Przez Urianchaj i Mongolię. Wspomnienia z lat 1920-1921

Wydawnictwo: LTW
978-83-7565-016-7
podróże, Tuwa, Urianchaj, Mongolia, Azja
Łukasz Kuć

Książka Przez Urianchaj i Mongolię jest literackim owocem przeprawy Karola Giżyckiego przez Środkową Azję. W odróżnieniu od podróżującego w tym samym czasie po tym rejonie świata Ferdynanda Ossendowskiego, który opisał swe wrażenia w książce Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów, Giżycki ściśle trzyma się faktów i nie ubarwia rzeczywistości. Jest mistrzem opisów przyrody i bystrym obserwatorem ludzkich zachowań. Niektóre z podpatrzonych przezeń scenek mówią o życiu ówczesnej Mongolii więcej niż niejedno naukowe opracowanie. Niniejsze wydanie książki polskiego podróżnika jest jej pierwszym od 1929 r. wznowieniem. Pomimo tego, że książka Giżyckiego powstała w pierwszej połowie ubiegłego wieku, mało się zestarzała – wciąż bawi, poucza i zmusza do myślenia. Stanowi nie tylko zapis pewnego fragmentu historii Mongolii, lecz także opisuje losy polskiego żołnierza, wytrwale walczącego za sprawę swej Ojczyzny poza jej granicami.

Radek Kozłowski | 2016-08-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

W odróżnieniu od Ossendowskiego Giżycki nie ubarwia, nie konfabuluje, uderza obuchem ciężkiego realizmu a przygód ma tyle, że ciężko się otrząsnąć.

doliwaq | 2015-12-19

Dobra książka, choć nie wiem jak w ogóle można oceniać czyjeś wspomnienia. Przede wszystkim cieszę się, że mogłem poznać burzliwe i ciekawe wydarzenia tego zapomnianego frontu spisane przez naocznego świadka i uczestnika!

Delur | 2016-01-22
Przeczytana: 07 września 2016