Oparzenie

Wydawnictwo: Amber
Oжoг
literatura rosyjska, komunizm
szczypiorek5

Przejmujący obraz dramatu pokolenia inteligencji radzieckiej przełomu lat 60. i 70., a zarazem całego społeczeństwa Tragiczne losy pięciu przyjaciół - fizyka, lekarza, pisarza, rzeźbiarza, saksofonisty - tworzą kafkowską wizję świata, gdzie wszechobecna władza okalecza jednostki i naród. Życie bohaterów podporządkowane jest nie zawsze zrozumiałym prawom systemu. Ale w przeciwieństwie do...

Tragiczne losy pięciu przyjaciół - fizyka, lekarza, pisarza, rzeźbiarza, saksofonisty - tworzą kafkowską wizję świata, gdzie wszechobecna władza okalecza jednostki i naród. Życie bohaterów podporządkowane jest nie zawsze zrozumiałym prawom systemu. Ale w przeciwieństwie do metaforycznych sytuacji z "Procesu" czy "Zamku" radziecka władza jest realna, namacalna, a jej absurdalne nakazy i zakazy dotykają konkretnych ludzi. Wszystkie postawy – próby kontestacji zastanego porządku, bezowocne wysiłki nadania mu ludzkiej twarzy, emigracja wewnętrzna, konformizm czy flirt z władzą - kończą się klęską. Nie można ucywilizować nieludzkiego systemu, nie można "robić swojego" w kraju zwycięskiego socjalizmu. Wszystko służy umacnianiu molocha. Z każdego wynalazku można zrobić bombę, z każdego wiersza i melodii – hymn. Jedynym wyjściem jest ucieczka. Utrata złudzeń i marzeń prowadzi w końcu do dramatycznego pytania: Czy jestem godny ojczyzny? A czy ojczyzna jest godna mnie?

źródło opisu: nota wydawcy

Kalissa | 2015-11-03
Przeczytana: listopad 2015

Było to moje wyzwanie czytelnicze roku 2015 – bo powieść czytało mi się trudno. Czytałam fragment, później przerywałam ze złością, a kiedy wracałam – zdawałam sobie sprawę, że muszę zaczynać od początku. Po przeczytaniu całości, mam poczucie, że to powieść dziwna, wyjątkowo smutna, niejednoznaczna, trudna, dla której trzeba poszukać własnych interpretacji.

Na okładce wydania mojej książki jest opis, że to historia pięciu(!) przyjaciół w latach 60 i 70 w Rosji i ich problemy z władzą państwową – niczym u Kafki, czy Bułhakowa.

I w sumie - tak też można widzieć tę powieść. Tylko, że ja uważam, że główny bohater jest jeden i jest to młody Anatol(Tola) von Steinbock, a każda z pięciu postaci: pisarz, lekarz, rzeźbiarz, muzyk, naukowiec – to tylko możliwe wersje (jakby przyszłość) tego samego chłopaka.

Myślę, że Tola to alter ego samego autora. Autor jest synem Eugenii Ginzburg. Czytałam wcześniej jej powieść „Stroma ściana” i widziałam obraz autora w dzieciństwie i wczesnej...

Natashiin | 2013-04-26
Przeczytana: wrzesień 2011

Książka w pewnej mierze o tym i prezentująca taki oto klimat:
"Porucznik Rżewski wchodzi smutny do oficerskiej kantyny:
-Panowie! Co to się dzieje na moskiewskich ulicach?
Dokąd zmierza nasza Matiuszka Rosija?
Dopiero co podeszła do mnie na ulicy mlodziutka dziewczyna
i powiedziała:
"Panie, daj mi choć rubla na chleb, a ja zrobię co chcesz."
-Panowie!-Rżewski wyraźnie wzruszony- Ja płakałem! Jebałem i płakałem!"

FmBlack | 2011-09-24
Przeczytana: 20 września 2011

Trudna - wymagająca dwukrotnego przeczytania, na dobrą sprawę proza poetycka przeplatana wierszem.

Mir | 2016-02-08
alexanderson | 2015-08-02