Przygody Wernera Holta t I/II

Die Abenteuer des Werner Holt - Aufbau Taschenbücher
literatura niemiecka, XX wiek
Adam B

Inne wydania

Powieść składa się z dwóch tomów. Pierwsza część ukazuje dojrzewanie tytułowego bohatera przed i w trakcie wojny. Werner służy w artylerii, poznaje smak pierwszej miłości i wartość przyjaźni. Książka zdecydowanie lżejsza i bardziej przygodowa od części drugiej, lecz szczerze oddająca tragedie frontowe oraz bezsens i okrucieństwo wojny w ogóle. W drugiej części poznajemy powojenne losy...

W drugiej części poznajemy powojenne losy chłopca, który nie potrafi uporać się z przeżyciami wojennymi i rzeczywistością, w której dominuje nie tyle poczucie klęski Niemiec na froncie, co przede wszystkim klęski moralnej. Werner bardzo przeżywa utratę patriotycznych ideałów i poznanie całej prawdy o faszyzmie. Ponadto przechodzi prawdziwe dojrzewanie, gdzie nie brak problemów typowych dla jego wieku: miłosnych i rodzinnych. Chłopak próbuje stawić czoło ponurej rzeczywistości i odnaleźć swoje miejsce w życiu.

Powieść została napisana przez Niemca i być może właśnie dlatego wiarygodnie odzwierciedla niemieckie nastroje w czasie wojny i po jej zakończeniu oraz różnorodne postawy Niemców wobec faszyzmu. Moim zdaniem jest to największa zaleta tej książki. Kontrowersje może natomiast budzić silnie prosocjalistyczne nacechowanie drugiej części.

Czesław_czyta | 2015-05-23

Jakiś czas temu po raz kolejny sięgnąłem do tej pozycji, może aby przypomnieć sobie tę historię a może z nostalgii za młodością? Pierwszy raz czytałem ją w ogólniaku i byłem mocno zakręcony przygodami Wernera, szczególnie jego pierwszymi doświadczeniami miłosnymi. Książkę mogę szczególnie polecić młodym chłopcom, którzy marzą o tym pierwszym razie (pierwszy tom będzie dla nich wyjątkowo ciekawy). Jako dojrzały mężczyzna zwróciłem uwagę już na inne elementy. Nie można tej książki porównać do "Na zachodzie bez zmian" ale ona także niesie antywojenne przesłanie. Od zachwytu wojennymi przygodami, których nie może się doczekać, Werner Holt już jako uczestnik wojennej pożogi w trakcie bombardowań, pożarów, widoku zagłodzonych jeńców wojennych, obserwowanego marszu więźniów obozu koncentracyjnego dochodzi do przekonania, iż wojna jest bezsensowna i zła. Nużące wydają się jego rozterki "polityczne" i powolne skłanianie się w kierunku poglądów lewicowych. Na szczęście jego rozterki miłosne...

Ola | 2015-09-08
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

I tom - 8/10
Bardzo dobra powieść opisująca losy grupy niemieckich nastolatków w okresie II wojny światowej. Książka daje czytelnikowi odpowiedzi na ważne pytania, takie jak: czym jest honor, patriotyzm, moralność oraz czy walka za ojczyznę zawsze jest postawą godną i bohaterską. Dieter Noll za pomocą słów obrazuje czytelnikowi proces zmian zachodzących w głównym bohaterze. Holt pod wpływem wojennych wydarzeń kształtuje swoje "ja", poglądy, podejście zarówno do ludzi go otaczających jak i do samej wojny i swojej ojczyzny. Książka spodoba się każdemu kogo interesuje tematyka wojenna widziana oczami jej uczestników.

II tom - 7/10
Przed sięgnięciem po drugi tom powieści wiedziałam, że będzie miał on charakter propagandowy, ale postanowiłam podejść do książki neutralnie, aby lektura do samego końca była dla mnie czymś przyjemnym i, żebym mogła wyciągnąć z niej jak najwięcej dla siebie. W drugim tomie widzimy losy bohaterów już po II wojnie światowej. Większość z nich dosyć szybko...

P-ek | 2013-12-24

Pierwszy tom bardzo mi się podobał. Drugi mimo kilku podejść nie udało mi się skończyć tak przesiąknięty jest propagandą. Dlatego ocena 5 gwiazdek za pierwszy tom.

Świetna książka nawet po latach. Poleciłem synowi, a potem znów przeczytałem z zapartym tchem (jak to sięmówi). Czy w Polsce powstało coś podobnego? Dziś nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć. A, drugi tom, zwłaszcza po latach, wcale nie jest zły.

Klucznik | 2016-03-20
Przeczytana: 17 marca 2016

Ech... Męczyłem się z "przygodami..." co najmniej miesiąc, jak nie dwa. Jest to taka książka, którą bez najmniejszych oporów odkłada się na bok, gdy pojawia się inna możliwość. Nudna, niewciągająca, cholernie długa...

oto_słowo_moje | 2016-10-31
Przeczytana: 26 października 1981

Jedna z niewielu książek mojego życia, która wpłynęła na mnie i "trzyma" mnie do dziś, już 35 lat. Czytałem ją wielokrotnie i za każdym razem interesowały mnie w niej inne rzeczy. Tak, wiem, że Dieter Noll pisał na zamówienie niemieckiej partii komunistycznej. Tak, wiem, że to propaganda itd. Ale taka mniej więcej właśnie była wojenna i powojenna rzeczywistość w Niemczech. To opowieść o młodym człowieku, a właściwie o grupie młodych ludzi, przyjaciół, którzy razem stają twarzą w twarz z okrutnym i bezwzględnym walcem dziejowym. Niektórych z nich walec ten miażdży, inni wychodzą spod niego pokiereszowani, ale żyją i muszą się zmierzyć z nową rzeczywistością. Ta książka to epopeja i prawdziwa przygoda czytelnicza. Nie tylko dla mężczyzn.

vespertine | 2012-12-17

Pierwsza część - bez zarzutu. Postać Wernera jest ukazana w sposób całkiem rzeczywisty, a jego wewnętrzne "przewartościowanie" nie następuje zbyt gwałtownie, więc brawa dla autora! Co się jednak tyczy drugiego tomu... niestety zalatuje NRD-owską propagandą, dlatego za całość daję ocenę "dobrą".

tomeczqu | 2011-04-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

I tom - świetny. Fantastycznie i lekko opisane przeżycia wrażliwego chłopaka, Niemca, rzuconego na front II Wojny Światowej.
II tom - omijać szerokim łukiem!

Krzysztof Koza | 2012-10-29
Przeczytana: 13 czerwca 1987