Nieostrość

Okładka książki Nieostrość Dariusz Filar
Okładka książki Nieostrość
Dariusz Filar Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Stało się jutro (tom 26) Seria: Stało się jutro fantasy, science fiction
Stało się jutro (tom 26)
Stało się jutro
Nasza Księgarnia
1985-01-01
1985-01-01
fantastyka science-fiction polska fantastyka opowiadania

Okładka książki Wołanie na Mlecznej Drodze Andrzej Czechowski, Tadeusz Zbigniew Dworak, Michał Fotyma, Henryk Gajewski, Andrzej Grajek, Krzysztof Wiesław Malinowski, Andrzej Matoszek, Andrzej Mercik, Maciej Parowski, Zbigniew Prostak, Andrzej Stoff, Wojciech Streich, Sławomir Swerpel, Jacek Szypulski, Janusz A. Zajdel, Zbigniew Żak, Wiktor Żwikiewicz
Wołanie na Mle... Andrzej Czechowski,...
Okładka książki Czarne Żurawie Kir Bułyczow, Wiktor Kołupajew, Władimir Michajłow, Ilja Warszawski
Czarne Żurawie Kir Bułyczow, Wikto...
Okładka książki Posłaniec Andrzej Drzewiński, Mirosław Piotr Jabłoński
Posłaniec Andrzej Drzewiński,...

To nie tyle zbiór (dwóch) opowiadań, co mikropowieść z dopełniającym objętość dodatkiem. Całość czyta się dość gładko, choć z biegiem lektury wychodzi na jaw może nie tyle rozwodnienie fabuły, ile przerost formy nad treścią.

Tytułowa "Nieostrość" opowiada o fotografie, który zetknął się z tajemniczą kulą, ukazującą się na ogół tym, którzy w jakiś sposób próbują uciec przed cierpieniem. Ów fotograf relacjonuje dzieje swojego życia przygodnemu gościowi położonego w górach hotelu, czyli głównemu bohaterowi. Odmalowane w opowieści zdarzenia są dość bogate w detal i budują umiarkowanie interesującą teorię, ale 90 stron jednoliniowej fabuły, w zasadzie monologu, mimo wszystko potrafi dać w kość. Nawet jeśli finał - w sumie przewidywalny - jakoś tam w miarę sensownie zamyka historię.

Wspomniany dodatek to zaczynająca książkę "Jeszcze jedna podróż Gulliwera", napisana w nieznanym mi celu, i w zasadzie pozbawiona jakiejkolwiek wartości, bo ani nie wnosi niczego nowego w historię Guliwera, ani nie wyjaśnia, o co konkretnie chodziło autorowi.

Ogólnie więc książka da odrobinę zadowolenia, ale nie ma co liczyć na niezapomniane wrażenia.

• 🚀 Fantastyka naukowa
  • Polskie