Sezon maczet

Une saison de machettes
Rwanda, ludobójstwo
literatura faktu
Sergiusz

Sezon maczet to druga część trylogii Hatzfelda poświęconej ludobójstwu w Rwandzie. W Nagości życia poznajemy świadectwa nielicznych ocalałych na bagnach Tutsich. Tym razem Jean Hatzfeld, reporter dziennika "Libération", rejestruje słowa mieszkających na skraju bagien sprawców rzezi, zabójców ich krewnych i sąsiadów. Odwiedza ich w więzieniu. Dziesięciu mężczyzn odsiadujących kary długoletniego więzienia w Rilimie decyduje się mówić. Są wśród nich rolnicy, były wojskowy, nauczyciel. Wiosną 1994 roku stali się bezlitosnymi katami swoich sąsiadów, członków tej samej drużyny piłkarskiej, ludzi, z którymi chodzili na niedzielne msze, przyjaciół. Jeden z nich poślubił nawet kobietę Tutsi. Starali się jedynie dobrze wykonać swoją pracę, nie oszczędzając nikogo. Tygodniami, od rana do wieczora, zabijali w ramach przygotowywanego od miesięcy planu. Nie próbują się usprawiedliwiać, pomniejszać swojej odpowiedzialności, jak sprawcy wszystkich innych aktów ludobójstwa. Mówią szczerze, starając się po czasie zrozumieć sytuację, która ich samych przerosła. Jak stwierdza Fulgence: "Trudno jest nas osądzić, gdyż to, co robiliśmy, przekracza granice ludzkiej wyobraźni". Sezon maczet to książka porażająca, zwłaszcza kiedy wiemy, że Ignace, Pio, Leopord i wszyscy inni po kilku latach wiezienia wrócili w rodzinne strony.

źródło opisu: Czarne, 2011

źródło okładki: www.czarne.com.pl

allison | 2013-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2013

Przerażające reportaże, których bohaterami są przede wszystkim ludobójcy z plemienia Hutu, uczestnicy wielu masakr na sąsiadach Tutsi.

Największe wrażenie robią opanowane, niemal beznamiętne relacje siepaczy, którzy opowiadają o mordach jak o codziennej pracy, porównując często zabijanie ludzi maczetami do ścinania roślin czy uśmiercania zwierząt.
Nie ma w tych opowieściach wyrzutów sumienia czy skruchy, jest tylko sucha, faktograficzna opowieść o technikach zabijania i ich doskonaleniu, o towarzyszących mordom gwałtach i grabieżach, o wieńczących każdy dzień "pracy" pijackich zabawach...

Ludobójcy sami nie szukają odpowiedzi na pytanie o przyczyny zezwierzęcenia, które ich ogarnęło. Jeśli odpowiadają na pytania reportera, tłumaczą się rozkazami i koniecznością zabijania, którą im narzucono, twierdząc, że gdyby nie poddali się tej "pracy", zostaliby zabici jako sprzymierzeńcy wrogów. To tłumaczenie w zupełności im wystarcza jako rozgrzeszenie własnych czynów.

Autor stara się...

aali | 2018-09-09
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 września 2018

Francuski reporter i korespondent wojenny Jean Hatzfeld swoją książkę "Nagość życia. Opowieści z rwandyjskich bagien" w której rozmawia z ocalałymi ze zbrodni ludobójstwa Tutsi rozpoczyna od słów: "W roku 1994, od godziny jedenastej w poniedziałek 11 kwietnia do czternastej w sobotę 14 maja, około pięćdziesięciu tysięcy z pięćdziesięciu dziewięciu tysięcy miejscowych Tutsi zginęło od maczety na wzgórzach powiatu Nyamata w Rwandzie z rąk bojówkarzy interahamwe i sąsiadów Hutu, którzy zabijali codziennie od godziny dziewiątej trzydzieści do godziny szesnastej. Oto punkt wyjścia tej książki".
Zdanie to jest również punktem wyjścia dla drugiej części napisanej przez niego trylogii poświęconej ludobójstwu w Rwandzie, "Sezonu maczet", w którym Jean Hatzfeld oddaje głos tym, którzy sięgnęli po maczety, mieszkającym na skraju bagien sprawcom rzezi.

Reporterowi udaje się zdobyć zaufanie dziesięciu odbywającym karę więzienia za zbrodnię ludobójstwa Hutu. Wśród jego rozmówców są rolnicy,...

jusssi | 2012-03-19
Przeczytana: 19 marca 2012

6 kwiecień 1994 roku to dzień rozpoczęcia rzezi na tle etnicznym, jakiej dokonano na osobach pochodzenia Tutsi. Eksterminacji dokonali Hutu, można by rzec „sąsiedzi”. Wszyscy Tutsi, bez wyjątku mężczyźni, kobiety czy dzieci mieli zostać zabici. W trzy miesiące wymordowano ponad 800 tysięcy istnień. Jean Hatzfeld w reportażu „Nagość życia” skupił się na ocalałych z Radwańskiej wojny domowej, teraz zdecydował się ukazać drugą stronę medalu. Zwraca się do mieszkających niegdyś na skraju bagien sprawców rzezi, którzy teraz przebywają w więziennych murach. „Sezon maczet” to wstrząsający reportaż, w którym mordercy obecnie tworzący więzienną społeczność, zdecydowali się opowiedzieć Jeanowi Hatzfeldowi o karygodnych polowaniach i bezwzględnych zbrodniach, jakich dokonali. Autor jest intruzem, przedstawicielem narodu, który tolerował ludobójstwo, a mimo to udało mu się podjąć dyskusję z zabójcami.

Jak wspominają, cel był jeden – zabić wszystkich Tutsi bez wyjątku. Z maczetą w dłoni,...

Jola | 2015-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2015

W pierwszej części autor przedstawił zapis rozmów z ofiarami ludobójstwa w Ruandzie. W "Sezonie maczet" pozwala zabrać głos oprawcom. Seria wizyt w więzieniu i godziny rozmów z grupą kilku przyjaciół z Hutu zaowocowało obrazem ludobójstwa widzianym ze strony oprawców.

Autor pisze wprost, że w większość ich słów nie wierzy; kłamią, wybielając siebie i swój udział. Nie ukrywa, że się nimi brzydzi i że wzbudzają w nim gniew.

Czy w takim razie udało się uzyskać odpowiedź na pytanie: "dlaczego?"

Tak, gdyż tak naprawdę chodziło o korzyści majątkowe. Rządzący obiecali, że nikogo nie spotka kara za "usunięcie karaluchów". Skoro kazano im pójść i zabijać, to poszli. Głównie patrzyli przez pryzmat korzyści materialnych: po zabitym można było przejąć parcelę ziemi, ograbić jego dom, nawet zabrać ubrania, w których zginął. Gdy któryś z oskarżonych sporządza tragiczny bilans owych krwawych zdarzeń, wylicza ich konsekwencje dla swej własnej przyszłości; przede wszystkim żałują własnych strat...

Matias Szostak | 2014-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Czy to książka taka dobra, czy treść niesamowita?
Druga część reportaży o ludobójstwie w Rwandzie.
Pierwsza, Nagości życia, przedstawia relacje ludzi którzy przeżyli
rzeź, Sezon Maczet to relacje morderców.
Ludobójstwo afrykańskie przekracza wszelkie skale, ma wymiar totalny,
także w tym co różni je od ludobójstwa w wykonaniu niemieckich narodowych
socjalistów.
Ja po około połowie książki miałem dość.

Potisz | 2016-05-02

Autor nie ustaje w szukaniu odpowiedzi na pytanie - dlaczego na terenach Rwandy doszło do rzezi plemienia Tutsi. Na podstawie rozmów z paczką przyjaciół - morderców, maluje portret psychologiczny typowego uczestnika wspomnianej masakry. Streszczaną historię zestawia z tą, dziejącą się na naszych oczach kilka lat wstecz - związaną z operacją, mającą na celu unicestwienie Żydów. Autor rozdziela w swych analizach cierpienia na te, ujawniające się pod postacią traumy, ocalałych, jak i "bezduszną skruchę" winowajców. Unika przy tym uproszczeń w analizach postaw, a nieustannie stawia pytania z odpowiedziami, pozostawiając końcowy rezultat swej pracy bez zadowalających rezultatów. Co zrozumiałe, bo problem ludobójstwa w Rwandzie jest złożony i prawdopodobnie nigdy nie zostanie rozwiązany.

KMaria | 2018-01-22
Przeczytana: styczeń 2018

Porządna,wytrwała,dobra reporterska praca.Dziekuje za tę książkę która przybliża niezrozumiałe, otwiera myśli.

" Kiedy władze chcą obalić inne władze, by zająć ich miejsce, dochodzi do wojny. Gdy jakaś grupa etniczna chce pogrzebać inną , dochodzi do ludobójstwa. Ludobójstwo jest czymś więcej niż wojna , ponieważ jego zamiar trwa na zawsze, nawet jeśli nie zostało uwieńczone sukcesem. To zamiar ostateczny."

joan_stark | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Dosyc dawno temu przeczytałam "Nagość życia", czyli pierwszy tom trylogii opowiadającej o ludobójstwie w Rwandzie. Pomimo, że obydwie książki kupiłam w jednym czasie, długo nie mogłam sięgnąć po "Sezon maczet". Podczas gdy w pierwszym tomie autor skupia się na opowieściach ofiar, drugi reportaż jest przeznaczony oprawcom - tu przedstawiony jest ich punkt widzenia, ich odczucia dotyczące ludobójstwa, którego się odpuścili. Czytając ich wyznania byłam oszołomiona, czułam do nich wstręt i ciężko mi było dobrnąć do końca. Zdecydowanie warto jednak poświęcić więcej czasu i przeczytać te wyznania, chociaż zrozumieć postępowanie tych ludzi jest dla mnie niemożliwe.

Ola Loobeensky | 2012-04-13

Hutu w Jerozolimie

W lutym 2012 wydawnictwo Czarne polską edycją Sezonu maczet zamknęło trylogię rwandyjską Hatzfelda, słuszniej byłoby jednak nazwać ją trylogią o znieczulającym, obezwładniającym i usprawiedliwiającym wpływie innych i jego skutkach. A także o nieufności. Jean Hatzfeld przyjeżdża do więzienia w Rilimie, by tym razem oddać głos osadzonej tam grupce przyjaciół z Kibungo, zabójcom pochodzenia Hutu, nie bez wcześniejszych wątpliwości, czy w ogóle należy to robić – tak w skrócie można by przedstawić tematykę książki. Jak zwykle w takich przypadkach, byłoby to ujęcie bardzo uproszczone i niezwykle ubogie.

Zastanawiałam się, czy po zrecenzowaniu poprzednich części będę w stanie powiedzieć cokolwiek nowego. A jednak. Sezon maczet różni się, i to znacznie, od pozostałych dwóch pozycji. Z racji tematyki od samego początku przywodził na myśl Eichmanna w Jerozolimie Hannah Arendt i wydawał się być bardziej rozprawą o psychice zabójcy w ogóle, niż relacją z Rwandy jako taką....

FelisCatus | 2012-09-17
Na półkach: Przeczytane, Reportaże
Przeczytana: 17 września 2012

Porażające, do bólu szczere, a przede wszystkim wstrząsające wyznania sprawców masakry plemienia Tutsi z Rwandy. Zabójcy pochodzący z plemienia Hutu opowiadają o szczegółowo przygotowanej i przeprowadzonej eksterminacji swoich sąsiadów z którymi byli zżyci i od wieków nierozerwalnie związani. "Sezon maczet" jest drugą książką Hatzfelda na temat etnicznych rzezi w Rwandzie, ale w odróżnieniu od "Nagości życia", która poświęcona była nielicznym ocalałym Tutsi, autor wziął na siebie trud wysłuchania relacji bezpośrednich sprawców masakr. Mordercy, z którymi autor spotyka się w więzieniu, zdają się żyć swoim życiem, niepomni na cierpienie które spowodowali i które do dziś towarzyszy nielicznym ocalałym. Z porażającą prostotą, często bez cienia skruchy opowiadają o swojej "pracy", którą wykonywali od rana do zmroku przy użyciu maczet.
Ogrom bólu jaki niesie ta książka jest nieznośnie ciężki, a znalezienie w niej prostej odpowiedzi na pytanie dlaczego doszło do ludobójstwa jest...