Kobiety bez mężczyzn

Seria: Ścieżki Życia
Wydawnictwo: Claroscuro
Zanan Bedun-e Mardan
zagor

Kobiety bez mężczyzn autorstwa Shahrnush Parsipur to magiczna opowieść o pięciu irańskich kobietach. Znajdziemy wśród nich m.in. młodą nauczycielkę, gospodynię domową w średnim wieku i prostytutkę. Różni je wszystko – wiek, pochodzenie, status społeczny, łączy natomiast pragnienie wolności i tęsknota za szczerą miłością. Losy kobiet krzyżują się pewnego dnia w ogrodzie na przedmieściach Teheranu. Ogród w Karadż staje się dla nich wszystkich przystanią i utopijną krainą, do której mężczyźni nie mają wstępu. Książka Kobiety bez mężczyzn ze względu na panującą w niej atmosferę magii i brak wyraźnej granicy między fantazją a rzeczywistością, będzie z pewnością bliska miłośnikom prozy Gabriela Garcii Marqueza czy Isabel Allende.
Książka po raz pierwszy ukazała się w 1989 roku. Cały nakład został wyprzedany w niecałe dwa tygodnie, ale dodruk książki został wstrzymany przez rząd Iranu, a wydawnictwo, w którym sie ukazała – zamknięte. Kontrowersyjna treść powieści stała się powodem procesu i aresztowania autorki. Do dziś książka nie jest w Iranie dostępna w oficjalnym obiegu, choć znają ją Czytelnicy na całym świecie.
Wiosną 2010 do dystrybucji na całym świecie wszedł film znanej irańskiej artystki Shirin Neshat Kobiety bez mężczyzn inspirowany powieścią Shahrnush Parsipur o tym samym tytule. Obraz ten został nagrodzony Srebrnym Lwem na 66. MFF w Wenecji.

źródło opisu: http://www.claroscuro.pl/

źródło okładki: http://www.claroscuro.pl/

talia44 | 2015-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

"Kobiety bez mężczyzn" to magiczna opowieść o pięciu kobietach,które chcą odnależć własne miejsce w życiu.Dzieli ich wiele-pochodzenie,wykształcenie,wiek,doświadczenie.Łączy natomiast poczucie kobiecości,potrzeba wolności i męskiej miłości.
Shahrnush Parsipur splata losy pięciu kobiet,tworząc bardzo ciekawą opowieść o roli kobiety w społeczeństwie irańskim zdominowanym przez mężczyzn.
"Kobiety bez mężczyzn" to bardzo poetycka książka przepełniona bogatą symboliką i metaforyką.
Przeczytałam ją za jednym podejściem,bo to krótka pozycja,zaledwie 140 stron,a ileż w niej treści.
Na podstawie książki został też nakręcony film,który zdobył nagrodę Srebrnego Lwa na MFF w Wenecji.

miete | 2015-08-04

Jakoś tak się złożyło, że nigdy wcześniej nie zetknęłam się z twórczością żadnego autora z kręgu kultury muzułmańskiej dlatego rozpoczynając lekturę tej książki zupełnie nie wiedziałam czego mam się spodziewać. Jednak już po pierwszej stronie historia opowiadana przez Shahrnush Parsipur prawdziwie mnie urzekła , króciutka książeczka okazał się być przepiękną , fascynującą baśnią - jak to baśń trochę straszną ale jednocześnie nieodparcie zniewalającą. O kulturze arabskiej wiem tyle tylko ,że niezbyt dobrze tam traktują kobiety- a ta książka jest właśnie o kobietach , które szukają swojego miejsca w życiu, które po swojemu chcą rozumieć otaczający je świat .Jak wspomniałam objętościowo to zaledwie 120 stron ale zapisanych tak pięknym i czarownym językiem , że chciałby sie jeszcze i jeszcze dlatego z całą pewnością sięgnę po inne pozycje tej autorki.

Jestem pozytywnie zaskoczony tą książką.
A bałem się po nią sięgać. Raz, że tytuł i okładka wydały mi się bardzo feministyczne, a trzymam się od feminizmu jak najdalej (może najpierw zawalczmy o prawa ludzi ze względu na rasę a nie na płeć, OK?). A dwa... miałem przyjemność bycia na spotkaniu z pisarką. Pani Parsipur, choć już starsza wiekiem, jest bardzo inteligentną osobą kochającą swój kraj, w którym zresztą nie może mieszkać. Bałem się, że rozczaruję się książką miłej, inteligentnej osoby i będzie mi najzwyczajniej w świecie przykro.
Nic z tych rzeczy. "Kobiety bez mężczyzn" to zaskakująca jak dla mnie opowieść o losach kilku pań: Faezeh i Munes - obie są dziewicami, mimo, że Munes ma już 38 lat; głupiutkiej prostytutki Farrinkolah oraz Farrokhlaghy Sadraldivan Golchehreh (trzymam się jednak angielskiego zapisu imienia, polskie transkrypcje języka perskiego są denerwujące). W pewnym momencie ścieżki życia owych kobiet splatają się ze sobą. Pojawia się nawet pomysł, by ze sobą...

Poetyka | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Niepozorna, cienka książeczka z wielkim przesłaniem, która w 1989 r. stała się przyczyną wielkiej burzy w Iranie.
Autorka, która ośmieliła się powiedzieć,że "szanuje islam jak i inne religie", napisała książkę w której kwestionuje utrwalone stereotypy dotyczące roli kobiet w irańskiej kulturze, a także zwraca uwagę na hipokryzję kobiet i mężczyzn w realizowaniu tradycyjnych wzorców.
To magiczna, postmodernistyczna opowieść z dawką przewrotnego humoru, który nadaje smaku tej niepodobnej do innych opowieści.

Bookeriada | 2014-10-13
Przeczytana: 18 września 2014

„Kobiety bez mężczyzn” są w Polsce znane przede wszystkim z powodu filmu o tym samym tytule nakręconego przez Shirin Neshat w 2009 roku. Ta wyjątkowa ekranizacja została nagrodzona Srebrnym Lwem na 66. MFF w Wenecji, jednak odkąd posiadamy polskie tłumaczenie powieści, na znajomości filmu nie można poprzestać.

Autorka była wielokrotnie cenzurowana, szykanowana i więziona przez władze Iranu, aż do momentu, kiedy zdecydowała się na emigrację na zachód. Czytanie „Kobiet bez mężczyzn” oraz innych jej książek jest zakazane przez władze, pomimo to jednak Parsipur zyskała uznanie zarówno w swoim kraju jak i na świecie.

Jako autorka jest jednak niezwykła nie tylko ze względu na specyficzne warunki w jakich przyszło jej tworzyć i publikować. Shahrnush Parsipur jest jak na pisarkę urodzoną w 1946 roku zaskakująco awangardowa.

„Kobiety bez mężczyzn” opowiadają o przypadkowym spotkaniu kilku kobiet w ogrodzie na przedmieściach Teheranu. Różnią się one wiekiem, pochodzeniem i wychowaniem,...

Brudnopis Parzych | 2014-10-26
Przeczytana: 25 października 2014

(...) Bohaterki tak naprawdę nie wzbudzają sympatii, choć wszystkie są ofiarami. Ofiarami przymusu (zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego) dotyczącego ich płci i zachowań, jakie powinny z niej wynikać. Nieszczęśliwie zakochane, albo brzydzące się kontaktów damsko-męskich, pielęgnujące swoje dziewictwo dla męża, który może nigdy się nie pojawi, albo latami żyjące w związku z mężczyzną, który ich pragnie i nienawidzi jednocześnie. Te z wielkimi ambicjami i te poszukujące swojego człowieczeństwa. Wszystkie one, okaleczone przez autodestrukcyjny wpływ sharm, spotykają się w Karadż, które ma być dla nich miejscem wybawienia.
(...) Autorka pozostawia czytelnikom gigantyczną swobodę interpretacyjną, bawiąc się zarówno konwencją jak i stylem, mieszając realizm ze scenami surrealistycznymi oraz perską obyczajowością. Jeśli więc nie jesteś czytelnikiem dociekliwym i lubiącym interpretacyjne zagadki, nie sięgaj po tą książkę.

* opinia składa się z fragmentów recenzji z bloga:...

barwinka | 2012-03-12
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 03 marca 2012

Po przeczytaniu takiej notki spodziewałam się czegoś wstrząsającego. Czegoś co mnie poruszy do głębi. Kiedy wiec zobaczyłam kieszonkowy format książki i niewielką ilość stron zaczęłam się zastanawiać czy tym razem intuicja mnie nie zawiodła. Ale postanowiłam dać jej szanse i zabrałam się do czytania.

Książka Shahrnush Parsipur do od czasu pierwszego wydania (1989) do chwili obecnej jest w Iranie na liście książek zakazanych,a sama autorka po pobycie w więzieniu wyemigrowała z kraju. Temat który porusza autorka, choć opisuje sytuację z połowy XIX wieku w chwili obecnej jest jeszcze bardziej na czasie. W czasach talibów kobiety zostały zepchnięte na zupełny margines, więc niemożliwością jest żeby pozycja poruszająca takie tematy była tam pożądana. W 2009 roku "Kobiety bez mężczyzn" doczekały się ekranizacji, nagrodzonej Srebrnym Lwem w Wenecji.

Książkę można podzielić na dwie części. W pierwszej poznajemy poszczególne bohaterki, ich życie oraz miejsce jakie zajmują w...

Marta Bedrowska | 2013-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Ksiazka osobliwa. Czuje sie to ze pisana byla nie w tym wieku i nie w tej czesci swiata. Ciekawa, ale tez troche dziwna, nie wszystko sie do konca rozumie. Opisuje mentalnosc innego kraju i innych mezczyzn, pokazuje jak kobiety sa traktowane i jak malo maja do powiedzenia. Mimo iz sa ograniczane, radza sobie jak moga, a udaje im sie to i lepiej i gorzej. Koniec ksiazki dla mnie niezrozumialy zupelnie. Ksiazka krotka, czyta sie lekko i nie zdazy sie czlowiek niczym znudzic.

ginger05 Gosia | 2012-01-23
Przeczytana: 2011 rok