Ostatni tancerz Mao

Mao's Last Dancer
83-7319-594-7
taniec, balet, Chiny
shaloma

Od skrajnej biedy do do sławy: to niezwykła, lecz prawdziwa opowieść o tym, jak przypadek zmienił losy chińskiego chłopca Li Cunxina. Niewiele brakowało, by człowiek ten pozostał bezimienny, podobnie jak miliony młodych ludzi, którzy stracili życie podczas rewolucji kulturalnej i chaosu w Chinach. Nikt nie byłby w stanie uwierzyć, że pewnego dnia szósty z siedmiu synów biednej rodziny rolników będzie pierwszym tancerzem w najlepszych grupach baletowych świata, zaprzyjaźni się z prezydentem Stanów Zjednoczonych oraz pierwszą damą, a także gwiazdami filmu i najbardziej wpływowymi ludźmi w Ameryce. Ubogie chińskie dziecko zostanie gwiazdą: ostatnim tancerzem Mao i ulubieńcem świata zachodniego.

Oto opowieść o odwadze, matczynym uczuciu do syna i ogromnym pragnieniu wolności; piękna i szczegółowa relacja o niezwykłym życiu nieprzeciętnego człowieka, przedstawiona uczciwie, rzetelnie i dumnie.

Smerfetka | 2014-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2014

"Ostatni tancerz Mao" to kolejna książka, którą mogę zaliczyć do moich ulubionych, wciągających od początku, od pierwszego rozdziału, od pierwszego zdania i od pierwszego słowa. Mogę się nawet pokusić o stwierdzenie,że jest to jedna z tych książek, które wywarły na mnie wpływ podczas jej czytania. A jest o czym czytać. Szkoda,że już skończyłam.
"Ostatni tancerz Mao" jest to autobiograficzna opowieść Li Cunxina, chińskiego chłopca, szóstego syna i najsłynniejszego chińskiego tancerza baletu. Powieść rozpoczyna od wspominania ślubu jego rodziców, których kochał nad życie. Li Cunxin wychował się w biednej, wiejskiej chińskiej rodzinie, mieszkającej w komunie. Za czasów panowania przewodniczącego Mao. Cunxin, był jednym z 7 synów swoich rodziców. W dzieciństwie uwielbiał zabawy z braćmi, których kochał. Ale bieda i głód odcisneły swoje piętno na tej rodzinie. Nieraz musieli dzielić się i tak niewielkimi racjami żywnościowymi. Jedli głownie chleb kukurydziany i pochrzyn. Nie było...

Michał | 2010-10-07

To książka o wielkiej determinacji człowieka, który chce coś osiągnąć. I który daje radę.

Bardzo inspirujące, pokazuje jak się dąży do perfekcji.

Zarazem mamy tutaj ciekawy opis Chin i życia w tym państwie.

Myślę, że warto po tą pozycję sięgnąć.

Anna | 2016-06-01
Przeczytana: 18 października 2015

Świetna książka, autobiografia. Rewelacja! Polecam do przemyślenia nad miłością i poszanowaniem rodziny, nad trudami życia w innym systemie społecznym.

Kuba | 2011-05-19
Przeczytana: kwiecień 2011

Książka opisująca upór i ciężką pracę, dzięki którym osiąga się marzenia.
Czyta się jednym tchem :)

tygrysek | 2015-08-25
Przeczytana: sierpień 2015

W czym tkwi piękno tej książki? W tym samym, w czym tkwi piękno baletu. Szczerość emocji, perfekcja, opowieści smutne i radosne, uśmiech i łzy. Bohater "wytańczył" swoją historię w światowym balecie, a jego autobiograficzna "recenzja spektaklu" pełna jest cierpienia, rodzicielskiej miłości, a przede wszystkim nieskończonych pokładów silnej woli, tak potrzebnej każdemu człowiekowi. Obok dumy i godności, najwspanialsze jest to, iż autor potrafi dostrzec swoje błędy, a każde niepowodzenie czy to na scenie, czy w życiu, stanowi lekcję i nauczkę.
Li Cunxin jest teraz dyrektorem teatru baletowego w Australii i mam ogromną nadzieję, iż kiedyś będę mieć szansę obejrzeć wyreżyserowany przez niego spektakl.

Stanisław Gut | 2016-02-04

Autorowi udało się opisywanie każdej epoki w sposób w jaki ją sam wtedy widział. Stara się na to wszystko nie patrzeć od razu z obecnej perspektywy tylko prowadzi szczery pamiętnik. Myślę, iż jest to ogromna zaleta tej książki, gdyż rzadko trafiają się takie autobiografie.

agnieszka | 2012-04-19
Przeczytana: 2006 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

jak narazie nr 1 na liscie ksiazek jakie dotej pory przeczytalam

Podziwiam Li. Raz, że za jego przeżycia, hart ducha i za to, że się nie poddawał, dwa, że zdecydował się opisać swoje życie (a to w końcu nie jest łatwe zadanie!). Rewelacja, polecam każdemu, kto chociaż trochę interesuje się Chinami.

AniaBee | 2016-02-28
Przeczytana: 2015 rok

Bardzo ciekawa pozycja. Biograficzna opowieść ostatniej gwiazdy baletowej Chin za czasów władania Mao. Porusza, zmusza do refleksji i przemyśleń. Jedna z moich ulubionych książek.

Kornelia22 | 2012-09-21

swietna książka, czytałam z zaciekawieniem przez cały czas