Okładka książki Amerykańscy chłopcy

wojna, Wietnam,
typ
papier
adamats
7,09 (45 ocen i 0 opinii)

Opis książki

"Amerykańscy chłopcy" to opowieść o wojennych losach czwórki przyjaciół, dwudziestolatków z różnych środowisk i regionów USA. Zaciągnęli się do wojska z powodów rozmaitych, a następnie, znudzeni koszarowym życiem w jednostce stacjonującej w RFN, zgłosili się na wyjazd do Wietnamu, gdzie kazano im zabijać albo umierać. SMith w swej relacji, trzeba przyznać szokującej, ukazuje ludzi postawionych wobec groźby śmierci, a pozbawionych bodźców czy usprawiedliwień moralnych i patriotycznych. W sposób oszczędny, lecz plastyczny przedstawia odgłosy, scenerię, zapachy wojny, opisuje gorączkowe akcje bojowe helikopterów krążących nad dżunglą w poszukiwaniu zaszytego w głuszy nieprzyjaciela, a potem tygodnie bezczynności, kiedy alkohol, narkotyki i prostytutki, pozwalają zapomnieć o wszystkim. Słowem, zaznajamia nas z wojną jakiej nie znamy, i z młodymi Amerykanami - dalekimi od powszechnych wyobrażeń.

Gdzie kupić?

Kalendarium literackie
  • Jorge Bucay
    68. rocznica
    urodzin
    Zawsze uważałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na "Bardzo cię kocham" jest zdanie: "A ja czuję się bardzo kochana".
  • Krzysztof Daukszewicz
    67. rocznica
  • Hanka Lemańska
    55. rocznica
    urodzin
    Facet jak facet, dwie ręce, dwie nogi, głowa od góry.
  • Fiodor Dostojewski
    193. rocznica
    urodzin
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Maria Kuncewiczowa
    119. rocznica
    urodzin
    ...jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?
  • Chris Claremont
    64. rocznica
  • Philip Craig Russell
    63. rocznica
  • Joseph Campbell
    27. rocznica
    śmierci
    [...] jeśli idziesz za tym, co cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było ci jakoś pisane.
  • Michael Palmer
    1. rocznica
    śmierci
    Każde równanie zawierające czynnik ludzki jest nierozwiązywalne
  • Harry Mulisch
    4. rocznica
    śmierci
    Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
  • Wacław Gąsiorowski
    75. rocznica
    śmierci
    -Gadajcie, coście za jedni?!
    –Joanna Żubr, markietanka pierwszej legii, pierwszego batalionu – odparła dumnie baba– A to mój stary niedołęga...
    –Maciej Żubr, podoficer pierwszej legii, pierwszego batalionu, drugiej kompanii! – poprawił chłop.
  • Henryk Niewiadomski
    7. rocznica
    śmierci
    To wpływa na psychikę. Mogę to stwierdzić z całkowitą pewnością. Siedzę już trzy lata odizolowany od żony i trzepię się ręką przez ten cały czas. Jak po roku w więzieniu zobaczyłem, że trzęsie mi się ręka, myślałem początkowo, że to albo na tle nerwowym, albo choroba Parkinsona. Walnąłem konia, od r... pokaż więcej
  • Claude Lévi-Strauss
    5. rocznica