Feliks Mendelssohn. Na skrzydłach pieśni

Tłumaczenie: Halina Cieplińska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
On Wings of Song. A Biography of Felix Mendelssohn
Katarzyna

Książka o Mendelssohnie jest, według słów samego autora, przede wszystkim biografią człowieka, a nie monografią muzyka. Opowieść o Feliksie Mendelssohnie, przedstawiona na barwnym tle muzyczno-towarzyskich wydarzeń w europejskich stolicach pierwszej połowy XIX wieku, dzięki wykorzystaniu licznych dokumentów, listów i pamiętników znakomicie oddaje urok i wdzięk tamtej epoki. "...Jednak wydaje...

"...Jednak wydaje mi się, że w tej liberalnej epoce przyjemnie byłoby dla odmiany poczytać o kompozytorze, dla którego muzyka była ważniejsza od seksu, a własna żona bardziej atrakcyjna od połowicy sąsiada. Jeśli nawet w jego życiu brakowało dramatów, na pewno było ono interesujące, chociaż nie tak spokojne, jak nam każą wierzyć wcześniejsi biografowie, tak niemądrze, choć w najlepszej wierze, usuwający fragmenty z jego listów. Znał Webera, Berlioza, Schumanna, Chopina, Liszta i Wagnera, a jako dziecko był pupilkiem sędziwego Goethego. W listach zachwycająco opisywał muzyczne i towarzyskie życie Londynu, Rzymu, Paryża i głównych miast Niemiec, a relacje z wielu swych podróży ilustrował udanymi i niekiedy zabawnymi rysunkami. W 1829 roku, gdy miał zaledwie dwadzieścia lat, za jego sprawą odbyło się pierwsze od śmierci Bacha (1750 rok) wykonanie >>Pasji według św. Mateusza

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1979

mariuszkk2 | 2016-08-25