rozwiń zwiń

Lektura w królewskim ogrodzie

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.08.2013

(materiały prasowe)

Lektura w królewskim ogrodzie

We współpracy z wydawcami, księgarniami i instytucjami kultury Muzeum Pałacu w Wilanowie organizuje czytelniczą akcję „Parkowanie z książką”. W królewskich ogrodach można pogrążyć się w swobodnej lekturze, korzystając przy tym ze specjalnego, książkowego regału.

Historia pałacu w Wilanowie rozpoczyna się w kwietniu 1677 roku, kiedy to wioska zwana wówczas Milanów stała się własnością Jana III Sobieskiego. Monarcha rozbudował budowlę, która  połączyła w sobie elementy dworu szlacheckiego, włoskiej willi ogrodowej i francuskiego pałacu w stylu Ludwika XIV.

Sobieski był wielkim wodzem i mężem, ale także miłośnikiem i zbieraczem ksiąg. W nawale spraw państwowych znajdował czas na czytanie i w efekcie zgromadził jeden z największych księgozbiorów w XVII stuleciu. Stało się to możliwe głównie dzięki zaszczepionemu w dzieciństwie przez ojca, Jakuba Sobieskiego, zamiłowaniu do lektury, które w latach późniejszych przerodziło się w wielką pasję czytania.

Monarcha czytał, poza poważną literaturą naukową, również dużo lżejszą, „relaksową”, jak np. modny wówczas romans pasterski "Astrea" Honoriusza d’ Urfé. Bardzo lubił poezję, cytował z pamięci utwory Jana Kochanowskiego, znał "Gofreda" Torquato Tasso. Podobno nawet w czasie wypraw wojennych każdą wolną chwilę poświęcał ulubionym lekturom.Wszędzie woził ze sobą książki, jego obozowa biblioteczka zawierała dzieła Galileusza, Kartezjusza, Gassendiego, Pascala, ale też Corneille’a oraz Moliera.

Biblioteka królewska znajdowała się w swym podstawowym zrębie w rodzinnej Żółkwi oraz w Wilanowie. W latach 1689 – 1740 sporządzono 10 katalogów książek króla Jana III, do dziś zachował się tylko jeden, rejestrujący zaledwie fragment dużego księgozbioru, liczącego ok. 7 000 tomów.

Współcześnie wilanowska biblioteka zachwyca wystrojem i oryginalnym katalogiem niegdyś przechowywanych w niej woluminów. Obecnie zaprasza wszystkich czytelników do spędzania miłych chwil z lekturą w otoczeniu fauny i flory ogrodów wilanowskich.

Do 22 września, w ramach akcji „Parkowanie z książką w Wilanowie” będzie można swobodnie spacerować po parku z książkami, w poszukiwaniu miłych zakątków odpowiednich do tego, aby oddać się swojej czytelniczej pasji. Jak informują organizatorzy, regał z książkami do wypożyczania znajduje się przy Pompowni. Mapka zamieszczona w ulotce (do pobrania przy wejściu do ogrodów) wskazuje najwygodniejsze dla amatorów czytania miejsca w plenerze: ławki oraz strefy przeznaczone do leżenia na kocach (istnieje możliwość ich wypożyczenia).

Inicjatywa „Parkowanie z książką” powstała w 2005 roku. Organizowana jest we współpracy z wydawcami, księgarniami i instytucjami kultury, a jej celem jest promowanie wśród gości odwiedzających pałac w Wilanowie kultury czytelnictwa. Jesienią, po zakończeniu akcji, książki zostaną przekazane Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wilanów.

1 września o godz. 12.00, w ramach tegorocznej edycji odbędzie się cykliczna akcja Karmnik Książki. Polega ona na stawianiu publicznych skrzynek z książkami dla dzieci – karmników – w różnych parkach. W Wilanowie takim miejscem będzie półka w królewskiej, książkowej szafie. Dodatkowo w  zacisznym miejscu wilanowskiego ogrodu, zwanym Gajem Akademosa, aktorki – Marta Żmuda-Trzebiatowska i Anna Cieślak – przeczytają na głos znane dziecięce lektury.

Lubimyczytać.pl objęło patronatem medialnym akcję „Parkowanie z książką w Wilanowie”.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 30.08.2013 10:52
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post