Ostatnie tango w Paryżu

Tłumaczenie: Robert Stiller
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Skandale i Sensacje Literackie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Interwers
Last Tango in Paris
978-83-62344-01-7
Paryż, ekranizacja, skandal
Marek

Inne wydania

W roku 1972 włoski reżyser Bernardo Bertolucci nakręcił film Ultimo tango a Parigi, w którym główne role zagrali Marlon Brando i Maria Schneider. Po premierze wybuchł skandal – cenzura szalała, próbując brutalnie kastrować film, poza tym wniesiono skargę do sądu w Bolonii, żądając konfiskaty dzieła i kary dla jego twórców, jednak sąd oddalił zarzuty, motywując to zaletami artystycznymi. Widzowie okupowali kina i przez dłuższy czas Ostatnie tango w Paryżu było największym przebojem kasowym na Zachodzie oraz głównym obiektem zainteresowania najpoważniejszych krytyków, którzy analizowali film pod względem formalnym, moralnym i obyczajowym, odnajdując w nim wiele wartości. Po tak spektakularnym sukcesie zamówiono powieść, która miała być oparta na przebojowym filmie i... znów zapachniało sensacją. Mało znany prozaik angielski Robert Alley napisał Last Tango in Paris tak umiejętnie, że powieść tę rychło uznano za pełnowartościowy utwór literacki, o czym zdecydowały subtelności stylistyczne, wnikliwość psychologiczna oraz nastroje, jakie nie pojawiły się w filmie, co – zdaniem wielu znawców – znacznie wzbogaciło pierwowzór Bertolucciego.

źródło opisu: http://interwers.com/ksiazki.php

źródło okładki: http://interwers.com/ksiazki.php

Booka | 2013-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2013

On: mężczyzna po czterdziestce, brutal, szorstki, nieuprzejmy czasami wręcz odpychający, a przy tym przystojny. Taki jest Paul.
Ona: kobieta świadoma swojej urody i tego jak działa na mężczyzn, kochająca piękno, młoda kobieta. Oto Jeanne.
Oboje spotykają się całkiem przypadkiem przy okazji poszukiwania mieszkania do wynajęcia. Jeanne jest dużo młodsza od Paula. On żąda by nie wiedzieli o sobie za dużo. Nawet nie chce podać swojego imienia, ani nie chce wiedzieć jak ona się nazywa.
Co wyniknie z tej znajomości? O tym najlepiej przekonać się samemu.

Jakie jest moje zdanie o tej książce?
Niekiedy dialogi mnie denerwowały swoją infantylnością. Cała historia mało interesująca, z dialogami w niektórych momentach naiwnymi i z irytującym zachowaniem głównej bohaterki.
Wiem, że literatura erotyczna nie jest wysokich lotów, ale wiele dobrego słyszałam o tym tytule: "klasyka literatury erotycznej" i inne tym podobne peany pochwalne. Tymczasem im dalej w las tym bardziej chciałam, żeby...

Marzena | 2015-06-08

Niech finał tej książki będzie przestrogą dla starych pryków wiele sobie wyobrażających, niewiele mogących! Ktoś kto zwraca się do swojej kochanki/żony/dziewczyny kurwo/dziwko i liczy, że to ją rozbudzi i rozpali tak, że wybaczy mu wszystko i nie zauważy jego siwych włosów, placków łysiny i trzeciej brody powinien skończyć tak jak główny bohater. Nie polecam, albo polecam po to tylko żeby...yyyy...nie, jednak nie polecam.

Lidka | 2014-03-10

Powieść napisana na podstawie scenariusza, zdecydowanie lepsza od filmu. Szczerze polecam zarówno film, jak i książkę. To opowieść o pożądaniu, które wybucha nagle i wbrew jakimkolwiek prawom logiki. Ale pożądanie rządzi się swoimi prawami i do logiki mu daleko. Zrozumie ktoś, kogo podobne emocje kiedyś dopadły - irracjonalna potrzeba seksu z nieznajomym, który obudził w kobiecie pierwotne instynkty.

Gosia | 2015-02-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2014

UWIELBIAM!!!
Bardzo często wracam zarówno do książki. Napisana prosto bez pardonu opowieść o pożądaniu. O pożądaniu poza granicami, poza jakąkolwiek subtelnością. O rozterkach, jakie targają człowieka: z jednej strony z powodu straty bliskiej osoby, z drugiej strony z powodu życiowej decyzji, jaką jest ślub.
Wiem, że nie każdy przepada za tą pozycją, jednakże ja polecam każdemu, żeby choć raz ją przeczytał. Dla mnie klasyk, do którego z pewnością będę wracać.

Koczi | 2014-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Napisana z polotem, sto razy lepsza od filmu, książka, którą czyta się w jeden dzień. Opisałabym tę historię w skrócie słowem "mocna". Naprawdę mocna. Opowiada o oderwaniu się od rzeczywistości, robieniu rzeczy, których nigdy by się nie zrobiło (a jednak) i o poznawaniu siebie.
Do tego zaskakujący finał, bohaterowie stworzeni z krwi i kości, i przede wszystkim z duszą.
Mocna!
Na pewno jeszcze do niej wrócę.

Rosalia_de_Castro | 2014-09-01
Na półkach: 2014, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Arcydzieło to to nie jest, aczkolwiek książka jest o wiele lepsza od filmu. Akcja dzieje się w Paryżu, gdzie przypadkiem spotykają się pan po czterdziestce i dwudziestolatka. Oboje chcą wynająć to samo mieszkanie, jednak wzajemna fascynacja sprawia, że zostają kochankami. On jest męski i czasami brutalny, w związku tym koi chyba ból po stracie żony, ona ma chłopaka, ale raczej pragnie większych doznań. Książka jest o wiele głębsza, jeśli chodzi o jakieś psychologiczne motywy, rozterki, film zaś, choć wzbudzał kontrowersje w latach 70., teraz może nudzić i wydawać się niezrozumiały, płytki. Ciekawostką jest, że książka powstała na podstawie scenariusza, już po powstaniu filmu i moim zdaniem jest zdecydowanie lepsza.

cortheo | 2014-05-30
Przeczytana: 27 maja 2014

jak dla mnie, warto było przebić się przez większość stron które budziły u mnie zniechęcenie, aby przeczytać uderzającą, bezlitosną końcówkę. tak aby nie mieć złudzeń co do pewnych spraw. chociażby do tego, czy starszy mężczyzna może dogonić dużo młodszą kobietę. i dlaczego za nią biegnie.

Sta | 2014-05-27

Książka do bólu prawdziwa, odarta z konwenansów. Pokazuje, że igranie z namiętnością może się skończyć tragicznie.

Sebcwa | 2015-11-02

Ona jest uległa i naiwna, on z kolei dominujący i noszący w sobie tajemnice z przeszłości. Idealna mieszanka do powstania pożądania. Nie wiedzieli o sobie nic, jedyne co ich łączyło to wyuzdany i perwersyjny seks.

wiwonna | 2015-06-12

Troszkę zagmatwany dramat albo lekki thriller erotyczny. Do teraz nie potrafię zrozumieć głównej bohaterki . Po prostu trzeba przeczytać. Nawet polecam :)