Listy

Wydawnictwo: Czytelnik
Letters
listy, biografia, pisarka
Mansfield

Wybór listów dokonany przez tłumaczkę w 1934 w porozumieniu z Johnem Middletonem Murrym, mężem Katherine Mansfield, który je przygotował do druku i słowem wstępnym opatrzył.

Lavenda | 2014-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2014, Nabytki 2014
Przeczytana: 2014 rok

Czytałam od dłuższego już czasu "Listy" Katherine Mansfield, czytałam je rozwlekle i poświęciłam na nie o wiele więcej czasu, niż zwykle to czynię z lekturą. Ale też nie dało się ich "połknąć" i odłożyć. Stanowiły strawę tyleż pożywną, co obciążającą, przepełniły mnie radością, zachwytem, melancholią, zniecierpliwieniem, współczuciem, żalem i poczuciem straty. Znakomita literacka uczta, język Mansfield jest stylistycznie doskonały, elegancki i wytworny.

Naia | 2016-06-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 maja 2016

Lektura tych listów to cudowny rzut oka za kulisy życia Katherine Mansfield. Na jej codzienność, na to, co chciałaby pewnie ukryć przed czytelnikiem – zmienność nastrojów, kaprysy i złośliwostki, ale i na to, co najbardziej w niej urzeka – gorączkowe pragnienie życia, nieustanny zachwyt światem i umiejętność spojrzenia na niego oczyma dziecka.

Marzyć i zachwycać się życiem nie przestaje ani na chwilę, nawet wtedy, gdy – co my już wiemy, ona jeszcze nie – zostaje jej tylko kilka miesięcy do śmierci. Wydaje się, że wtedy właśnie, jakby przeczuwając swój los, marzy najbardziej desperacko i rozpaczliwie, próbuje się tych marzeń uchwycić, pisze o domu, w którym kiedyś zamieszka, o ogródku, który założy, o wszystkich rzeczach, które napisze wiosną, gdy już wyzdrowieje, o „nowym życiu”, które zamierza rozpocząć. Przez to jej listy z ostatniego roku życia wywierają szczególnie wstrząsające wrażenie.

Ale obok smutku i zadumy jest tu też dużo uśmiechu. Listy Kasi bywają też rozczulająco...

Wnikliwa obserwatorka życia, opisująca jego przejawy w plastyczny sposób. Dobry przykład techniki pisarskiej dla wszystkich.
Trudno "zagwiazdkować" taką literaturę, więc oceniłam neutralnie.

Marek Błachowski | 2016-02-03
Zbyszek | 2014-02-20