Pan Bóg śpi na Mazurach

Mazury, Kirst
Kasia

allison | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Książkę "Pan Bóg śpi na Maurach" można odczytywać na różnych poziomach.

Na pewno jest to opowieść o codziennym życiu mieszkańców mazurskiej wsi tuż po dojściu do władzy przez Hitlera. Polityka wkrada się niepostrzeżenie do powszedniości i z czasem staje się jej stałym elementem, budząc w niektórych bohaterach najgorsze instynkty, odsłaniając ich prawdziwe oblicza i zadawnione niechęci.

To również historia skomplikowanych relacji, jakie rodzą się między ludźmi, którzy od dawna mieszkają obok siebie, wytwarzając system społecznych zależności. Przybycie do wsi nowych mieszkańców - żandarma i jego dorastającej córki - burzy panujący od lat porządek, zwłaszcza, gdy okazuje się, że stróż porządku publicznego zaczyna odgrzebywać niewygodne prawdy i stara się rozwikłać kryminalną zagadkę.

"Pan Bóg śpi na Mazurach" to także pełna emocji opowieść o miłości, pożądaniu, o zazdrości i nienawiści, o przywiązaniu do tradycji i do ziemi.
Każda ważna decyzja bohaterów pociąga za sobą...

Natalia | 2015-09-04
Przeczytana: 04 września 2015

Pola, łąki, cisza i spokój. Każdy dzień taki sam…rodzina, dom, rozrywka i praca. Można rzec sielanka. Oj nie w tym przypadku o żadnej sielance nie ma mowy. Maule to mała wioska, w której żyją zwykli, pospolici ludzie. Zawsze trzymają się razem, wszystko, co ma miejsce na wsi jest skrupulatnie ukrywane, nic nie może wyjść poza nią, bo niesubordynacja może skończyć się bardzo źle. Właśnie od tego zaczyna się ta opowieść…od zagadkowego zabójstwa. Razem z dziwacznym policjantem Thiele staramy się znaleźć mordercę, przy okazji będziemy mieli okazję poznać życie miejscowych, którzy za wszelką cenę stronią od obcych.

Życie mieszkańców Mauli toczy się jednostajnym rytmem. Na czele społeczności stoi Lebrecht, bogaty właściciel ziemski, który w wyniku małżeństwa i sprytu dorobił się wielkiego majątku. Mężczyzna decyduje o każdej strefie życia swoich współziomków. Za wszelką cenę nie chce obcych w Mauli, którzy mogliby zakłócić spokój na wsi. Sielanka w miejscowości zostaje zaburzona, gdy...

BethLuisNion | 2011-04-02
Przeczytana: październik 2007

Akcja powieści dzieje się w 1933r. w maleńkiej wsi Maule gdzieś na Mazurach. Władzę iście salomonową sprawuje tam wójt Leberecht - w efekcie Maule są takim maleńkim państewkiem z władzą w postaci wójta, który to finansuje leczenie biedniejszych mieszkańców, udziela kredytów, a nawet umarza odsetki, jeśli uzna to za stosowne. Wymierza również sprawiedliwość i za wszelką cenę próbuje ustrzec Maule przed panoszącym się coraz bardziej faszyzmem.

Trzonem, na którym oparto całą powieść, jest morderstwo dokonane na człowieku znienawidzonym przez całą wieś. Sprawa, mimo pobieżnego zatuszowania, budzi jednak zainteresowanie żandarmerii i do wsi przysłany zostaje nowy żandarm - Thiela, który w zamian za skuteczne rozwiązanie tego tematu ma przyobiecany awans.

Jednocześnie, aby nie dopuścić do przysyłania z zewnątrz faszystowskich fanatyków, wójt postanawia sam założyć we wsi koło NSDAP rekrutujące członków z samych mieszkańców Maule. Sprawy oczywiście przyjmują nieco inny obrót niż...

Morgoth | 2013-09-09
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 08 września 2013

To moje drugie "podejście" do Kirsta i muszę przyznac, że wyszło o niebo lepiej niż pierwsze. "Pan Bóg śpi na Mazurach" yo ciągle obyczajówka ale już nie taka oczywista, lekka i infantylna jak "Skandal w miasteczku" od którego zacząłem. Porusza o wiele ważniejsze i trudniejsze zagadnienia w rodzaju stosunku "zwykłych" Niemców do nazizmu jako ideologii. Książką tą autor próbuje dowieśc, że nie tylko poparcie dla nazizmu było w Niemczech mniejsze niż myślimy ale też, że ci rozsądni i po prostu "dobrzy" ludzie generalnie się do tego całego hitleryzmu nie nadawali... I po przeczytaniu tej książki nawet zaczynam w to wierzyc... :) Nie polecam zbyt gorąco bo czytałem multum ciekawszych książek ale "z braku laku" może byc. Nudzic się raczej nie będziecie.

Bism | 2013-06-26
Przeczytana: styczeń 2012

Od przeczytania tej książki i obejrzenia przedwojennych widokówek Węgorzewa inaczej patrzę na Mazury.

Kasia | 2010-10-26
Na półkach: Mazuriada, Przeczytane
Przeczytana: 26 października 2010

Przeczytać warto. Akcja toczy się w Maulach, mazurskiej wiosce oddalonej o godzinę drogi od Olsztyna.

Mieszkańcy żyją tam w zgodzie z natura, a nad wszystkim czuwa Pan Bóg, który jak mawiają "śpi w ich wiosce".

Spokój zostaje zmącony wraz z przybyciem żandarma Thiele, który pragnie rozwiązać zagadkę pewnej śmierci....

Podi | 2016-05-04
Na półkach: Mazuriana, Przeczytane, Posiadam

Sprawna fabuła i przyjemna narracja. Chętnie się czyta.

kokon_kk | 2010-10-26

Doskonała : warto przeczytać