Okładka książki Amerykańscy chłopcy

wojna, Wietnam,
typ
papier
adamats
7,15 (48 ocen i 2 opinie)

Opis książki

"Amerykańscy chłopcy" to opowieść o wojennych losach czwórki przyjaciół, dwudziestolatków z różnych środowisk i regionów USA. Zaciągnęli się do wojska z powodów rozmaitych, a następnie, znudzeni koszarowym życiem w jednostce stacjonującej w RFN, zgłosili się na wyjazd do Wietnamu, gdzie kazano im zabijać albo umierać. SMith w swej relacji, trzeba przyznać szokującej, ukazuje ludzi postawionych wobec groźby śmierci, a pozbawionych bodźców czy usprawiedliwień moralnych i patriotycznych. W sposób oszczędny, lecz plastyczny przedstawia odgłosy, scenerię, zapachy wojny, opisuje gorączkowe akcje bojowe helikopterów krążących nad dżunglą w poszukiwaniu zaszytego w głuszy nieprzyjaciela, a potem tygodnie bezczynności, kiedy alkohol, narkotyki i prostytutki, pozwalają zapomnieć o wszystkim. Słowem, zaznajamia nas z wojną jakiej nie znamy, i z młodymi Amerykanami - dalekimi od powszechnych wyobrażeń.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
pisko199064 | 2014-11-24
Przeczytana: 22 listopada 2014

Och, ach, ech tylko tyle lub aż tyle!!! Książka jak piorun uderza nas od razu, wbija nas w ziemię tak głęboko,że nie ma możliwości wyjścia i w końcu porzuca nas z własnymi myślami i cierpieniem , że jednak nie mogło tak być aż tak źle.A jednak.Autor Steven Philip Smith przeszedł piekło Wietnamu i podzielił nam się tym piekłem,aż nad to. Książka jest dosyć mocna nie koloryzująca i nie idealizująca patosu, bohaterstwa czy tez patriotyzmu, pokazuje nam poprzez czterech przyjaciół różne podejście człowieka do wojny i ich metamorfozę w czasie jej trwania.Książkę polecam jednak przeczytać po wcześniejszym przeczytaniu innych pozycji w temacie wojny w Wietnamie gdyż po tej książce wszystkie inne będą tylko zwykłą okrojona opowieścią o wojnie.Więc polecam zacząć od Jamesa Webba i jego Pola ognia następnie Karla Marlantesa Matterhorn a na sam koniec by pogrążyć się do reszty w lekturze właśnie pozycje opisaną.

Knivens | 2014-12-09

Dobra powieść, mocna i bez owijania w bawełnę. Pokazuje wojnę oczami młodych ludzi, którzy z pewnością oczekiwali od niej czegoś nieco innego.

przemo370 | 2014-11-29
PiotrJ | 2014-08-22