I Am Ozzy

Wydawnictwo: Sphere Books
angielski
Igor

My father always said I would do something big one day.

'I've got a feeling about you, John Michael Osbourne,' he'd tell me, after he'd had a few beers. 'You're either going to do something very special, or you're going to go to prison.'

And he was right, my old man.

I was on prison before my eighteenth birthday.

źródło opisu: Sphere, 2009

źródło okładki: http://www.littlebrown.co.uk

vampireheart | 2017-11-21
Przeczytana: 28 lipca 2014

Kiedyś sądziłam, że biografie to najnudniejsze książki na świecie. Fakty z życia danej osoby, zarysowane drzewo genealogiczne, ukończone szkoły, sukcesy w pracy i mnóstwo, mnóstwo dat. Kiedy pomyślałam o przeczytaniu biografii jakiegoś swojego ulubionego zespołu, także przechodziły mnie ciarki. Wyobrażałam już sobie, jak w tak nudny sposób opisywane są każde albumy, rok po roku, co uczyniłoby z muzyki suchy fakt. Tak, kiedyś tak sądziłam. A później chwyciłam za książkę "Ja, Ozzy. Autobiografia".

Ozzy Osbourne znany jest wszystkim, nie trzeba go przedstawiać. Słynny rockman i wieloletni członek jednego z najważniejszych zespołów w historii muzyki - Black Sabbath - zapisał się w pamięci ludzi nie tylko talentem wokalnym, ale również, jeśli nie przede wszystkim, swoim skandalicznym zachowaniem. Mówili, że Ozzy nie napisze tej książki, a jednak - oto jest. Być może przewidywano, że muzyk...

Kornelia | 2012-05-09
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Najlepszy prezent świąteczny, idealnie trafiający w mój gust! Jest dokładnie taka, jak ją sobie wyobrażałam, nie brak w niej przekleństw, niezwykłej szczerości, bardzo osobistych wyznań i rozbrajającego humoru. Obowiązkowa pozycja dla fanów i nie tylko. Najlepszy prezent świąteczny strzał w dziesiątkę! Polecać nie będę, kwestia gustu, dla mnie rewelacja, książka, na którą czekałam!

Sara | 2011-05-28
Przeczytana: 2011 rok
xVariax | 2011-01-08
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Ozzy Osbourne, a w zasadzie John Osbourne. Wokalista Black Sabbath i solista. Postać nietuzinkowa i ekscentryczna, o której z pewnością każdy zdążył już usłyszeć niejedno.

Swoją biografię również zaczyna nietypowo i z charakterystycznym tylko jemu poczuciem humoru:

„Mówili, że nigdy nie napiszę tej książki.
Niech się walą. Oto ona.
Teraz wystarczy sobie coś przypomnieć...
...
Kicha. Nic sobie nie przypominam.
No, może oprócz tego...”*

Jak można się było spodziewać. Życie Ozzy’ego należało do gatunku tych wyjątkowo burzliwych i szalonych. Nie stronił od alkoholu i wszelkich używek. Mimo to wiele rzeczy, które się mu przypisuje albo nie były takie jak się powszechnie uważa, albo w ogóle nie miały miejsca. Przykładem może być sprawa odgryzienia głowy nietoperzowi. Nie dość, że był to całkowity przypadek, to jeszcze o bolesnych konsekwencjach – w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Książkę odbieram bardziej jako próbę rozliczenia się z przeszłością – rodzicami, pierwszą żoną – i...

Justitia | 2015-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Ogromne pieniądze, wielka sława, chętne panienki, wszelakie narkotyki, ocean alkoholu. I on – Ozzy, który przez całe życie pozostał sobą, szczerym i wesołym wariatem.

Ozzy opowiada swoją historię w sposób zabawny i lekki, nie czuje wstydu, nie ma oporów. Mówi jak było, czy to dobrze, czy bardzo źle. I nawet o tych złych rzeczach, o tym, że często był na dnie opowiada z dystansem i humorem. Podczas lektury śmiałam się głośno wiele razy. Osbourne nie ma żadnych zahamować – klnie, ochrzania znajomych, mówi szczerze (także o sobie, ćpaniu, chlaniu, o show businessie, kolegach muzykach, rodzinie, drodze na szczyt, blaskach i cieniach sławy), ale przy tym trochę błaznuje, ciągle żartuje i nie owija w bawełnę. Dlatego tę pozycję czyta się szybko i z przyjemnością. By dobrze się bawić przy lekturze nie trzeba lubić muzyki, jaką wykonuje Ozzy, ponieważ to nie muzyka jest najważniejsza, jest obecna, ale gdzieś w tle. Najważniejszy jest humor i dystans do życia Osbourne’a – króla czubków :)...

Pierwsze, co przyszło mi na myśl po jej przeczytaniu: szkoda, że to już koniec. Przyzwyczaiłam się do wieczornych seansów z opowiadaniami wujka Ozzy'ego, z lekturą spędziłam trzy dni, nie dało się dłużej, ciekawość była silniejsza. Skarbnica niesamowitych, zwariowanych historii (przegenialne poczucie humoru Ozzy'ego - miejscami wyłam ze śmiechu), ale też kilku chwil głębszych refleksji i prób zrozumienia własnych błędów. To wszystko bez cienia zadęcia, czułam w tych słowach szczerość. Facet chyba naprawdę - jak sam pisze - nie potrafi chować urazy. Idzie do przodu. Choć to, że jeszcze żyje, jest jedną z większych zagadek wszechświata, to jednak dobrze, że istnieje ktoś taki jak on. Polecam, i to nie tylko fanom. Respekt.

Roman Dłużniewski | 2016-12-13

Kiedyś za nim szalałem. Potem bardziej mnie bawił, ale nadal lubiłem go słuchać. Dziś... Lepiej spuśćmy zasłonę milczenia. Książka jest niezła. Pytanie tylko, na ile szczera.

Edik | 2011-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2011

Rocka lubię, i chociaż nie jestem wielką fanką Ozzy'ego, to jak większość (pewnie) ludzi na świecie, to i owo z jego muzycznego dorobku kojarzę i to i owo o jego życiu słyszałam. W połowę nie wierzyłam, resztę przesiewałam przez dwa i za Księcia Ciemności nigdy go nie uważałam. Lubię za to Sharon Osbourne i liczyłam, że tego i owego się dowiem. Kiedy książka się ukazała, postanowiłam sprawdzić w czym rzecz. Kupiłam, przeczytałam i nie żałuję.

Przez całą książkę towarzyszyło mi jedno zdanie: jakim cudem ten facet jeszcze żyje?

Jakby życie koncertującego artysty to było mało, ale jechać na procentach i na prochach przez 40 lat bez wytchnienia?

Książkę się nie tyle czyta, co pochłania. Raz, że napisana jest typowym stylem Osbourne'ów - przekleństwo na przekleństwie przekleństwem pogania - to jeszcze jest do bólu szczera. Ozzy nie oszczędził ani siebie, ani kolegów z branży. Najmniej dostało się jego rodzinie. Widać, że są dla niego prawdziwą ostoją.

Mnóstwo tu anegdot: o Black...

eweluian | 2018-07-15
Przeczytana: 2016 rok

Jest to najlepsza biografia jaką czytałam. Czyta się zupełnie jak powieść fabularną. Nieraz zastanowimy się głęboko, jakim cudem Ozzy jeszcze żyje i jak udało mu się osiągnąć sukces.

Genialna pozycja dla każdego miłośnika muzyki, obowiązkowa dla fanów Ozzy'ego.
Czytając miałam wrażenie, że wujek Ozzy usiadł na fotelu, wziął duży kubek swojej ulubionej herbaty i spokojnie opowiada swoją historię. Historię szaloną, pełną wzlotów i upadków. Słuchając wujaszka wybuchałam śmiechem.
Książka nie tylko rozśmiesza ale i zmusza do refleksji. Ma te wyjątkowe momenty, to coś. Bardzo szybko się ją czyta.
Nie żałuję tych 50 zł które wydałam. Z całego serca polecam.
Ozzy, jakim cudem Ty jeszcze żyjesz?