7,13 (53 ocen i 3 opinie)
tłumaczenie
Bronisław Zieliński
American Boys
wojna, Wietnam,
adamats

"Amerykańscy chłopcy" to opowieść o wojennych losach czwórki przyjaciół, dwudziestolatków z różnych środowisk i regionów USA. Zaciągnęli się do wojska z powodów rozmaitych, a następnie, znudzeni koszarowym życiem w jednostce stacjonującej w RFN, zgłosili się na wyjazd do Wietnamu, gdzie kazano im zabijać albo umierać. SMith w swej relacji, trzeba przyznać szokującej, ukazuje ludzi postawionych wobec groźby śmierci, a pozbawionych bodźców czy usprawiedliwień moralnych i patriotycznych. W sposób oszczędny, lecz plastyczny przedstawia odgłosy, scenerię, zapachy wojny, opisuje gorączkowe akcje bojowe helikopterów krążących nad dżunglą w poszukiwaniu zaszytego w głuszy nieprzyjaciela, a potem tygodnie bezczynności, kiedy alkohol, narkotyki i prostytutki, pozwalają zapomnieć o wszystkim. Słowem, zaznajamia nas z wojną jakiej nie znamy, i z młodymi Amerykanami - dalekimi od powszechnych wyobrażeń.

Sklep

• Tajemnice haremów
  • Te chwile
  • Włoska symfonia
  • Okularnik
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Pogromca lwów

8 (3 ocen i opinii)
Okularnik
Katarzyna Bonda

7,02 (122 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

0 (0 ocen i opinii)
Pogromca lwów
Camilla Läckberg

7,74 (470 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
pisko199064 | 2014-11-24
Przeczytana: 22 listopada 2014

Och, ach, ech tylko tyle lub aż tyle!!! Książka jak piorun uderza nas od razu, wbija nas w ziemię tak głęboko,że nie ma możliwości wyjścia i w końcu porzuca nas z własnymi myślami i cierpieniem , że jednak nie mogło tak być aż tak źle.A jednak.Autor Steven Philip Smith przeszedł piekło Wietnamu i podzielił nam się tym piekłem,aż nad to. Książka jest dosyć mocna nie koloryzująca i nie idealizująca patosu, bohaterstwa czy tez patriotyzmu, pokazuje nam poprzez czterech przyjaciół różne podejście człowieka do wojny i ich metamorfozę w czasie jej trwania.Książkę polecam jednak przeczytać po wcześniejszym przeczytaniu innych pozycji w temacie wojny w Wietnamie gdyż po tej książce wszystkie inne będą tylko zwykłą okrojona opowieścią o wojnie.Więc polecam zacząć od Jamesa Webba i jego Pola ognia następnie Karla Marlantesa Matterhorn a na sam koniec by pogrążyć się do reszty w lekturze właśnie pozycje opisaną.

Knivens | 2014-12-09

Dobra powieść, mocna i bez owijania w bawełnę. Pokazuje wojnę oczami młodych ludzi, którzy z pewnością oczekiwali od niej czegoś nieco innego.

cavaliero | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Prawdziwa męska proza, trochę czytałem jak zapis wspomnień autora, nie ma tu oceniania, jest za to chłodny opis zdarzeń. Brakło mi nieco wulgarności języka, choć używane przez żołnierzy słowa na pewno łagodne nie są.
Z czym mi się teraz kojarzy wojna w Wietnamie: zabijamy wszystkich, również kobiety i dzieci; codziennie piwo, whisky, narkotyki, nawalamy się aż miło; ciągłe ciupciamy ze śmierdzącymi azjatkami, wszędzie syf, brud i gówno. Nie ma tu miejsca na patriotyczne ideały, walkę za sprawiedliwość, trzeba wykonać swoje, odbębnić, dla rozrywki, z przymusu, obojętne. Na początku śmierć , zabijanie robią na Tobie wrażenie, później popadasz z tym w rutynę, choć sumienie gryzie, więc lepiej je utopić w alkoholu.
Na pewno nie taki obraz żołnierza jawi nam się w głowie, u Smitha jest to rozpity prymityw, bez klasy i godności; choć niektórym słowo honor ciąży na sercu i mają duże rozterki moralne.

Książka dość trudna w czytaniu, Smith mistrzem słowa i psychologii nie jest, ale jego...

HoshiHoshi | 2015-05-18
korba | 2015-05-14