po nią nie sięgnął.
Mimo to wiem, że raczej wcześniej niż później przeczytam "Strategię antylop", inną książkę Hatzfelda.
Paradoks? Może i paradoks.
Na pewno szczera prawda.

II
Co mi się nie podobało? Z pewnością sam temat - oto widzimy Frederica, głównego bohatera, korespondenta wojennego borykającego się z czymś, co można określić uzależnieniem od wojny.
Sęk w tym, że dylemat: dlaczego korespondent wojenny nie może uwolnić się od wojny, jakoś nie spędza mi snu z powiek.
Może by się i tak działo, gdyby ów kluczowy wątek powieści został odpowiednio czytelnikowi podany. W "Linii zanurzenia" jednak tak się nie dzieje.
Przez prawie dwieście stron książki, zadawałem sobie pytanie: "co mnie to właściwie obchodzi, że on chce wracać na tę wojnę, choć tak właściwie tęskni za tzw. normalnym życiem".

III
Gdy czytałem "Autoportret reportera" Kapuścińskiego,...

| 2012-07-16

gówno.