Dziecię Europy czyli Kacper Hauser

Wydawnictwo: Etho
Caspar Hauser oder Die Trägheit des Herzens
83-85268-66-9
littlefire

Dziecię Europy czyli Kacper Hauser jest najdojrzalszym dziełem znanego niemieckiego XIX-wiecznego pisarza i po raz pierwszy ukazało się w 1908 roku. Powieść tę przypomniał swoim filmem Werner Herzog, a nadał mu tytuł Zagadka Kacpra Hausera. Niespodziewanie książka Wassermanna zaczęła odgrywać poważną rolę w dyskusji nad sensem i granicami naszej cywilizacji. Norymberski znajdek, któremu nadano...

Norymberski znajdek, któremu nadano imię Kacper Hauser, stał się uosobieniem niewinności duszy ludzkiej, pewnej naiwności, wreszcie naturalnej i spontanicznej uczuciowości - ostro kontrastujących z racjonalizmem naszej cywilizacji. Przez wiele lat żył odizolowany od jakiejkolwiek społeczności ludzkiej.
Nie mógł więc poznać społecznych norm ani też żadnych form bycia w zbiorowości. I tak się stało, że w gruncie rzeczy Kacpra powoli zabijają wszyscy, zarówno ci, co go kochają, jak i ci, którzy go nienawidzą.

źródło opisu: Wydawnictwo ETHOS, 1999.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2012-11-16
Na półkach: Studia
Przeczytana: 16 listopada 2012

Fabularyzowana historia Kaspara Hausera, tajemniczego "znajdka" z Norymbergi. Momentami zbyt patetyczna i literacko marna, jednak poruszająca. Pokazuje bezmiar okrucieństwa ludzi.

Wielki minus dla wydawnictwa ETHOS za koszmarne, niestaranne, pełne błędów i literówek wydanie. Żal rzyć ściska, jak czyta się taki bubel.

efemeryczna | 2017-06-08
Na półkach: Przed 2011