Fantazja, Przygoda, Rozrywka SF
Adam

Silaqui | 2014-03-20
Przeczytana: 02 marca 2014

Miło jest dostawać książkowe prezenty, zwłaszcza, gdy idealnie wpisują się one w nasze czytelnicze preferencje. Gdy dodatkowo taki prezent pozwala nam dostrzec coś nowego (lub, paradoksalnie: coś starego w innym świetle) i jednocześnie sam fakt zapoznania się z konkretną pozycją napawa nas dumą wiemy, że jest jeszcze odrobina dobra na tym świecie. "Toccata" Krzysztofa Borunia trafiła do mnie podczas trwania niedawnej odsłony BookRage i powiem wam jedno: spełniła wszystkie wyżej wymienione cechy dobrego prezentu książkowego. Do ideału brakuje tutaj tylko jednego: wersji papierowej, ale cóż: nie można mieć wszystkiego. Najważniejsze, że Boruń został przypomniany czytelnikom, zachęcając ich do bliższego przyjrzenia się klasykom polskiej powieści fantastycznej.

Całość przeczytacie tutaj: http://www.kronikinomady.pl/2014/03/toccata-krzysztof-borun.html

Jale | 2015-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Rozczarowująco słaby zbiór opowiadań. Zamieszczone w nim teksty są może i oparte na nieszablonowych pomysłach, ale na ogół przyjemność płynącą z lektury skutecznie mordują iście grafomańskie, pełne bezsensownej egzaltacji i staroświeckich zwrotów "tyś", "on", "cóż więc" dialogi, a także fatalna psychologia postaci.

Stosunkowo najlepiej wypadają trzy najkrótsze teksty. "Trzecia możliwość" roztrząsa - w trochę nudnawej jednak formie - możliwość istnienia intelektu nie jednostkowego, a zbiorczego, rozwijającego się samodzielnie i niezależnie od możliwości umysłowych istot zamieszkujących położony gdzieś w odległej galaktyce glob. "Fantom" proponuje ideę wynalazku powodującego wyraziste wizualizacje śnionych przygód, który to wynalazek przyczynia się do tragedii jednego z pierwszych użytkowników. W końcu "Cogito ergo sum" to nieco chaotycznie napisana opowiastka o naukowcu, który stara się przypomnieć sobie, co było przyczyną wybuchu w laboratorium.

"Toccata", która dała...

Izoldka | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2016

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Krzysztofa Borunia. "Toccata" okazała się dla mnie zbiorem pięciu opowiadań, z których część jest naprawdę ciekawa i wciągająca ("Algi", "Toccata"), a część wręcz przeciwnie ("Fantom", "Cogito ergo sum") - nudna i usypiająca.

Kiper602 | 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

Toccata to zbiór opowiadań sf. Jednak technika i technologia nie jest najważniejszym tematem zbioru. W każdym opowiadaniu mamy przemycone rozmyślania nad różnymi zagadnieniami. W opowiadaniu pierwszym jest to społeczeństwo. Czy zbiorowości ludzkie mogą obrać inną drogę rozwoju niż na ziemi? Materiału do badań dostarcza nam pozaziemska cywilizacja. Drugie opowiadanie pozornie skupia się nad wyjaśnieniem pewnej tajemnicy. Otóż statek kosmiczny został wyposażony w eksperymentalny moduł produkujący tlen i pożywienie. Zasoby te są produkowane przez algi, które jednak w tajemnicy sposób zostają zatrute. Kto je zatruł? W klaustrofobicznych korytarzach statku nikt nie jest wolny od podejrzeń. To właśnie, zachowanie i współżycie ludzkie w sytuacji kryzysowej, jest prawdziwą osią opowiadania

Reszta opinii na

Triceratops | 2014-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Nie mogę wprost uwierzyć! Polskie SF na najwyższym poziomie! Świetne opowiadania, które można spokojnie porównywać z twórczością Lema!

Mateusz | 2014-08-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: czerwiec 2014

Zaskoczyło mnie, że mamy tak znakomitych, rodzimych fantastów. Historie zawarte w tym zbiorze są krótkie, dlatego warto zapoznać się z każdym z nich, ponieważ koncepcje w nich zawarte - choć nie zawsze zrozumiałe - są oryginalne i zmuszają szare komórki do wysiłku poznawczego.

Kamee | 2015-03-11
Przeczytana: 09 marca 2015

5 opowiadań, jedne lepsze, inne słabsze... ale dla "Alg" i "Toccaty" warto sięgnąć :) Natomiast "Cogito..." można sobie śmiało odpuścić.

KBKBKB | 2014-02-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 13 lutego 2014

Kilka niezłych opowiadań o podróżach kosmicznych i eksperymentach naukowych autorstwa polskiego pisarza s-f.

Vilc | 2016-12-01
Kosiar | 2016-04-04