rozwińzwiń

Na mieliźnie. Gospodarka Polski w latach 2020 – 2022 (z polityką w tle)

Okładka książki Na mieliźnie. Gospodarka Polski w latach 2020 – 2022 (z polityką w tle) Dariusz Filar
Okładka książki Na mieliźnie. Gospodarka Polski w latach 2020 – 2022 (z polityką w tle)
Dariusz Filar Wydawnictwo: Arche biznes, finanse
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Tytuł oryginału:
Na mieliźnie. Gospodarka Polski w latach 2020 – 2022 (z polityką w tle)
Wydawnictwo:
Arche
Data wydania:
2022-12-01
Data 1. wyd. pol.:
2022-12-01
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788396663900
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2121
614

Na półkach: ,

Książka „Na Mieliźnie : Gospodarka Polski w latach 2020-2022 (z polityką w tle)” Dariusza Filara nawiązuje tytułem do jego poprzedniej publikacji pt. „Na błędnym kursie : Polityka i gospodarka Polski w latach 2015-2020”. Mimo tego jest to samodzielne dzieło i nie wymaga czytania swojej poprzedniczki. Autor, wbrew podtytułowi, musi sięgać po fakty i dane z całego okresu rządów PiS-u, bo sporo informacji nabiera znaczenia dopiero w szerszym kontekście, a jak na wytrawnego literata przystało, Dariusz Filar stara się opisywać wszystko możliwie jak najprostszym, najbardziej zrozumiałym językiem. Dzięki temu, mimo że tytuł skupia się na kwestiach ekonomicznych, sięgnąć po niego może każdy czytelnik zainteresowany polską polityką, nawet jeśli nie posiada przygotowania z zakresu nauk ekonomicznych.

„Na mieliźnie” to doskonały przewodnik po zniszczeniach w prawie i gospodarce, których dokonało przez ostatnie siedem lat Prawo i Sprawiedliwość. Na wstępie Autor zwraca uwagę, że w rankingu Doing Business spadliśmy z 24 miejsca w 2017 r. na 40 miejsce w 2020 roku. Tymczasem nasi nadbałtyccy sąsiedzi zajęli dużo wyższe pozycje, niż my kiedykolwiek – Litwa 11 miejsce, Estonia 17, Łotwa 18 – nie można więc tego tłumaczyć koniunkturą albo geografią. Podobnie w Index of Economic Freedom spadliśmy z 69,3/100 punktów w 2016 roku do 68,7 punktów w 2022, co oznacza, że Polska stała się krajem o gospodarce „umiarkowanie wolnej”. Tymczasem Estonia ma aż 80 punktów i jest jednym z najprzyjaźniejszych przedsiębiorczości państw na świecie.

Szkoda, że Filar nie sięgnął też po rankingi praworządności, czy demokracji, bo lista wydarzeń, które miałyby wpływ na wynik, jest naprawdę długa. Nie sposób na jednym wydechu wyliczyć: wielokrotne łamanie Konstytucji, naruszenie trójpodziału władzy, obniżenie poziomu praworządności i niezależności sądów w Polsce, demontaż apolitycznej służby cywilnej, odsunięcie od dowodzenia siłami zbrojnymi najkompetentniejszych kadr, ograniczenie pluralizmu i wolności mediów, przekształcenie związkowców z NSZZ „Solidarność” w prorządowych klakierów, zablokowanie inwestycji, destabilizacja finansów publicznych, zepsute relacje z Komisją Europejską, czy upartyjnienie spółek Skarbu Państwa. Tak samo nie sposób na niecałych 200 stronach opisać wszystkich plag pisowskich, więc zrozumiała jest decyzja autora, by ograniczyć się do spraw jak najściślej związanych z gospodarką.

Z ciekawych informacji warto wspomnieć o obietnicy PiS-u z 2015 roku, że w 2020 Polska osiągnie stopę inwestycji w wysokości 25% PKB. Średnia stopa za lata 2008-2015 wynosiła 20,5%, więc teoretycznie brzmiało to, jak coś osiągalnego. Tymczasem, dzięki nieprzemyślanym decyzjom rządu, stopa ta wynosiła po 17-18%, aż w 2020 roku osiągnęła 16,6%. Dla porównania średnia stopa krajów UE wzrosła z 20,8% w 2016 do ponad 22% w 2020. Znów widać jak na dłoni, że to sprawka ludzi kierujących naszym państwem, a nie żadnych czynników zewnętrznych. Nie przeszkodziło to jednak Jarosławowi Kaczyńskiemu stwierdzić, że to wina przedsiębiorców, bo rzekomo z przyczyn politycznych nie podejmują zyskownych dla nich przedsięwzięć (sic!). Analizy wskazują winę nie złośliwych biznesmenów, a niestabilności i nieprzewidywalności systemu gospodarczego, niedostateczne uwzględnienie w tym systemie ulg inwestycyjnych, niespójność prawa i rozwlekłość postępowań sądowych, szybki wzrost płacy minimalnej oraz zbyt wczesne odchodzenie na emeryturę wykwalifikowanych pracowników. I stopa inwestycji w Polsce, byłaby jeszcze niższa, gdyby nie multum nietrafionych inwestycji publicznych, które Filar omawia w książce.

Inne przykuwające wzrok informacje to wzrost długu publicznego z 921,4 mld złotych od końca 2015 roku do 1410,5 mld na koniec 2021 roku oraz wzrost wydatków sztywnych, czyli takich, które wynikają ze zobowiązań przyjętych ustawami i których nie można się tak łatwo pozbyć, z 75% do 80% budżetu. Premier Morawiecki chwalił się w połowie 2021 roku nadwyżkami w budżecie, podczas gdy to tylko i wyłącznie efekt kreatywnej księgowości np. zastąpienia klasycznych dotacji pieniężnych dla różnych podmiotów obligacjami skarbu państwa. W samym roku 2021 pozwoliło mu to ukryć wydatki o wysokości aż 21 mld złotych, ale przecież oznacza to wyższe wydatki w kolejnych latach – w 2023 roku jest to nawet dodatkowe 40 miliardów, o jakie wzrośnie koszt obsługi długu publicznego.

Nie zniechęca to jednak PiS-u, który wręcz intensyfikuje wysiłki na rzecz zadłużania państwa. W 2020 roku, tłumacząc się covidem, zawiesił stabilizującą regułę wydatkową (SRW),która ogranicza wzrost wydatków publicznych w stosunku do poprzedniego roku do wielkości wynikającej z przemnożenia średniookresowego realnego tempa wzrostu PKB przez cel inflacyjny NBP (2,5%). Zawieszenie SRW miało być tymczasowe, a ciągnie się już czwarty rok i PIS zmienił w nim cel inflacyjny na średnioroczny wskaźnik inflacji w mijającym roku. Z racji tego, że inflacja jest ostatnio bardzo duża, może to oznaczać nawet kilkanaście punktów procentowych różnicy, a więc również wzrost wydatków o kilkanaście p.p.

Dalej Filar omawia kwestie długu krytego, spadek samodzielności samorządów przy faszyzującej narracji wzrostu sprawczości państwa, przyczyny wysokiej inflacji i kłamstwo putinflacji, systemowe przymuszanie banków do finansowania długu publicznego zamiast prywatnych inwestycji, nacjonalizacje banków, energetyki i problemów związanych z transformacją energetyczną, winę PiS-u za powstanie Agrounii, programy socjalne i wiele wiele innych.

Lektura jest naprawdę godna uwagi, zwłaszcza że wbrew pozorom nie jest to jakaś zwykła polityczna agitacja. Czasem przedmiotem krytyki staje się rząd PO-PSL, bo to nie jest tak, że przed nastaniem rządów PiS-u polska gospodarka była w idealnym stanie. Jednakże nawet jak porównamy niechlubne osiągnięcia poprzedniego rządu z tym, czego w ostatnich latach dokonali ludzie Kaczyńskiego, to uderzy nas ogrom szkód, których ewentualna naprawa zajmie nam lata.

Warto też w okresie przed wyborami porównać dawne obietnice PiS-u ze współczesnymi obietnicami innych państw np. Lewica obiecywała ostatnio, jak PiS w 2015 roku, aż 25% PKB inwestycji. W obecnej sytuacji widać na dłoni jak bardzo nierealne jest spełnienie tego postulatu przez to ugrupowanie, zwłaszcza, że osiągnęło ono największą zgodność z partią rządzącą w sejmowych głosowaniach.

Książka „Na Mieliźnie : Gospodarka Polski w latach 2020-2022 (z polityką w tle)” Dariusza Filara nawiązuje tytułem do jego poprzedniej publikacji pt. „Na błędnym kursie : Polityka i gospodarka Polski w latach 2015-2020”. Mimo tego jest to samodzielne dzieło i nie wymaga czytania swojej poprzedniczki. Autor, wbrew podtytułowi, musi sięgać po fakty i dane z całego okresu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
60
60

Na półkach:

Obawiałem się, że książka okaże się apologią Platformy Obywatelskiej. Na szczęście jednak autor podszedł do tematu dość rzetelnie, choć momentami dochodzą do głosu jego poglądy polityczne. Ogólnie obiektywie zestawił ze sobą okres lat 2020 - 2022 oraz przed i po dojściu PiS-u do władzy. A już to, że obiektywnie PiS jest partią gorszą nawet od PO nie jest winą autora, lecz samego PiS-u.

Dla osób, które są mocno z polską polityką zaznajomieni, książka D. Filara może być mało odkrywcza. W moim przypadku tak właśnie było. W zasadzie chyba tylko na osobach pogrążonych w politycznej ignorancji i wyborcach PiS-u książka będzie robić wrażenie. Reszta czytelników przeżyje deja vu z czytanych artykułów i oglądanych reportaży. Nie mniej jest to dobry przewodnik po błędnej polityce polskiego rządu.

Z pewnymi poglądami autora się nie zgadzam, szczególnie tymi dotyczącymi polityki klimatycznej ue i walki z Covidem.
Autor podchodzi zbyt bezkrytycznie do unijnych planów transformacji energetycznej i neutralności klimatycznej, często zresztą porównując polską sytuację do innych krajów UE jak do jakiegoś ideału, do którego trzeba bezkrytycznie dążyć.
Podobnie w kwestii lockdown-ów. Autor jako zwolennik gospodarki rynkowej nie miał problemu wygłaszać twierdzeń, że działania rządu powinny być bardziej radykalne. Musiałoby to oznaczać oczywiście jeszcze większe dokręcenie śruby, czyli jeszcze większą utratę wolności osobistej jak i (co w kontekście tej książki jest chyba ważniejsze) wolności gospodarczej społeczeństwa. Kłóci się to z obrazem autora jaki do tego momentu wyrabia sobie czytelnik. Obrazem gospodarczego liberała. A przecież lockdowny były jednym z najcięższych i najbrutalniejszych pokazów siły państwowego interwencjonizmu w gospodarkę w ostatnich latach i stanowiły główną przyczynę złej sytuacji ekonomicznej kraju.

Należy też zaznaczyć, że nie każda część książki jest tak samo ciekawa. Momentami wieje nudą i sporo informacji jest niezbyt potrzebna, a gdzie indziej temat został spłycony, a można było go rozwinąć.

Mimo tych minusów książka dobrze, i co ważniejsze, dość rzetelnie, przedstawia sytuację polskiej gospodarki w latach 2020-2022. A autor świetnie punktuje manipulacje pisowskiej propagandy i nieudolność rządu. Polecam przeczytać, szczególnie zwolennikom PiS-u.

PS: Opublikowanie tej recenzji chwilę przed wyborami było całkowicie przypadkowe.

Obawiałem się, że książka okaże się apologią Platformy Obywatelskiej. Na szczęście jednak autor podszedł do tematu dość rzetelnie, choć momentami dochodzą do głosu jego poglądy polityczne. Ogólnie obiektywie zestawił ze sobą okres lat 2020 - 2022 oraz przed i po dojściu PiS-u do władzy. A już to, że obiektywnie PiS jest partią gorszą nawet od PO nie jest winą autora, lecz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
431
57

Na półkach: ,

Trzeba się naprawdę postarać, żeby błędy polityki gospodarczej z lat 2020-2022 aktualnie rządzących zawrzeć na mniej niż 200 stronach. W każdym razie zebrało się ich na tyle dużo, że w znacznym stopniu autor miał ułatwione zadanie. W rezultacie dostajemy rzetelną książkę (a może raczej skrypt),do której warto będzie wracać po odpowiedzi, gdy w kolejnych latach wpadniemy w rzeczywistość stagflacyjną (niski wzrost gospodarczy, płace nienadążające za inflacją etc.). Daję ocenę "7" z tego względu, że zabrakło mi w tej pracy bardziej pogłębionych analiz makroekonomicznych (w szczególności z uwagi na dorobek naukowy i doświadczenie Dariusza Filara). Oczywiście to wiązałoby się z dodaniem pewnie ze 200 stron do objętości książki, a i też zapewne przestraszeniem mniej zaznajomionego z ekonomią czytelnika.

Trzeba się naprawdę postarać, żeby błędy polityki gospodarczej z lat 2020-2022 aktualnie rządzących zawrzeć na mniej niż 200 stronach. W każdym razie zebrało się ich na tyle dużo, że w znacznym stopniu autor miał ułatwione zadanie. W rezultacie dostajemy rzetelną książkę (a może raczej skrypt),do której warto będzie wracać po odpowiedzi, gdy w kolejnych latach wpadniemy w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
759
752

Na półkach: ,

Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji sięgnąć po ostatnią książkę profesora Dariusza Filara "Na mieliźnie" to serdecznie do tego zachęcam. Wbrew naukowemu backgroundowi profesora potrafi on pisać o ekonomii i polityce ekonomicznej w sposób prosty i zrozumiały dla każdego czytelnika.
Tym razem rozprawia się on z zagadnieniami które kształtowały naszą gospodarkę przez ostatnie dwa lata. Będzie o nieskutecznej polityce monetarnej a w jej efekcie niespotykanym w ostatnim czterdziestoleciu wzroście inflacji. Przeczytacie o wyzwaniach energetycznych i problemach które jeszcze przed nami. Zrozumiecie lepiej na czym polegał deal z Saudyjczykami jeżeli chodzi o sprzedaż udziałów w Lotosie. O tym jak sektor bankowy został wzięty ma celownik rządzących, którzy nie rozumieją roli sektora w kreacji kredytu. Trwająca wojna o KPO, którą to autor rozebrał na składowe.
Kawał dobrej lektury, podbudowanej danymi i informacjami źródłowymi. Czarno na białym a do tego podane w bardzo przystępnej formie.

Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji sięgnąć po ostatnią książkę profesora Dariusza Filara "Na mieliźnie" to serdecznie do tego zachęcam. Wbrew naukowemu backgroundowi profesora potrafi on pisać o ekonomii i polityce ekonomicznej w sposób prosty i zrozumiały dla każdego czytelnika.
Tym razem rozprawia się on z zagadnieniami które kształtowały naszą gospodarkę przez ostatnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    3
  • Ekonomia/historia gospodarcza
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na mieliźnie. Gospodarka Polski w latach 2020 – 2022 (z polityką w tle)


Podobne książki

Przeczytaj także