Okładka książki Amerykańscy chłopcy

papier
adamats
7,1 (50 ocen i 3 opinie)

Opis książki

"Amerykańscy chłopcy" to opowieść o wojennych losach czwórki przyjaciół, dwudziestolatków z różnych środowisk i regionów USA. Zaciągnęli się do wojska z powodów rozmaitych, a następnie, znudzeni koszarowym życiem w jednostce stacjonującej w RFN, zgłosili się na wyjazd do Wietnamu, gdzie kazano im zabijać albo umierać. SMith w swej relacji, trzeba przyznać szokującej, ukazuje ludzi postawionych wobec groźby śmierci, a pozbawionych bodźców czy usprawiedliwień moralnych i patriotycznych. W sposób oszczędny, lecz plastyczny przedstawia odgłosy, scenerię, zapachy wojny, opisuje gorączkowe akcje bojowe helikopterów krążących nad dżunglą w poszukiwaniu zaszytego w głuszy nieprzyjaciela, a potem tygodnie bezczynności, kiedy alkohol, narkotyki i prostytutki, pozwalają zapomnieć o wszystkim. Słowem, zaznajamia nas z wojną jakiej nie znamy, i z młodymi Amerykanami - dalekimi od powszechnych wyobrażeń.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
pisko199064 | 2014-11-24
Przeczytana: 22 listopada 2014

Och, ach, ech tylko tyle lub aż tyle!!! Książka jak piorun uderza nas od razu, wbija nas w ziemię tak głęboko,że nie ma możliwości wyjścia i w końcu porzuca nas z własnymi myślami i cierpieniem , że jednak nie mogło tak być aż tak źle.A jednak.Autor Steven Philip Smith przeszedł piekło Wietnamu i podzielił nam się tym piekłem,aż nad to. Książka jest dosyć mocna nie koloryzująca i nie idealizująca patosu, bohaterstwa czy tez patriotyzmu, pokazuje nam poprzez czterech przyjaciół różne podejście człowieka do wojny i ich metamorfozę w czasie jej trwania.Książkę polecam jednak przeczytać po wcześniejszym przeczytaniu innych pozycji w temacie wojny w Wietnamie gdyż po tej książce wszystkie inne będą tylko zwykłą okrojona opowieścią o wojnie.Więc polecam zacząć od Jamesa Webba i jego Pola ognia następnie Karla Marlantesa Matterhorn a na sam koniec by pogrążyć się do reszty w lekturze właśnie pozycje opisaną.

Knivens | 2014-12-09

Dobra powieść, mocna i bez owijania w bawełnę. Pokazuje wojnę oczami młodych ludzi, którzy z pewnością oczekiwali od niej czegoś nieco innego.

cavaliero | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Prawdziwa męska proza, trochę czytałem jak zapis wspomnień autora, nie ma tu oceniania, jest za to chłodny opis zdarzeń. Brakło mi nieco wulgarności języka, choć używane przez żołnierzy słowa na pewno łagodne nie są.
Z czym mi się teraz kojarzy wojna w Wietnamie: zabijamy wszystkich, również kobiety i dzieci; codziennie piwo, whisky, narkotyki, nawalamy się aż miło; ciągłe ciupciamy ze śmierdzącymi azjatkami, wszędzie syf, brud i gówno. Nie ma tu miejsca na patriotyczne ideały, walkę za sprawiedliwość, trzeba wykonać swoje, odbębnić, dla rozrywki, z przymusu, obojętne. Na początku śmierć , zabijanie robią na Tobie wrażenie, później popadasz z tym w rutynę, choć sumienie gryzie, więc lepiej je utopić w alkoholu.
Na pewno nie taki obraz żołnierza jawi nam się w głowie, u Smitha jest to rozpity prymityw, bez klasy i godności; choć niektórym słowo honor ciąży na sercu i mają duże rozterki moralne.

Książka dość trudna w czytaniu, Smith mistrzem słowa i psychologii nie jest, ale jego...

Barbasia | 2015-01-02

Kalendarium literackie
  • John Steinbeck
    113. rocznica
    urodzin
    Książki - to na nic się nie zda. Człowiek musi mieć kogoś... kogoś bliskiego. Wszystko jedno kogo, byle to był ktoś bliski
  • Lisa McMann
    47. rocznica
    urodzin
    Gość, który sam przyznaje, że jest palantem, zasługuje na wybaczenie.
  • Aleksander Minkowski
    82. rocznica
    urodzin
    Kobieta, która kocha, zostawia wszystko i idzie za swoim mężczyzną
  • Irwin Shaw
    102. rocznica
    urodzin
    Ludzie pozwalają by rany jątrzyły się przez lata, z wiekiem stają się neurotyczni, mają złą passę i szukają kogoś, komu mogliby przypisać winę (...)
  • Patrick Carman
    49. rocznica
    urodzin
    Myślę, że małe dziewczynki są o wiele sprytniejsze od małych chłopców.
  • Stuart MacBride
    46. rocznica
    urodzin
    Była nawet niepełna tarcza księżyca. W jego bladej poświacie tworzyły się cienie między ubłoconymi terenówkami. Logan niemal spodziewał się zobaczyć czarownicę na miotle przelatującą na tle ospowatej twarzy księżyca. Ale jego matka była zapewne bardzo daleko.
  • Michael Baigent
    67. rocznica
  • Pablo De Santis
    52. rocznica
    urodzin
    Miałem w życiu tylko jedną metodę - niestałość - i tylko jedną pasję - roztargnienie.
  • Jørn Lier Horst
    45. rocznica
    urodzin
    To chyba najstraszniejszy rodzaj samotności (…) Nie być obecnym nawet w myślach choćby jednej osoby na świecie.
  • Derren Brown
    44. rocznica
    urodzin
    Każdy ma pełne prawo zadecydować, że bezstronny i opierający się na faktach dowód go nie interesuje i że woli opierać się na osobistych doznaniach albo niekwestionowanych autorytetach, które uważa za prawdziwe. Może z zadowoleniem podążać taką drogą, dopóki nie zapragnie, aby potraktowano go poważni... pokaż więcej
  • Teofil Lenartowicz
    193. rocznica
  • Jalu Kurek
    111. rocznica
    urodzin
    Jak żałosna królowa idąca na gilotynę prowadzę moje wspomnienia na ścięcie.
  • Daniel Olbrychski
    70. rocznica
  • Lawrence Durrell
    103. rocznica
    urodzin
    Spójrz w głąb siebie i sprawdź, kim jesteś, odtwórz to, co widzisz, albo wypraw się z krucjatą przeciw samemu sobie. - L. Durrell
  • Maria Kownacka
    33. rocznica
  • Władimir Odojewski
    146. rocznica
  • Horacy
    2022. rocznica
    śmierci
    Początkiem i źródłem dobrego pisania jest mądrość
  • Konrad Lorenz
    26. rocznica
    śmierci
    Pod jednym bowiem określonym względem pies jest podobniejszy do człowieka niż najmądrzejsze małpy: jest tak jak człowiek istotą zdomestyfikowaną i tak samo jak człowiek zawdzięcza domestyfikacji dwie zasadnicze właściwości: po pierwsze- uwolnienie się od schematów zachowania instynktownego, co otwor... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku