Astrea

Wydawnictwo: Czytelnik
L’Astrée
Złoty Wiek, powieść rzeka
Jeanpaul

Ze względu na jej objętość i sposób konstrukcji fabuły powieść tę uznaje się za pierwszą w literaturze francuskiej powieść-rzekę. Ogromny sukces czytelniczy, jaki odniosła we Francji i w Europie, sprawił, że zyskała również miano powieści nad powieściami. Plan napisania utworu rozgrywającego się w mitycznym Złotym Wieku, ukazującego obraz idealnej miłości, jest obecny w biografii d'Urfégo od...

Plan napisania utworu rozgrywającego się w mitycznym Złotym Wieku, ukazującego obraz idealnej miłości, jest obecny w biografii d'Urfégo od początków jego twórczości literackiej. Już jego pierwsze teksty dotyczą podobnej tematyki: ich bohaterami są skonstruowani według wzorów powieści sielankowej pasterze, których jedynym zajęciem jest poszukiwanie doskonałego uczucia.

MaiTakeru | 2011-12-12
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Studia

Jeśli komuś podobają się średniowieczne poematy rycerskie, po "Astreę" może on sięgać śmiało. Mamy tu ten sam czar wzniosłej miłości i niesamowite przygody, aczkolwiek doprawione jeszcze wyraźnym dystansem do bohaterów (których jest wiele, ale nie uważam tego za wadę, skoro są oni ciekawi, każdy na swój sposób). "Astreę" czytało mi się lekko, a przy lekturze szczerze polubiłam wiele postaci i ciekawiło mnie, co też im się przytrafi.

Niestety, tu dochodzimy do głównej wady polskiej edycji tego dzieła - jest ona bardzo "pocięta", ponieważ oryginał liczył w sumie 5500 stron. Przez większą część książki te wycięcia nie dają się prawie wcale odczuć, dopiero pod koniec są one tak nieporadne, że bez czytania streszczenia opuszczonych tomów (którego tutaj nie uświadczysz) nie można się właściwie połapać w akcji.

Nie mam wielkich nadziei na to, że ktoś pokusi się o całościowe tłumaczenie "Astrei" na język polski, choć myślę, że byłoby warto. Jako lektura ta (dość długa nawet w wersji...

julla | 2015-10-20
Przeczytana: 2006 rok
Joanne | 2011-12-28
Jeanpaul | 2010-10-19
Lektura w królewskim ogrodzie

We współpracy z wydawcami, księgarniami i instytucjami kultury Muzeum Pałacu w Wilanowie organizuje czytelniczą akcję „Parkowanie z książką”. W królewskich ogrodach można pogrążyć się w swobodnej lekturze, korzystając przy tym ze specjalnego, książkowego regału.