Droga ku anatemie. Wacław Kostek - Biernacki (1884 - 1957).

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
978-83-7629-093-5
Błażej

Wacław Kostek-Biernacki był jedną z ważnych osób obozu piłsudczykowskiego. W szerszej świadomości funkcjonuje przede wszystkim jako komendant wojskowego więzienia w Brześciu nad Bugiem gdzie w 1930 r. zostali osadzeni politycy antysanacyjnej opozycji. Rola wówczas odegrana łączona niekiedy z kilkoma innymi epizodami jego biografii powodowała że zazwyczaj prezentowano go jednowymiarowo jako postać zdecydowanie negatywną symbol stosowania przemocy przez rodzime środowisko polityczne. Tymczasem należy stwierdzić że życiorys Kostek-Biernackiego był skomplikowany a i dramatyczny. Na plan pierwszy wybijają się działalność w PPS doby rewolucji 1905-1907 wieloletnia służba cywilna na stanowisku wojewody w latach trzydziestych wreszcie powojenne represje zwieńczone niewykonanym wyrokiem śmierci orzeczonym w 1953 r.

Dorota_Dega | 2017-02-01
yerblues | 2014-12-20