Amerykańscy chłopcy

papier
adamats
7,1 (50 ocen i 3 opinie)

Opis książki

"Amerykańscy chłopcy" to opowieść o wojennych losach czwórki przyjaciół, dwudziestolatków z różnych środowisk i regionów USA. Zaciągnęli się do wojska z powodów rozmaitych, a następnie, znudzeni koszarowym życiem w jednostce stacjonującej w RFN, zgłosili się na wyjazd do Wietnamu, gdzie kazano im zabijać albo umierać. SMith w swej relacji, trzeba przyznać szokującej, ukazuje ludzi postawionych wobec groźby śmierci, a pozbawionych bodźców czy usprawiedliwień moralnych i patriotycznych. W sposób oszczędny, lecz plastyczny przedstawia odgłosy, scenerię, zapachy wojny, opisuje gorączkowe akcje bojowe helikopterów krążących nad dżunglą w poszukiwaniu zaszytego w głuszy nieprzyjaciela, a potem tygodnie bezczynności, kiedy alkohol, narkotyki i prostytutki, pozwalają zapomnieć o wszystkim. Słowem, zaznajamia nas z wojną jakiej nie znamy, i z młodymi Amerykanami - dalekimi od powszechnych wyobrażeń.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
pisko199064 | 2014-11-24
Przeczytana: 22 listopada 2014

Och, ach, ech tylko tyle lub aż tyle!!! Książka jak piorun uderza nas od razu, wbija nas w ziemię tak głęboko,że nie ma możliwości wyjścia i w końcu porzuca nas z własnymi myślami i cierpieniem , że jednak nie mogło tak być aż tak źle.A jednak.Autor Steven Philip Smith przeszedł piekło Wietnamu i podzielił nam się tym piekłem,aż nad to. Książka jest dosyć mocna nie koloryzująca i nie idealizująca patosu, bohaterstwa czy tez patriotyzmu, pokazuje nam poprzez czterech przyjaciół różne podejście człowieka do wojny i ich metamorfozę w czasie jej trwania.Książkę polecam jednak przeczytać po wcześniejszym przeczytaniu innych pozycji w temacie wojny w Wietnamie gdyż po tej książce wszystkie inne będą tylko zwykłą okrojona opowieścią o wojnie.Więc polecam zacząć od Jamesa Webba i jego Pola ognia następnie Karla Marlantesa Matterhorn a na sam koniec by pogrążyć się do reszty w lekturze właśnie pozycje opisaną.

Knivens | 2014-12-09

Dobra powieść, mocna i bez owijania w bawełnę. Pokazuje wojnę oczami młodych ludzi, którzy z pewnością oczekiwali od niej czegoś nieco innego.

cavaliero | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Prawdziwa męska proza, trochę czytałem jak zapis wspomnień autora, nie ma tu oceniania, jest za to chłodny opis zdarzeń. Brakło mi nieco wulgarności języka, choć używane przez żołnierzy słowa na pewno łagodne nie są.
Z czym mi się teraz kojarzy wojna w Wietnamie: zabijamy wszystkich, również kobiety i dzieci; codziennie piwo, whisky, narkotyki, nawalamy się aż miło; ciągłe ciupciamy ze śmierdzącymi azjatkami, wszędzie syf, brud i gówno. Nie ma tu miejsca na patriotyczne ideały, walkę za sprawiedliwość, trzeba wykonać swoje, odbębnić, dla rozrywki, z przymusu, obojętne. Na początku śmierć , zabijanie robią na Tobie wrażenie, później popadasz z tym w rutynę, choć sumienie gryzie, więc lepiej je utopić w alkoholu.
Na pewno nie taki obraz żołnierza jawi nam się w głowie, u Smitha jest to rozpity prymityw, bez klasy i godności; choć niektórym słowo honor ciąży na sercu i mają duże rozterki moralne.

Książka dość trudna w czytaniu, Smith mistrzem słowa i psychologii nie jest, ale jego...

Barbasia | 2015-01-02

Kalendarium literackie
  • Éric-Emmanuel Schmitt
    55. rocznica
    urodzin
    ...życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłuż... pokaż więcej
  • Mario Vargas Llosa
    79. rocznica
    urodzin
    Sekret szczęścia, a przynajmniej spokoju, leży w tym, żeby wyeliminować romantyczną miłość z życia, bo to ona sprawia, że człowiek cierpi. Tak żyje się spokojniej i lepiej się bawi, zapewniam cię.
  • Lauren Weisberger
    urodzin
    Gdzie miejsce na radość w twoim idealnie zaplanowanym, zaprojektowanym, wypełnionym zasadami życiu?
  • Bohumil Hrabal
    101. rocznica
    urodzin
    Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po... pokaż więcej
  • Richard Dawkins
    74. rocznica
    urodzin
    Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej.
  • Amanda Quick
    67. rocznica
    urodzin
    Nic tak nie rozstroi nerwów przeciwnika jak wyraz rozbawienia lub nawet znudzenie na twej twarzy.
  • Jayne Ann Krentz
    67. rocznica
    urodzin
    W rzeczywistości piekło jest przeraźliwie chłodne. To miejsce zimne i rozpaczliwie samotne"
  • Marc Brandel
    96. rocznica
  • Maksym Gorki
    147. rocznica
    urodzin
    Kobieta nie może nie rozumieć muzyki, zwłaszcza jeśli jej smutno.
  • Marianne Fredriksson
    88. rocznica
    urodzin
    Jesteś jedynie gościem w rzeczywistości, dlatego jej nie widzisz. Dostrzegasz tylko określone nazwą jej części, nigdy zaś powiązań, z których tworzy się całość.
  • Rafał Skarżycki
  • Julio Llamazares
    60. rocznica
    urodzin
    Czas podobny jest do rzeki: z początku płynie ospale i niepewnie,rozpędzając się z upływem lat.(...)Przez pierwsze dwadzieścia lub trzydzieści lat myślimy, że czas jest rzeką bez końca, jedynym w swoim rodzaju tworem, który sam siebie karmi i nigdy się nie wyczerpuje.Ale prędzej czy później odkrywam... pokaż więcej
  • Zbigniew Brzeziński
    73. rocznica
  • Anatolij Winogradow
    127. rocznica
    urodzin
    Jak to się stało, że cienka, cieńsza od włosa krawędź oddzieliła sen od przebudzenia?
  • Lauren Willig
  • Virginia Woolf
    74. rocznica
    śmierci
    Ludzie autentyczni najpełniej istnieją w samotności. Nie znoszą iluminacji, podwojenia. Ciskają swoje ledwie namalowane portrety, odwrócone twarzą do ziemi.
  • Eugène Ionesco
    21. rocznica
    śmierci
    Zdarza się, że człowiek śni. Przywiązuje się do tego snu, wierzy weń, kocha. Rano, gdy otwiera oczy, dwa światy jeszcze zachodzą na siebie, twarze nocy w świetle dnia słabo się zarysowują. Chciałoby się je spamiętać, zatrzymać. Wymykają ci się z rąk, brutalna rzeczywistość dnia je wypędza. Człowiek... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku