Biblia szatana. Dzieje kart tarota

Wydawnictwo: Poligraf
Tajemnica

Nie wiemy kiedy tarot powstał ani kto go stworzył. Są tacy, którzy widzą w nim "biblię szatana" i twierdzą, że został zrodzony przez piekielne czeluście. Inni natomiast uznają go za kompendium duchowej wiedzy całej ludzkości. Podobno zawiera wszystkie sekrety zapisane w kabalistycznej księdze Sefer Raciel (Księga Boskich Tajemnic), którą Bóg wręczył Adamowi po jego wygnaniu z Raju. Z kolei papież Sykstus IV dostrzegł w tarocie perfidne narzędzie diabła.
O tych i wielu jeszcze innych historiach opowiada najwybitniejszy w Polsce znawca tarota, Jan Witold Suliga, autor takich poczytnych książek, jak Tarot magów, Tarot - karty, które wróżą oraz Wielcy magowie świata; człowiek, który przez kilkadziesiąt lat badał dzieje tych niezwykłych kart, idąc zaś wytyczoną przez nie drogą odnalazł to, co skrywa jej kres - Wielki Początek Wszystkiego.

Wilcza | 2012-11-18
Przeczytana: wrzesień 2012

"Biblia Szatana" Suligi to bardzo dobra pozycja, jeśli chcemy w skrócie poznać dzieje kart tarota. Zawarte zostały różne spojrzenia na sprawę, różne hipotezy i zasłyszane teorie, dzięki czemu czytelnik otrzymuje całkiem zgrabny zbiór najistotniejszych kwestii.

Początkowe stronice dostarczają informacji o kartach, niestety im dalej, tym głębiej w rozwlekłe opowieści na temat legend, których wiarygodności zapewne już nigdy nie sprawdzimy. Co prawda jedna historia wydała mi się bardzo ciekawa, ale szukałam raczej faktów na temat tarota, toteż nie była ona zbyt przydatna.

dashingquan | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016