Sonnenschein

Sonnenschein
nazizm, obóz, dzieci
literatura faktu
Agnieszka

Oddziały SS, pogromy Żydów, getta, obozy koncentracyjne to tematy doskonale znane i bliskie polskiemu czytelnikowi. A jednak dokumentalnej powieści Dašy Drndić nie sposób porównać do żadnej z opublikowanych dotychczas książek o mrocznych czasach nazizmu. Bezlitośnie suche dane, zdawkowe dialogi i wyraziste postacie rzucają upiorne światło na niedostrzegane wcześniej pytania o dwuznaczną neutralność Szwajcarii czy procedury finansowania przejazdów więźniów do obozów zagłady. Faktograficzność "Sonnenschein" przypomina zbieranie materiałów dowodowych w postępowaniu przeciwko Złu i boleśnie uwypukla dramat bohaterów, których życie jest jedynie wypadkową kaprysów historii.
"Sonnenschein" to jednak przede wszystkim odważny gest chorwackiej autorki, która odsłania gorzką prawdę o pochodzeniu setek tysięcy dzieci wojennej zawieruchy. To przejmująca historia o piekielnym planie Himmlera - o stowarzyszeniu Lebensborn, „Źródle życia”, które jako gniazdo idei Mein Kampf stało się źródłem cierpienia pokolenia z zakłamaną tożsamością.

"Przez pięćdziesiąt lat zamykali nam usta. Przez pięćdziesiąt lat nasz los był tematem tabu. Aż do 1990 roku o nas nie mówiono, nie istnieliśmy. Ale archiwa nas dotyczące wciąż są otwarte. Przycupnęły w nich zniszczone życia. My, dzieci Lebensbornu, jesteśmy już starzy. Wielu z nas nigdy się nie dowie, kim jest. Późno zaczęliśmy szukać".
(z Sonnenschein)

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Książek o zbrodniach II wojny światowej powstało sporo, lecz ciągle za mało.
Udowadnia to Dasa Drndić w swojej niezwykłej i poruszającej opowieści.
Niezwykłej ze względu na formę i styl książce, która łączy literaturę faktu, prozę poetycką, beletrystykę i porusza mnóstwo tematów w sposób niespotykany dotychczas w tzw. literaturze rozliczeniowej.
"Za każdym imieniem kryje się opowieść" to zdanie pada w książce najczęściej.
Także na stronie 175 gdzie następuje spis około dziewięciu tysięcy Żydów deportowanych z Włoch albo zabitych we Włoszech i w krajach włochy okupowały między 1943 a 1945 r.
Dasa Drndić snuje opowieść niejako w ich imieniu, ale także w imieniu milionów, którzy przez niemieckich zbrodniarzy zostali pozbawieni życia, grobów, tożsamości, wymazani z Historii lub okaleczeni na zawsze.
Ukazuje też z jakim ogromnym piętnem borykają się tysiące dzieci Lebensbornu. Ci którzy odkrywają prawdę o sobie po kilkudziesięciu latach i próbują się z nią zmierzyć, jak i Ci którzy...

Spence | 2011-05-22

"Buty starszej kobiety."

Tak samo jak recenzja, zatytułowane jest zdjęcie na okładce książki. Jest ono autorstwa Davida Waldorfa.

Sonnenschein to książka o historiach z II Wojny Światowej.

Sonnenshein powoli się rozkręca, ale autorka dobrze wie jak chwycić za kark, widać że to nie jest jej pierwsza książka.To nie jest dokument sensu stricto. Pojawiają się wprawdzie zdjęcia, wypowiedzi, których czemu nie uznać za prawdziwe, są fragmenty opisujące kolejne historie z popularnonaukowo-reporterską dociekliwością, są dokumenty i fragmenty wywiadów przepisane słowo w słowo z listy dialogowej filmu „Shoah”. Ale są też momenty kiedy autorka puszcza wodze fantazji, pozwalając literackości wyciągnąć się na szerokie wody. Dodaje także wywiady z ludźmi którzy nie żyją, z którymi nigdy nie rozmawiała, ułożone przez nią samą. Albo tak mi się wydaje…

Zaczyna się od punktu. Tym punktem jest kobieta — Chaja Tedeschi.

Napisałem jej imię i nazwisko, a w głowie zabrzmiał mi refren tej książki:...

Roberto Don | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Książka jest bardzo poruszająca. Moim zdaniem każdy z nas powinien przeczytać choć jedną książkę o tym strasznym dla ludzkości okresie. Niemcy, jako agresorzy dopuścili się wielu strasznych czynów podczas wojny. Ich chore pomysły są opisywane przez osoby, które doświadczyły tego cierpienia. Choć historia opowiedziana przez autorkę bazuje głównie na tym, co przeżyła jedna Zydówka oraz jej syn, którego ojcem był bezwględny oficer SS, to zahacza też ona o ogrom tragedii, które przeżyły inne osoby. Jest to utwór, który też niejako oddaje hołd milionom ofiar niemieckiego szaleństwa, z których wiele nieznanych jest do dzisiaj. Dlatego warto pielęgnować pamięć o tych wydarzeniach, a ta książka nam w tym mocno pomoże.

kaname | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

35/2015 Taaak, no nie ma lekko. Lekko nie będzie tez na duszy po lekturze. Dobór tematów ciężki: wojna, śmierć, obozy koncentracyjne, śmierć, wynaturzenia, ludzie potwory, śmierć, lebesborn - życie i śmierć dwa w jednym, dzieci nazistów. Tu nie ma za wiele bitew, ta książka pokazuje twarz nazizmu, jego tajność i wreszcie, o czym nie myślałam nigdy w ten sposób, że nazizm w sumie sprowadza się do kopulacji i jej wyników.
Sama forma, w którą zostały wlane słowa, potęguje tylko wszelkie wrażenia. Trochę napisana reportersko, krótko, dużo statystyki, bo nazizm i wojna to liczby.

vrabac | 2011-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2011

nie daje spokoju

Kubasz | 2015-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2015

Faktograficznie doskonała. Literacko i językowo nieco przyciężka moim skromnym zdaniem. Tym niemniej,lektura godna polecenia dla zainteresowanych tematem.

urgazhi | 2014-03-20
Przeczytana: marzec 2014

Autorka buduje nastrój i powoli angażuje... po zakończeniu wracasz w rozmowach z innymi. Super.

Yasmin | 2016-12-02
ruda | 2016-10-09