6,81 (64 ocen i 8 opinii) Zobacz oceny
10
5
9
11
8
5
7
14
6
17
5
4
4
4
3
3
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
liczba stron
64
kategoria
klasyka
język
polski
dodała
Littleveronica

Romantyczna powieść poetycka.

 

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (37)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 731

Melancholijne, monoszlacheckie uniwersum Ukrainy bez nadziei. Kresy Malczewskiego jawią się jako entropiczne landy, których rozpadu nie da się w żaden sposób zatrzymać - jest to erozja kosmologiczna, sterowana przez siły nadprzyrodzone i irracjonalne, jedna wielka nekropolia wschodu. Można pytać o obecność Stwórcy - lub też jej brak - i do wyboru mamy same ciekawe opcje: Bóg umarł, nie przejmuje się swoim dziełem, słabnie pod wpływem sił zła, lub go nie ma. Interpretacje tej czarnoromantycznej wizji jednoznacznie kierują w stronę pesymizmu, do tego Malczewski doskonale wycisza uniwersum, co tworzy niepowtarzalną atmosferę, no właśnie, cmentarną. Choćby takie głupie myślniki, których w "Marii" jest od groma, swoją właściwością pauzy wprowadzają tę przeklętą ciszę i melancholię. Szeptem polecam.

książek: 511
Hubert | 2019-03-24
Przeczytana: 24 marca 2019

Zawsze mam problemy z oceną klasyków literatury, których nie ogarniam. Potępić w czambuł, bo nie zrozumiałem łatwo, ale co, jeżeli faktycznie mamy do czynienia z dziełem wybitnym, które krzywdzę swoją ignorancją?

Maria jest właśnie takim dziełem. Niezbyt długim, ale wymagającym koncentracji nad niemal każdą linijką. Ale nawet koncentracja nie pomoże - sporo rzeczy (włącznie z osobą sprawcy tragedii będącej osią akcji) musimy domyślać się między wierszami. Pisane trudnym językiem, ze skrótami myślowymi.

Zostawmy analizę tego dzieła krytykom literatury. Niech się spierają ile tu Byrona, a ile tu Waltera Scotta. Niech do woli kłócą się o motywy, cele artystyczne, o to, co Malczewskiemu przyświecało pisząc to dzieło, co umieścił celowo, a co jest jedynie niezamierzoną przez autora spuścizną epoki.

Ja, nędzny żuczek, mogę jedynie powiedzieć czy mi się podobało. Otóż nie. Dzieło może nie nadęte, jednak trudne w odbiorze, niejednoznaczne w treści, najeżone archaizmami, skażone...

książek: 412
Marry | 2017-12-25
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Stare dzieło, o bardzo specyficznym przekazie. Aby poznać jego prawdziwy sens trzeba go bardzo głęboko poszukać wśród wielu metafor. Jest to wielkie wyzwanie dla młodych ludzi.

książek: 782
Emsi | 2017-11-07
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 listopada 2017

Nie jest to łatwa lektura. Gdy czytałam ja po raz pierwszy, miałam mętlik w głowie. Dzisiaj, po kilku latach, przeczytałam "Marię" dużo sprawniej, jednak nadal widzę w niej sporo trudnych do zrozumienia fragmentów. Nie ma jednak czego się wstydzić, bo nawet w opracowaniu naukowym, którym poprzedziłam czytanie poematu, była wzmianka o możliwych trudnościach w odbiorze.
Tak jak nie przepadam za utworami z okresu romantyzmu, tak uważam, że ten tekst jest nietypowy i ma wspaniały klimat.

książek: 1279
K_Schmidt | 2017-08-01
Przeczytana: 22 maja 2013

Pamięć w zastępstwie recenzji może być ciekawym świadectwem o książce. Czas wygładza proporcje: miarkuje entuzjazm na wyrost, studzi zbyt gwałtowną krytykę. Niemal nigdy nasze lekturowe wrażenia wyłożone świeżo na stół nie będą identyczne z tymi, które po kilku latach od złożenia w piwnicy wytrzepiemy ze słoików.
A zatem – „Maria”. Co mogę o niej powiedzieć dzisiaj (2017), cztery i pół roku po przeczytaniu? Kto jest autorem? Ups, pardon, następne pytanie proszę. Kto zacz owa tytułowa bohaterka? Nie pamiętam, ale coś mi błyska, że miała kochanka żołnierza, chociaż gardła nie dam. Z pamięciowych zakamarków też nie wydobędę choćby zarysu fabuły tego utworu, co z kolei może znaczyć, że nie było w niej jakiegoś zaskoczenia czy porywającej wyobraźnię oryginalności – prawdopodobnie jednak ktoś ginie w okolicach finału (wszak romantyzm z „happy endem” wykluczają się namiętnie). Dobrze – ktoś mógłby spytać, i słusznie, bo z tej wyliczanki jak dotąd niczego by się nie dowiedział – ale co...

książek: 565
Cathy | 2017-07-28
Przeczytana: listopad 2016

" (...) w świecie i Przyjaźń złośliwa"

Ukraińskie stepy. Maria i Wacław. Miłość, wojna, tęsknota. Radość i łzy. Zemsta, spisek, ludzie w maskach. Rozpacz...

"Maria" Malczewskiego to piękna książka, przesycona atmosferą tajemniczości. Wydarzenia rozgrywają się na tle ukraińskiej przyrody. Obserwujemy uczucie tytułowej bohaterki i Wacława. Młodzi bardzo się kochają, ale czeka ich rozłąka (Wacław musi uczestniczyć w walkach z Tatarami). Czy to jedyna przeszkoda? Oj, nie. Nie wszystkim jest na rękę związek syna Wojewody i córki Miecznika...

Utwór napisany jest pięknym językiem i ma ciekawą fabułę (uwaga na achronologię!). "Maria" to książka niezwykle klimatyczna i w cudowny sposób opisująca uczucia bohaterów. Można znaleźć w niej wiele cytatów i interesujących przyśpiewek. No i te stepy... I Wacław:) Ach...

Warto zapoznać się z utworem Malczewskiego. W końcu romantyzm to nie tylko Mickiewicz i Słowacki, ale również m.in. twórcy należący do szkoły ukraińskiej polskiego romantyzmu....

książek: 559
Wabi | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 lipca 2017

Pierwsza polska powieść poetyczna.

książek: 159
Mohiko | 2017-02-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Zupełnie subiektywnie i głośno o "Marii" Malczewskiego powiedzieć można, że to właśnie jest literatura bardzo piękna, dość rzadki gatunek powieści, poezja wypełniająca ramy prozy. Malczewski z właściwą epoce manierą splótł brzmienie, rytm i melodię poezji z wymogami struktury powieści, dzięki czemu światy przedstawione na wyciągnięcie czytelnika ręki stanowią niewątpliwą zachętę jako alternatywa dla hałasu i niewybrednego prostactwa zadanego zbyt wielu niepotrzebnie narodzonym egzemplarzom literatury współczesnej.

książek: 423
Paweł | 2016-12-26
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2016
Przeczytana: 30 listopada 2016

Pierwsza polska powieść poetycka napisana przez Antoniego Malczewskiego - wielce zasłużonego, ale i zapomnianego poety polskiego romantyzmu. Warto wspomnieć, że polski romantyzm to nie tylko Mickiewicz i Słowacki. Malczewski również uchodzi za wybitnego prekursora romantyzmu. Jego ,,Maria" w każdym szczególe zaskakuje swoją pesymistyczną wizją świata, w której to dobitnie ukazują się pewne wzorce, kreujące oryginalną odnogę tejże wizji. Mimo wszytko ten świat jest romantyczny, gdyż: uwidacznia się bohater byroniczny, fragmentaryzacja i zaskakująca poetyka tajemnicy. To wszystko osnute jest tajemnicą stepów, które pełnią ważną rolę w tej powieście poetyckiej. Oryginalny koloryt lokalny odgrywa rolę egzotyzmu. Zaskakującą rolę pełnią również bohaterowie, którzy własne historie życia mają owiane nutą grozy i tajemnicy. To wszystko w pesymistycznym nastroju i wyobrażeniu. Można jeszcze pisać dużo słów na temat tej pozycji, lecz przede wszystkim warto ją przeczytać. Nawet kilka razy....

książek: 89
InaBenita | 2016-07-20
Przeczytana: 2010 rok

Jedno z największych arcydzieł polskiego romantyzmu. Chyba najbardziej "europejski" utwór pierwszej połowy XIX wieku, który powstał na Wisłą. Z powodzeniem możemy szukać w "Marii" Malczewskiego śladów Goethego czy Byrona. Dzieje zamordowania młodej dziewczyny, oparte na prawdziwej historii.Bardzo romantyczna (przez duże R) powieść poetycka, wciągająca czytelnika w niezwykły, tajemniczy świat fantastycznych postaci i onirycznych wizji.

zobacz kolejne z 27 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd