Kieślowski - ważne, żeby iść...

Seweryn KuśmierczykStanisław Zawiśliński Wydawnictwo: Skorpion biografia, autobiografia, pamiętnik
83-84466-42-1
Skorpion
film polski biografia reżyserzy esej
biografia, autobiografia, pamiętnik
83-84466-42-1
film polski biografia reżyserzy esej

Bardzo dobra biografia!

Nie tylko pod względem merytorycznym - doskonale opowiedziana historia wybitnego reżysera, dokładne nakreślenie jego osobowości - ale również, a może i przede wszystkim, od strony warsztatowej. Autor snuje opowieść o Kieślowskim poprzez stosunkowo sporą ilość rozdziałów, które dzielą się na jeszcze mniejsze podrozdziały. Zabieg ten sprawia, że...

,, Ważne, żeby iść.." jest książką dla mnie magiczną. Stanowi pretekst do przyjrzenia się samemu sobie. Wzbudza refleksję, pobudza mnie do dalszej drogi .Zdecydowanie polecam.

No nie wiem, niby ciekawe informacje są, można poznać Kieślowskiego lepiej, ale sam sposób pisania, mimo że bardzo przystępny, jest jakiś taki płytki, mało wciągający.

Pisane na klęczkach, po łebkach i niestarannie.

Wpisuję komentarz tylko z jednego powodu. Chyba w Polsce Kieślowski jest ciągle niedoceniany. Widać to chociażby po braku książek na jego temat. Poza Zawiślańskim nikt się nim chyba na poważnie nie zajmował. Więc chciałem chociaż ja o nim pamiętać (chociaż podejrzewam, że nie powinienem się do tej sympatii przyznawać), bo widzę, że na tym serwisie też nie ma za dużo...

Troszeczkę "po łebkach" ta biografia Mistrza Kieślowskiego. Gdy czytałem to szczerze miałem wrażenie że autor napisał ją na odpierdol :)

Pierwsza myśl podczas lektury - zbyt wyznawczo.

A reszta to zwyczajna irytacja kiepską interpunkcją i idiotycznymi zabiegami stylistycznymi (no bo jak nie dostawać piany na pysku, gdy Zawiśliński, żeby unikać powtórzeń, pisząc - dajmy na to - o "Amatorze", nazywa Kieślowskiego "twórcą 'Niebieskiego'").

Dla fanów Kieślowskiego - może być wciągające. Ale książka napisana "na klęczkach" i momentami zbyt patetycznie.

• Film
  • Chcę w prezencie