Siedem grzechów kubańskich

Seria: Ścieżki Życia
Wydawnictwo: Claroscuro
Siete pecados nacionales cubanos
enga

Zbiór siedmiu opowiadań inspirowanych grzechami głównymi i zarazem jeden z najmocniejszych głosów obecnego pokolenia pisarzy kubańskich. Przeplatają się w nich losy głównych bohaterów – hawańczyków, zamieszkujących tę samą ulicę. Pokazane są ich zmagania z ciężkim i zarazem ekscytującym życiem w pełnym sprzeczności kraju, jakim jest Kuba. Ironicznie i z humorem autor dotyka wszystkich, od...

Ironicznie i z humorem autor dotyka wszystkich, od najsmutniejszych po najbardziej groteskowe, aspektów kubańskiej rzeczywistości, problemu głodu i nierówności społecznych, powstałych po legalizacji dolara i otwarciu kraju na zagraniczne inwestycje.

Na uwagę zasługuje też sylwetka autora. Yoss, czyli José Miguel Sánchez Gómez, to kubański eseista, krytyk, autor utworów obyczajowych, fantastycznych i erotycznych, urodzony w 1969 roku w Hawanie. Jest laureatem licznych nagród literackich, m.in. Nagrody im. Ernesta Hemingwaya, Luisa Rogelio Noguerasa, Aquelarre, Domingo Santosa i innych.

źródło opisu: http://www.claroscuro.pl/

źródło okładki: http://www.claroscuro.pl/

enga | 2010-11-03
Przeczytana: 19 października 2010

Książka ta jest taka, jakim wydaje się być autor – bezkompromisowa, obnażająca rzeczywistość kubańską, nie ferująca wyroków, w różnych odcieniach szarości, bez bieli i czerni.

Siedem grzechów głównych. Siedem grzechów kubańskich. A każdy grzech to inna historia. Mamy tutaj staruszkę opychającą się delikatesami, których na Kubie brakuje. Gniewny Eleuterio, wściekły na egzystencję, jaką na Kubie prowadzi. Mamy dziennikarza, którzy lenistwem niszczy sobie życie. Jest też rodzina, której chciwość tworzy i niszczy ich byt. Dziewczyna, która w oddawaniu się mężczyznom widzi sposób na lepsze życie. Glenda, która zazdrości sąsiadom lepszego życia, a jej zazdrość to niszcząca bestia. Diego, który jest zaślepiony przez swą pychę i przez to nie widzi swego życia takim, jakim ono jest i decyzje podejmuje przez „okulary” pychy.

A wszyscy oni znają się, mieszkają obok siebie na ulicy Szczęście, między Nadzieją a Przyszłością. Podobna ironia cechuje całość tego zbioru opowiadań. Autor do...

karla | 2014-07-24

Spodziewałam się czegoś więcej. Zamysł autora wydał mi się ciekawy. Opisując z różnych perspektyw życie mieszkańców jednej kamienicy, autor nakreśla "grzeszność" kubańskiej rzeczywistości.
Dla czytelnika, który nie interesował się wcześniej realiami panującymi na Kubie książka może wydawać się intrygująca. Dla fascynatów tego kraju niekoniecznie.

W ciągu ostatnich kilku lat przeczytałam wiele książek i artykułów dotyczących Kuby. Mając już jakieś pojęcie na temat tego jak się rzeczy mają, książka okazała się sporym rozczarowaniem. Temat został potraktowany bardzo powierzchownie. Niektóre z problemów zostały jedynie zarysowane, ale na pewno nie zgłębione.

Dobra książka na temat realiów kubańskich powinna choć trochę obalać stereotypy, a nie je powielać. Siedem grzechów kubańskich skupia się głównie na gorącym kubańskim temperamencie, który oczywiście pewne zjawiska tłumaczy, ale nie jest przyczyną lub skutkiem wszystkich problemów nękających kubańską społeczność.

Bookeriada | 2014-07-14
Przeczytana: 04 lipca 2014

"Taka jest babcia, czasami ja rozumiem, stara, pół ślepa, ledwo chodzi, jedyne, co jej zostaje, to jedzenie. I dlatego Anne, Christine i mama umówiły się z Danielem, że zrobią jej niespodziankę na urodziny, które były wczoraj (…) Warto było, bo babcia się śmiała, łzy napłynęły jej do oczu i jestem pewien, że gdyby od razu nie zabrała się za jedzenie, wybuchnęłaby płaczem" – pisze Yoss.

Czytając jego słowa, nie mogłam odepchnąć sprzed oczu obrazu innej starszej damy, która wprawdzie nie tęskni za dawną Kubą i nie opycha się słodyczami, co prowadzi do tragicznego finału, ale ma swoje własną, polsko – austriacką zaborczość:

„Ale babci trzeba było ustępować. Mówili o niej wszyscy: „Ach, jaka ona musiała być dawniej piękna!…” Zresztą babcia i teraz jeszcze była bardzo piękna. Chodziła ogromnie szybko a trzymała się prosto i nic jej nie mogło tak zagniewać, jak to, że któryś z nas się garbił.

Jeśli nawet nie wszyscy teoretycy literatury, to w każdym razie wszyscy bez wyjątku...

mejkju | 2014-05-21
Przeczytana: 2012 rok

Świetny temat, ale moim zdaniem potraktowany zbyt powierzchownie. Szybko się czyta, więc nie ma co mówić o "straconym czasie", ale można to było napisać lepiej.

kaaha | 2014-09-12
Przeczytana: 10 września 2014

Książka przedstawia gorzki obraz mieszkańców Kuby, którzy chcą 'jakoś' funkcjonować w swoim kraju pełnym absurdów. Autor posiada jednak poczucie humoru, dzięki któremu przedstawia dramaty grzeszących bohaterów w sposób optymistyczny. Książka zdecydowanie za krótka!

marciocha | 2011-08-28
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

czadowe historie o kubańczykach, nieco prześmiewcze, czasami nieco przesadzone ale słodko złośliwe. Rzeczywistość w jaskrawych barwach. Polecam, szczególnie osobom wybierającym się na wakacje na kubie, które cały urlop chciałyby spędzić w Varadero ;)

Klaymen | 2015-12-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2015

Niby egzotyczne, ale jakże znajome... Ciekawe opowieści przedstawiające życie na Kubie - może momentami zbyt przesadzone (ale co ja o Kubie wiem?)

literackakanciapa | 2012-11-21
Przeczytana: 2012 rok

zapraszam serdecznie: http://literacka-kanciapa.blogspot.com/2012/10/recenzja-yoss-siedem-grzechow.html

ginger05 Gosia | 2012-01-23
Przeczytana: 2011 rok