Stalky i spółka

Tłumaczenie: Józef Birkenmajer
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Nastolatka [Viator], Biblioteka Laureatów Nobla". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Stalky & Co.
dla młodzieży, przygoda
Błażej

Kanwą powieści "Stalky i Spółka" stał się czteroletni pobyt późniejszego Noblisty, autora "Księgi dżungli" w elitarnej szkole z internatem, wychowującej uczniów na typowych angielskich gentelmanów. Jej bohaterami są trzej przyjaciele, a wśród nich młody Rudyard, występujący pod postacią nieco ciapowatego Beetle'a. Wyczyny Stalky'ego i jego kumpli, posługujących się zarówno siłą, jak i poczuciem humoru, ukazywane są na tle zhierarchizowanej społeczności uczniowskiej, poddanej surowym regułom wychowawczym szkoły. Ironię i autoironię w opisie życia szkolnego łączy autor z ciepłym stosunkiem do dyrektora i szcunkiem dla tradycji szkoły, kształtującej charaktery ludzi, którzy stawali się podporą Korony brytyjskiej. Imperium przeszło do historii, nawyki, zachowania i dowcipy uczniów - podobne pod każdą szerokością geograficzną - pozostały.

pillman | 2014-03-21

Czytałem raz jako nastolatek i od 30 lat chcę przeczytać raz jeszcze, żeby sprawdzić, co mi się w niej tak spodobało. Tak naprawdę, to jedyne co (mgliście) pamiętam to trójka przyjaciół i przygoda ze zdechłym kotem w roli głównej. Potencjalnym czytelnikom doradzam zaopatrzenie się we własny egzemplarz, żeby potem przez 3 dekady nie cierpieć z powodu niemożności ponownego przeczytania. Cytatu niestety żadnego nie pamiętam.

Nozomi | 2014-09-20

Zabawne przygody paczki szkolnych przyjaciół. Kiedyś bardzo mi się podobało, chciałabym znów przeczytać, ale jest nie do zdobycia.

Alek | 2016-10-24
Na półkach: Wywalone, Przeczytane