Spadające liście. Prawdziwa historia niechcianej chińskiej córki

Tłumaczenie: Berenika Sienkiewicz
Wydawnictwo: Znak
Falling leaves. Return to their roots
83-240-0200-6
literatura chińska
jaga700

Życie Adeline Yen Mah to chińska wersja baśni o Kopciuszku, w której jest i zła macocha, i dobra wróżka (bogata ciotka), i książę, który pojawia się w chwili, kiedy nikt się już go nie spodziewa. Urodziła się jako piąta córka w bogatej chińskiej rodzinie. Ojciec był powszechnie szanowanym przedsiębiorcą, matka zmarła przy porodzie. To tragiczne wydarzenie zaważyło na całym życiu Adeline,...

Urodziła się jako piąta córka w bogatej chińskiej rodzinie. Ojciec był powszechnie szanowanym przedsiębiorcą, matka zmarła przy porodzie. To tragiczne wydarzenie zaważyło na całym życiu Adeline, która oskarżana była o sprowadzanie na rodzinę nieszczęścia. Prawdziwym nieszczęściem była jednak konieczność życia pod jednym dachem z zimną, okrutną i wyrachowaną macochą, która nie szczędziła dziewczynce bólu i upokorzeń. Mimo wszystko Adeline udało się zachować godność i poczucie własnej wartości. Dzięki mozolnej pracy i wytrwałości wyjechała na Zachód, gdzie zrobiła karierę jako lekarka i założyła rodzinę.

Książka jest nie tylko intymną relacją o życiu w toksycznej, pozbawionej miłości rodzinie, lecz także znakomicie nakreślonym portretem dwudziestowiecznych Chin. Upadek dynastii mandżurskiej, chińska rewolucja, a potem „rewolucja kulturalna” i wydarzenia na placu Niebiańskiego Spokoju są ważnym tłem tej osobistej historii.

Z uwagi na zawarte fakty historyczne z dziejów Chin, przemian dokonujących się tam od II połowy XIX wieku, wpływów Wielkiej Brytanii,Francji,Japonii i St.Zjednoczonych na ten kraj lektura staje się wielowymiarowa i bardziej interesująca. Natomiast historia samej Adeline Yen Mah jest dla mnie drugorzędna na tle chińskich przemian.
Oczywiście nie wątpię w okrucieństwo jakiego doznała dziewczyna i silnej potrzeby zjednania sobie przychylności, pomimo bólu, ze strony ojca i macochy, ale to tak, jakbym czytała po raz kolejny taką samą historię czyjegoś życia. Zmieniają się nazwiska życie pozostaje takie samo. Tylko w sumie czego można się spodziewać po społeczeństwie, w którym dziewczynki są od wieków balastem, a nie spełnieniem marzeń o potomku, bo ten występuje tylko w jedynym stosownym rodzaju, męskim. Takich niewypowiedzianych historii musi istnieć w Chinach miliony, ale mam świadomość, że to dotyka dziewczynek na całym świecie.
A sama opowieść Adeline nie jest spisana w...

Konwalia | 2011-07-18
Przeczytana: 2010 rok

Mocna i poruszająca. Robi wrażenie...
Bohaterka pochodzi z toksycznej, pozbawionej miłości rodziny, skazana na niezwykłe okrucieństwo swojej macochy, na liczne upokorzenia, cierpienie, biedę, a wszystko to na tle chińskiej rewolucji. Pięknie napisana. Tę książkę pamięta się jeszcze długo...

brasilka2 | 2012-12-25
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 25 grudnia 2012

Czytając aż trudno mi było uwierzyć, że można być tak źle traktowanym przez macochę i własnego ojca. Macocha bohaterki ma wszystkie najgorsze cechy złej macochy z bajek, a ojciec jest całkowicie pod jej wpływem.
Dzieciństwo Adeline jest koszmarem, a w dorosłym życiu próbuje "zasłużyć" na miłość i uznanie ojca, a nawet chce żyć w jak najlepszych stosunkach z macochą.

Książka bardzo mnie wciągnęła. Kolejne spojrzenie na Chiny oczami żyjących tam ludzi. Czasy rewolucji kulturalnej i rządów Mao nie są głównym tematem tej książki, ale pojawiające się wątki uzupełniają obraz życia codziennego.

dxsuinik | 2012-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Szczerze powiedziawszy po bardziej rozbudowanej autobiografii Adeline Yen Mah (przeczytanej w krótkim czasie po pierwowzorze) poczułam lekkie rozczarowanie. Przez pierwszą część książki pokrywającą się z wydarzeniami "Chińskiego Kopciuszka" miałam wrażenie, że gdzieś już tą historię czytałam, te same postaci, podobnie opisane miejsca jednak wydarzenia trochę się zmieniły, czasami zupełnie miały inny przebieg i odcień. Nie wiem czy z wiekiem autorka zmieniła zdanie na ich temat, czy podkolorowała je trochę dla lepszej sprzedajności książki. Druga część, czyli życie dorosłe wtłaczała bardzo dużo nowych perspektyw patrzenia na jej życie i jakby z rozdziału na rozdział nie mogła się zdecydować, czy w tamtym okresie była w końcu szczęśliwa czy już/jeszcze nie.
Oprócz tego przywołanych zostało zdecydowanie zbyt dużo nic nie wnoszących do fabuły historycznych faktów, które po prostu pomijałam, wiedząc, że ani ich nie zapamiętam, ani nie są specjalnie potrzebne w tej książce. Poza tym...

Beate | 2016-05-04
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 maja 2016

Ciekawa historia o życiu chińskiej córki, o potrzebie akceptacji i miłości rodziny.

wioleczka | 2014-09-03

Piękna, a zarazem przerażająca opowieść o samotności,bólu i okrucieństwie, które dotknęły małą, niewinną chińską dziewczynkę. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ta opowieść napisana jest przez życie, a katami i oprawcami są najbliżsi ludzie. Z ręką na sercu polecam do przeczytania.

madamerousse | 2016-11-17
Patrycjałkę | 2016-11-09