Między zieloną wyspą a dryfującą krą

Wydawnictwo: Arche
Między zieloną wyspą a dryfującą krą
biznes, finanse
piero

Gdyby uporządkować opinie, jakie na temat polskiej gospodarki formułują główni aktorzy naszego życia politycznego, to powstałby obraz pełen radykalnych sprzeczności. Stanowisko polityków sprawujących władzę w latach 2007-2015 najpełniej oddaje porównanie Polski do "zielonej wyspy". Miałby to być zatem kraj wolny od ekonomicznych wstrząsów, które dotknęły w ostatnich latach Europę Zachodnią i Stany Zjednoczone, kraj, który nie dał się zepchnąć ze ścieżki wzrostu gospodarczego, kraj, którego obywatele mogą patrzeć w przyszłość z pełnym optymizmem. Natomiast opozycja w miejscu "zielonej wyspy" widzi dryfującą krę: gospodarkę dotkniętą gnilnymi procesami rozkładu, uzależnioną od obcego kapitału, działającą wyłącznie na rzecz uprzywilejowanej elity.

Książka Dariusza Filara jest próbą wyjścia poza ten czysto propagandowy spór i ma być zaproszeniem do publicznej debaty nad faktyczną kondycją polskiej gospodarki. Autor omawia czynniki, którym należy zawdzięczać ową fenomenalną zdolność Polski do utrzymywania wzrostu w czasach gdy inni pogrążyli się w recesji. Jednocześnie pisze o cenie, którą za wzrost przyszło nam zapłacić, w myśl zasady stanowiącej, że „nie ma czegoś takiego jak darmowy obiad”. Przedmiotem analizy Dariusza Filara są też najważniejsze wyzwania, na jakie gospodarka polska napotka w najbliższych latach. Z analizy tej wynikają najważniejsze zalecenia dla przyszłej polityki gospodarczej i społecznej, zalecenia tym ciekawsze, iż formułuje je liberał, zwolennik wolnego rynku.

źródło opisu: www.arche24.pl

źródło okładki: google

Rafał R | 2017-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Dobra książka do szybkiej powtórki najważniejszych albo inaczej "najgłośniejszych" tematów ostatnich lat w polskiej gospodarce. Podoba mi się to, że widać u autora sympatie polityczne ale mimo to pracuje nad trzeźwym osądem każdego politycznego działania. Chyba jedyna droga żeby nie oszaleć i nadal być sobą na tle całego medialnego hałasu.

Odzio | 2015-11-01
Przeczytana: 12 października 2015

Wczoraj wieczorem zabrałem się za czytanie książki profesora Dariusza Filara pt „Między zieloną wyspą a dryfującą krą” i tak zarwałem kawałek wczorajszej nocy.

Książka szczególnie polecana w okresie przedwyborczej walki partyjnej, gdzie co chwilę następuję podbijanie puli obietnic wyborczych a rozgrzane głowy polityków wymyślają kolejne karkołomne rozwiązania.

Profesor Filar w bardzo prosty i przystępny sposób „rozprawia” się z naszą rzeczywistością lat 2007-2015.

Tłumaczy największe nasze sukcesy, łącznie z „zieloną wyspą” ale też jasno wskazuje cenę jaką za te sukcesy przyjdzie nam zapłacić.

Książka w rzetelny sposób opisuje naszą rzeczywistość, sukcesy, wyzwania i problemy jakie stoją przed naszą gospodarką a wszystko bez partyjnego zadęcia z chłodną oceną ekonomisty.

Osobiście, uważam, że książka ta powinna zostać rozdana wszystkim naszym parlamentarzystom na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu i Senatu.
Dzięki niej zrozumieją, jakie problemy czekają naszą gospodarkę i jakim...