Stalky i spółka

Tłumaczenie: Józef Birkenmajer
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Nastolatka [Viator], Biblioteka Laureatów Nobla". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Stalky & Co.
dla młodzieży, przygoda
Błażej

Kanwą powieści "Stalky i Spółka" stał się czteroletni pobyt późniejszego Noblisty, autora "Księgi dżungli" w elitarnej szkole z internatem, wychowującej uczniów na typowych angielskich gentelmanów. Jej bohaterami są trzej przyjaciele, a wśród nich młody Rudyard, występujący pod postacią nieco ciapowatego Beetle'a. Wyczyny Stalky'ego i jego kumpli, posługujących się zarówno siłą, jak i poczuciem humoru, ukazywane są na tle zhierarchizowanej społeczności uczniowskiej, poddanej surowym regułom wychowawczym szkoły. Ironię i autoironię w opisie życia szkolnego łączy autor z ciepłym stosunkiem do dyrektora i szcunkiem dla tradycji szkoły, kształtującej charaktery ludzi, którzy stawali się podporą Korony brytyjskiej. Imperium przeszło do historii, nawyki, zachowania i dowcipy uczniów - podobne pod każdą szerokością geograficzną - pozostały.

Magda_Lena | 2017-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Biorąc do ręki powieść Kiplinga "Stalky i spółka" liczyłam na nostalgiczną historię o krainie dzieciństwa - kiedyś zupełnie zwyczajnej, dziś już nieistniejącej, bezpowrotnie utraconej. Liczyłam na historie o dorastaniu w szkole z internatem, przepełnionej surową dyscypliną, w której jednak nie brakowało chwil beztroski i śmiechu.
Niestety trochę się rozczarowałam. Po części ta książka faktycznie ma lekko nostalgiczny charakter i humoru też jej nie brakuje. Przeszkodą w cieszeniu się lekturą jest niestety dość archaiczny język Kiplinga. Czytałam całkiem sporo powieści XIX-wiecznych i w większości przypadków nie miałam żadnych problemów z ich językiem i stylem. Tutaj momentami czytało się naprawdę ciężko, nawet pomimo licznych dialogów.

NieTylkoBestsellery | 2017-01-22
Przeczytana: 2015 rok

Uwielbiam opowieści o szkolnych przygodach nastolatków. Mimo trzydziestki na karku - nieodmiennie śmieję się z dziecinnych, czasem wręcz durnowatych dowcipów, które młodzież wciela w życie. Takie tam moje spaczone poczucie humoru ;)
Na moje szczęście - posiadam Stalky'ego w domu, więc z chęcią do niego wracam.

pillman | 2014-03-21

Czytałem raz jako nastolatek i od 30 lat chcę przeczytać raz jeszcze, żeby sprawdzić, co mi się w niej tak spodobało. Tak naprawdę, to jedyne co (mgliście) pamiętam to trójka przyjaciół i przygoda ze zdechłym kotem w roli głównej. Potencjalnym czytelnikom doradzam zaopatrzenie się we własny egzemplarz, żeby potem przez 3 dekady nie cierpieć z powodu niemożności ponownego przeczytania. Cytatu niestety żadnego nie pamiętam.

Nozomi | 2014-09-20

Zabawne przygody paczki szkolnych przyjaciół. Kiedyś bardzo mi się podobało, chciałabym znów przeczytać, ale jest nie do zdobycia.

Anna | 2017-02-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, ONI