Ja, Ozzy. Autobiografia

Wydawnictwo: Telbit
I am Ozzy
szczesiaczek

Inne wydania

Ojciec zawsze twierdził, że coś w życiu osiągnę. - Johnie Osbournie, mam przeczucie, że dojdziesz do czegoś wielkiego - lubił mówić przy piwku. - Albo pójdziesz za kratki. I nie pomylił się, ten mój ojczulek. Nie miałem jeszcze osiemnastu lat, a już siedziałem w więzieniu. Rockowa lektura obowiązkowa! Autobiografia Ozzy'ego Osbourne'a - prawdziwej ikony i legendy rocka, wokalisty Black...

Ojciec zawsze twierdził, że coś w życiu osiągnę.

Rockowa lektura obowiązkowa! Autobiografia Ozzy'ego Osbourne'a - prawdziwej ikony i legendy rocka, wokalisty Black Sabbath, jednej z najpopularniejszych na świecie grup hardrockowych. Długo wyczekiwana przez fanów rocka książka "I am Ozzy" po ukazaniu się w Wielkiej Brytanii została entuzjastycznie przyjęta, także przez krytyków. Po premierze w USA niemal natychmiast znalazła się na 2. miejscu listy bestsellerów "The New York Times" i trafiła do rankingów najpopularniejszych książek. Autobiografia muzyka powstała we współpracy z cenionym dziennikarzem londyńskiego "The Times" - Chrisem Ayresem, czemu zawdzięcza niepowtarzalny styl oscylujący pomiędzy językiem potocznym rockmana a barwnym literackim opisem. Ozzy bez cenzury opowiada o dorastaniu w ubogiej rodzinie z Birmingham, o muzycznych początkach, o Black Sabbath, kilkunastoletniej karierze solowej, wreszcie o żonach, dzieciach, telewizyjnym show i uzależnieniach. Historia jest bogata w szczegóły i anegdoty, które muzyk przytacza z charakterystyczną dla siebie dosadnością i rozbrajającym poczuciem humoru. Książka zawiera unikatowe zdjęcia z prywatnych zbiorów oraz mnóstwo nieupublicznionych dotąd faktów, które bawią, gorszą lub szokują, ale na pewno nie pozostawiają czytelnika obojętnym. Od momentu premiery autobiografia Osbourne'a jest stale obecna w światowych mediach - od portali internetowych, przez prasę, po stacje radiowe i telewizyjne, nie tylko te o profilu muzycznym. Ozzy z powodzeniem promuje ją przy okazji trwającej właśnie dwuletniej trasy koncertowej związanej z jego najnowszą płytą Scream. Kwestią czasu jest powstanie filmu na podstawie biografii muzyka, w którym, według preferencji samego Ozzy'ego, główna rola powinna zostać powierzona Johnny'emu Deepowi.

Kornelia | 2012-05-09
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Najlepszy prezent świąteczny, idealnie trafiający w mój gust! Jest dokładnie taka, jak ją sobie wyobrażałam, nie brak w niej przekleństw, niezwykłej szczerości, bardzo osobistych wyznań i rozbrajającego humoru. Obowiązkowa pozycja dla fanów i nie tylko. Najlepszy prezent świąteczny strzał w dziesiątkę! Polecać nie będę, kwestia gustu, dla mnie rewelacja, książka, na którą czekałam!

Sara | 2011-05-28
Przeczytana: 2011 rok

"Ja, Ozzy" jest to autobiografia jednego z najbardziej charakterystycznych i specyficznych osób, z jakimi w życiu "miałam doczynienia". Czekałam strasznie długo, aby w końcu kupić tę książkę, ponieważ nie jest ona zbyt tania - 69,00 zł, ale jak tylko miałam przypływ gotówki nie wahałam się ani sekundy i nie żałuję, bo zapewniam, że jest w stu procentach warta swojej ceny.

Ozziego Osbourne'a, a dokładnie John'a Michael'a Osbourne'a (pierwszy wstrząs - jego prawdziwe imię:) kojarzyłam przede wszystkim ze znanym zespołem Black Sabbath oraz ze sławną żoną, która w pewnwj chwili popularnością przerosła swojego męża. Dzięki tej książce mogłam poznać go "od kuchnii", bez żadnej przykrywki oraz otoczki.

Ta autobiografia nie jest zwykłą autobiografią, którą czyta się z przyemnością, aby umilić sobie popołudnie oraz od czasu do czasu wytrzeszczyć oczy, kiedy dowiedzieliśmy się czegoś zaskakującego. "Ja, Ozzy" daje nam dawkę wstrząsów na każdej stronie. Nawet na moment nie pozwala...

xVariax | 2011-01-08
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Ozzy Osbourne, a w zasadzie John Osbourne. Wokalista Black Sabbath i solista. Postać nietuzinkowa i ekscentryczna, o której z pewnością każdy zdążył już usłyszeć niejedno.

Swoją biografię również zaczyna nietypowo i z charakterystycznym tylko jemu poczuciem humoru:

„Mówili, że nigdy nie napiszę tej książki.
Niech się walą. Oto ona.
Teraz wystarczy sobie coś przypomnieć...
...
Kicha. Nic sobie nie przypominam.
No, może oprócz tego...”*

Jak można się było spodziewać. Życie Ozzy’ego należało do gatunku tych wyjątkowo burzliwych i szalonych. Nie stronił od alkoholu i wszelkich używek. Mimo to wiele rzeczy, które się mu przypisuje albo nie były takie jak się powszechnie uważa, albo w ogóle nie miały miejsca. Przykładem może być sprawa odgryzienia głowy nietoperzowi. Nie dość, że był to całkowity przypadek, to jeszcze o bolesnych konsekwencjach – w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Książkę odbieram bardziej jako próbę rozliczenia się z przeszłością – rodzicami, pierwszą żoną – i...

Justitia | 2015-06-28
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Ogromne pieniądze, wielka sława, chętne panienki, wszelakie narkotyki, ocean alkoholu. I on – Ozzy, który przez całe życie pozostał sobą, szczerym i wesołym wariatem.

Ozzy opowiada swoją historię w sposób zabawny i lekki, nie czuje wstydu, nie ma oporów. Mówi jak było, czy to dobrze, czy bardzo źle. I nawet o tych złych rzeczach, o tym, że często był na dnie opowiada z dystansem i humorem. Podczas lektury śmiałam się głośno wiele razy. Osbourne nie ma żadnych zahamować – klnie, ochrzania znajomych, mówi szczerze (także o sobie, ćpaniu, chlaniu, o show businessie, kolegach muzykach, rodzinie, drodze na szczyt, blaskach i cieniach sławy), ale przy tym trochę błaznuje, ciągle żartuje i nie owija w bawełnę. Dlatego tę pozycję czyta się szybko i z przyjemnością. By dobrze się bawić przy lekturze nie trzeba lubić muzyki, jaką wykonuje Ozzy, ponieważ to nie muzyka jest najważniejsza, jest obecna, ale gdzieś w tle. Najważniejszy jest humor i dystans do życia Osbourne’a – króla czubków :)...

Pierwsze, co przyszło mi na myśl po jej przeczytaniu: szkoda, że to już koniec. Przyzwyczaiłam się do wieczornych seansów z opowiadaniami wujka Ozzy'ego, z lekturą spędziłam trzy dni, nie dało się dłużej, ciekawość była silniejsza. Skarbnica niesamowitych, zwariowanych historii (przegenialne poczucie humoru Ozzy'ego - miejscami wyłam ze śmiechu), ale też kilku chwil głębszych refleksji i prób zrozumienia własnych błędów. To wszystko bez cienia zadęcia, czułam w tych słowach szczerość. Facet chyba naprawdę - jak sam pisze - nie potrafi chować urazy. Idzie do przodu. Choć to, że jeszcze żyje, jest jedną z większych zagadek wszechświata, to jednak dobrze, że istnieje ktoś taki jak on. Polecam, i to nie tylko fanom, wszak sama należę do tych, co z pewnością nie mogą powiedzieć, że słuchają Black Sabbath czy Księcia solo - raczej od czasu do czasu słuchują. Respekt.

Edik | 2011-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2011

Rocka lubię, i chociaż nie jestem wielką fanką Ozzy'ego, to jak większość (pewnie) ludzi na świecie, to i owo z jego muzycznego dorobku kojarzę i to i owo o jego życiu słyszałam. W połowę nie wierzyłam, resztę przesiewałam przez dwa i za Księcia Ciemności nigdy go nie uważałam. Lubię za to Sharon Osbourne i liczyłam, że tego i owego się dowiem. Kiedy książka się ukazała, postanowiłam sprawdzić w czym rzecz. Kupiłam, przeczytałam i nie żałuję.

Przez całą książkę towarzyszyło mi jedno zdanie: jakim cudem ten facet jeszcze żyje?

Jakby życie koncertującego artysty to było mało, ale jechać na procentach i na prochach przez 40 lat bez wytchnienia?

Książkę się nie tyle czyta, co pochłania. Raz, że napisana jest typowym stylem Osbourne'ów - przekleństwo na przekleństwie przekleństwem pogania - to jeszcze jest do bólu szczera. Ozzy nie oszczędził ani siebie, ani kolegów z branży. Najmniej dostało się jego rodzinie. Widać, że są dla niego prawdziwą ostoją.

Mnóstwo tu anegdot: o Black...

Caaarolayna | 2011-01-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Rewelacja ! Od pierwszego zdania książka była zaskakująca. Humor, szczerośc, wyznania i charakterek samego autora przyprawia o zawrót głowy. Mnóstwo opisów wydarzeń, ciętego języka i prawdziwego szaleństwa. ;)

Genialna pozycja dla każdego miłośnika muzyki, obowiązkowa dla fanów Ozzy'ego.
Czytając miałam wrażenie, że wujek Ozzy usiadł na fotelu, wziął duży kubek swojej ulubionej herbaty i spokojnie opowiada swoją historię. Historię szaloną, pełną wzlotów i upadków. Słuchając wujaszka wybuchałam śmiechem.
Książka nie tylko rozśmiesza ale i zmusza do refleksji. Ma te wyjątkowe momenty, to coś. Bardzo szybko się ją czyta.
Nie żałuję tych 50 zł które wydałam. Z całego serca polecam.
Ozzy, jakim cudem Ty jeszcze żyjesz?

Rudzianna | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Nigdy nie byłam fanką Black Sabbath a Osbourna znałam głównie z internetowych artykułów, opisujących jego alkoholowe wybryki, skandale z jego udziałem czy dramaty córki Kelly. Jednak życie (prawdziwych) gwiazd (prawdziwego) rocka niesamowicie mnie fascynuje, dlatego kiedy natknęłam się na biografię Ozzy’ego wiedziałam, że muszę ją przeczytać.
Niełatwe dzieciństwo i dorastanie, relacje z rodzicami i rodzeństwem, szkolne problemy, pierwsze próby muzycznej kariery i kłopoty z prawem, brak perspektyw aż wreszcie droga na szczyt, seksualne przygody i bolesne, alkoholowo-narkotyczne upadki w rytmie ciężkiego rocka- wszystko to Ozzy Osbourn opisuje w swojej biografii. Niemal przez cały czas czytania miałam wrażenie, że ekscentryczny gwiazdor (znany min. z odgryzienia głowy nietoperzowi, z czego również rozlicza się na kartach książki) snuje swoją opowieść siedząc w fotelu z kubkiem herbaty w dłoniach. Swoją drogą odkryłam też, że nie jestem jedyna w swoim maniactwie parzenia herbaty w...

pozeraczksiazek | 2016-11-22

Czytam tą książkę już trzeci raz. Od wzruszeń po łzy śmiechu bo takie emocje wywołuje we mnie ta książka. Kocham zarówno Black Sabbath jak i solową twórczość. Na ile jest to książka napisana tylko przez Ozziego, tego się pewnie nie dowiemy ale czuć jego ducha, humor, podejście do wielu spraw. Zaletą tej książki jest rozbrajająca szczerość. I pomyśleć że w tym momencie Black Sabbath jest w trakcie swojej podobno ostatniej trasy koncertowej a sam Ozzy planuje kolejny solowy album. Lata lecą. Wszyscy wiemy że czasy świetności muzyka są już za nim ale to zostało, nikt mu nie odbierze.

Imaginary boy (w wersji z papieru)

Jako wieloletnia miłośniczka dokonań Roberta i kolegów, przebrnęłam przez tę pozycję z trudnościami, acz bez większych obrażeń. Zdecydowanie nie polecam jej ‘kjurowym’ nowicjuszom – także dlatego, że opiewa w wydarzenia tylko do roku 2005.

Kogo zaprosić na Warszawskie Targi Książki? Zdecydujmy wspólnie!

Do Warszawskich Targów Książki zostały dwa miesiące. Od 10 do 13 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie czytelnicy będą mieli okazję spotkać ulubionych autorów. Jakich? Wybór należy do Was!