Būf-e kūr
83-06-00027-7
bawidelka

Utwór "Ślepa sowa" został przełożony na wiele języków światowych, budząc zachwyt części krytyków, innych wprawiając w zakłopotanie oryginalnością, bogactwem motywów, możliwością wielorakich interpretacji. Tytułowa ślepa sowa jest według wierzeń irańskich zwiastunem śmierci; umieranie, narkotyczne stany halucynacyjne, gorączkowe widziadła przeplatające się z rzeczywistością to kanwa fabularna...

Tytułowa ślepa sowa jest według wierzeń irańskich zwiastunem śmierci; umieranie, narkotyczne stany halucynacyjne, gorączkowe widziadła przeplatające się z rzeczywistością to kanwa fabularna tej opowieści, nasyconej poezją, wschodnim mistycyzmem, a także realiami tego egzotycznego dla nas świata.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Zbigniew | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

Wcale się nie dziwię, że ta krótka powieść ma wśród wyznawców status przerażającej, kłopotliwej i niejednoznacznej. Nie czyta się jej łatwo, ale kto przeczyta – nie zapomni. Może nie polubi, ale na pewno nie zapomni. Kłaniają się Poe, Dali, Topor i Beksiński razem wzięci, w perskich realiach, w czasie nieokreślonym, na opiumowym, majakliwym i samobójczym haju. Polecam czytelnikom o mocnych nerwach i otwartych głowach. Kto potem chce złożyć kwiatka na grobie Sadegha Hedajata, nie musi nawet jechać do Teheranu, wystarczy Cimetière du Père-Lachaise.

książek: 1903
mandżuria | 2012-02-07

„Ślepą sowę”, powieść uznawaną za najważniejsze dokonanie Sadegha Hedajata, przeczytałam już dłuższy czas temu. Książka ta wraca do mnie co jakiś czas, ja natomiast wciąż czuję, że nie odkryłam tajemnic w niej zawartych, mimo przeczytania kilku tekstów, które miały mi przybliżyć ten temat. Może to brak znajomości literatury irańskiej, której odnowicielem nazywany jest Hedajat, a którą ja dopiero poznaję, stopniowo i w dużej mierze intuicyjnie. Nie zmienia to faktu, że nawet błądząc wśród powieściowych wątków jak we mgle, a może bardziej pasowałoby stwierdzenie – jak w oparach opium, które unoszą się niemalże z kart książki, nie trudno dać się choć na chwilę uwieść onirycznej atmosferze i wciągnąć w losy bohatera.

A losy te od początku są niejasne, bo choć bohater rozpoczyna swą opowieść zwróceniem się do czytelnika bądź swojego cienia twierdząc, że w tej spowiedzi wyjaśni motywy swojej zbrodni. Od tej chwili jednak nic już nie będzie oczywiste i wyjaśnione, a całość przypominać...

Knivens | 2017-09-23

Według mnie opis bardzo dobrze oddaje charakter książki. Od siebie dodam, że jest to dość trudna ale za to jakże oryginalna lektura. Zawarto w niej też sporo krytyki wymierzonej w stronę kultury, religii, obyczajów czy zabobonów, nic dziwnego że znajduje się na liście zakazanych tytułów w samym Iranie. Sam utwór dzieli się na dwie części, z których każda ma krótki wstęp i bardziej przypomina coś w rodzaju pamiętnika uzupełnionego artystycznymi opisami, gdzie autor jednocześnie stara się usprawiedliwić swój światopogląd i motywy działania niż powieść jako taką. Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie czytałem niczego podobnego i jak najbardziej książka zrobiła na mnie spore wrażenie. Polecam.

Maatt | 2012-04-07
Przeczytana: styczeń 2004

Nagle zrozumiałem, dlaczego rzeźnik z taką przyjemnością czyści swój nóż o udziec
owczy. O tym, jaką rozkosz sprawia rzeźnikowi cięcie miękkiego mięsa tusz owczych
wiedział dobrze płowy pies czatujący przed jatką i wiedziały odrąbane łby krowie,
które potoczyły się na ziemię i patrzyły tępo przed siebie zmatowiałym okiem, a także
łby tych wszystkich owiec, których oczy pokryło już bielmo śmieci. (...)

Maga | 2012-10-25
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Piękna i na wskroś magiczna.

warszafka | 2018-01-31
Przeczytana: 28 lutego 2018