rozwiń zwiń

Dwanaście krzeseł

Okładka książki Dwanaście krzeseł
Ilja IlfEugeniusz Pietrow Wydawnictwo: Biblioteka Polityki Ekranizacje: Dwanaście krzeseł (1970) Seria: Współczesna Literatura Rosyjska klasyka
347 str. 5 godz. 47 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Współczesna Literatura Rosyjska
Tytuł oryginału:
Двенадцать стульев
Wydawnictwo:
Biblioteka Polityki
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
347
Czas czytania
5 godz. 47 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362148431
Tłumacz:
Jan Brzechwa, Tadeusz Żeromski
Ekranizacje:
Dwanaście krzeseł (1970)
Tagi:
literatura rosyjska
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Złote cielę t.1 Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Ocena 7,0
Złote cielę t.1 Ilja Ilf, Eugeniusz...
Okładka książki Złote cielę t.2 Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Ocena 8,3
Złote cielę t.2 Ilja Ilf, Eugeniusz...
Okładka książki Wielki kombinator Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Ocena 7,2
Wielki kombinator Ilja Ilf, Eugeniusz...
Okładka książki Zegary i ludzie Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Ocena 6,8
Zegary i ludzie Ilja Ilf, Eugeniusz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
321 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
154
8

Na półkach: ,

Lody ruszyły, Panowie sędziowie przysięgli!

Doskonały romans łotrzykowski, którego główny bohater- Ostap Bender, wzrósł do miana postaci kultowej i rozpoznawany jest dzisiaj na całym obszarze poradzieckim. Jego krótkie powiedzenia zapadają w pamięci, a w Rosji funkcjonują jako przysłowia. Co więcej jego imieniem potocznie nazywa się oszustów, kanciarzy i krętaczy.

„Wielki kombinator” wyrusza z Hipolitem Matwiejewiczem w wędrówkę przez Rosję w poszukiwaniu klejnotów, które ukryte są w skonfiskowanych przed laty krzesłach. W morzu jesionowych, palisandrowych, dębowych, sosnowych (itd.!) krzeseł, bohaterowie próbują odnaleźć upragnione orzechowe krzesła na giętkich nóżkach, obite angielskim gobelinem. Hochsztapler jest gotowy zrobić wszystko, by zdobyć wymarzone pieniądze. Idzie mu to najzupełniej sprawnie, gdyż jest mistrzem manipulacji, przodownikiem kłamstwa i (w rzeczy samej) autorytetem dla samego diabła.

W tle występują dwie równie ważne bohaterki- Związek Radziecki końca lat 20 i tętniąca życiem Moskwa. Autorzy nie stronią w opisach codziennego życia, kultury i ludności rosyjskiej. Na całe nasze szczęście.

Humor w „12 krzesłach” pochodzi z najwyższej półki- wysublimowany, niewymuszony. Ciągły śmiech wywołuje wszechobecny komizm! Sytuacyjny, kiedy na przykład ojciec Fiodor siedzi uwięziony na stromym szczycie i nie może zejść, a fakt ten przyczynia się do wielu zabawnych zachowań bohatera, dodatkowo czwartego dnia przewodnicy pokazują go już turystom, których postępowanie daje nam prawo do cichej kpiny mającej związek z osobliwą mentalnością każdego „urlopowicza”. Charakterologiczny, którego mamy pod dostatkiem. Każda postać jest barwna, ma swoje porzekadła, przyzwyczajenia, słabości oraz swoją zaskakującą historię, która zgrabnie wplata się w losy głównych bohaterów. Dla mnie indywidualnością numer jeden wśród drugoplanowych postaci jest Helutka (której słownictwo jest uboższe od słownika Murzyna z plemienia Mumbo-Jumbo). Jej infantylność powala czytelnika na podłogę. I w końcu, komizm słowny, którym książka aż iskrzy. Nawet teraz potrafię przywołać z pamięci całą garść trafnych powiedzonek.

Książka została zekranizowana (z moich źródeł wynika, że trzy razy), a na deptakach w Rosji możemy spotkać rzeźby literackiego łotra. Nie da się zaprzeczyć, że przeczytana na długo pozostaje w pamięci. Dla mnie była najlepszą rozrywką jakiej ostatnio zasmakowałam. Niejednokrotnie też skłaniała do refleksji.

Polecam i przysięgam, że warto!

Lody ruszyły, Panowie sędziowie przysięgli!

Doskonały romans łotrzykowski, którego główny bohater- Ostap Bender, wzrósł do miana postaci kultowej i rozpoznawany jest dzisiaj na całym obszarze poradzieckim. Jego krótkie powiedzenia zapadają w pamięci, a w Rosji funkcjonują jako przysłowia. Co więcej jego imieniem potocznie nazywa się oszustów, kanciarzy i krętaczy.

„Wielki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    417
  • Przeczytane
    412
  • Posiadam
    101
  • Ulubione
    25
  • Literatura rosyjska
    21
  • Teraz czytam
    12
  • Chcę w prezencie
    7
  • Rosja
    7
  • Klasyka
    5
  • Literatura rosyjska
    5

Cytaty

Więcej
Eugeniusz Pietrow Dwanaście krzeseł Zobacz więcej
Eugeniusz Pietrow Dwanaście krzeseł Zobacz więcej
Eugeniusz Pietrow Dwanaście krzeseł Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także