Bolivianische Hochzeit
literatura niemiecka

"Boliwijskie wesele" Gudrun Pausewang - współczesnej pisarki NRF - jest po "Plaza Fortuna" drugą z kolei jej powieścią prezentowaną polskiemu czytelnikowi. Akcja książki rozgrywa się podczas wojny Boliwii z Paragwajem w indiańskiej wiosce boliwijskiej, której mieszkańcy obchodzą Dzień Zaduszny, a jednocześnie święcą gody weselne jednego ze swych krewnych i sąsiadów, który właśnie otrzymał...

Akcja książki rozgrywa się podczas wojny Boliwii z Paragwajem w indiańskiej wiosce boliwijskiej, której mieszkańcy obchodzą Dzień Zaduszny, a jednocześnie święcą gody weselne jednego ze swych krewnych i sąsiadów, który właśnie otrzymał kartę powołania i wyrusza nazajutrz na front.

Miłość i śmierć - świat żywych i umarłych - oto wątek przewodni tej pełnej tragizmu i rozpaczy powieści, która przez swój tytuł zapowiada - wydawałoby się - raczej pogodną i rozrywkową lekturę. Formą swoją przypomina ona scenariusz filmowy, gdzie autentyzm sytuacji, realizm przedstawianych typów, składających się na obraz wsi boliwijskiej, łączy się na przemian z przenikniętą poezją fantastyką oraz z egzotyką kraju Ameryki Południowej.

dymek | 2016-09-15
Malia | 2013-05-03