Porwanie doni Agaty

Okładka książki Porwanie doni Agaty Gudrun Pausewang
Okładka książki Porwanie doni Agaty
Gudrun Pausewang Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki literatura piękna
Klub Interesującej Książki
Die Entführung der Doña Agata
Państwowy Instytut Wydawniczy
1975-01-01
1975-01-01
Maria Gero-Rożniewicz
porwanie kidnaping literatura niemiecka

Opowieść o tym, że wszyscy szukamy w życiu zrozumienia. Może dlatego warto się dać właśnie... porwać? Niesmowity jest też spektakl teatralny z Ireną Kwiatkowską w roli doni Agaty. Polecam!

1984

znakomite!

znakomite!

Ludzie, chcecie rozruszać mięsnie brzucha i wyrobić sobie opinię dziwaka, bo ciągle wybuchacie śmiechem z nieznanego nikomu powodu? Przeczytajcie Porwanie Doni Agaty! Już dawno się tak dobrze nie bawiłam przy lekturze. Cudowna książka dająca niebywałą rozrywkę. Porywacze Doni Agaty nie wiedzieli na co się piszą dokonując uprowadzenia jednej z najznamienitszych osób w mieście :D. A co tam, niech mają za swoje. Jaki był efekt? Nie zdradzę, przeczytajcie, jeśli chcecie się dowiedzieć. Ja tylko dodam, że jestem wdzięczna za polecenie tej książki <3. I jeszcze, że niesie ta książka ze sobą prawdę dość banalną. Trzeba słuchać siebie i być sobą, ale to już poza konkursem. Czytajcie i bawcie się znakomicie :)

Przeciwko tej książce przemawia praktycznie wszystko.
Autorką jest Niemka, do tego raczej zapomniana (przynajmniej poza obszarem niemieckojęzycznym, a może i tam też). Książka wyszła dawno temu, w serii zapomnianej dawno temu, a i wówczas uważanej za grupującą literaturę średnich lotów. Słowem – zakurzony ruoieć ze strychu.
No to poczytajcie, a zobaczycie! Rzecz dzieje się w Kolumbii, bardzo barwnie zresztą przedstawionej, kanwą powieści jest przestępstwo (zatem niby-kryminał),a zamiarem pisarki jest rozbawienie publiczności czytającej, przy czym rozbawienie inteligentne, mądre (a to nie to samo) i pouczające, w najlepszym tego słowa rozumieniu. Oto powiastka czy może przypowieść o znajdowaniu sensu życia wtedy, kiedy się go nie szuka i kiedy się myśl o jego znalezieniu porzuciło dawno temu.
Współczesne komedyjki quasi-kryminalne typu Stulatka, który ucieka z domu starców, nie dorastają Dońi Agacie nawet do pięt. Może są też dobre współczesne, jeśli tak i jeśli uda mi się je znaleźć, chętnie przeczytam.

Przeciwko tej książce przemawia praktycznie wszystko.
No to poczytajcie, a zobaczycie! Rzecz dzieje się...

Ciekawa pozycja. Porywacze stają się przyjaciółmi. Główna bohaterka jest nietypową starszą panią.

Swego czasu polecona została mi rewelacyjna książka „Za tobą na koniec świata”, którą popełnił niejaki Enrique Poncella, a która mnie wręcz żywiołowo zachwyciła. Okazała się genialnym pastiszem kryminału i powieści kryminalnej, pełnym zwariowanego i zaskakującego poczucia humoru, chwilami wręcz czarnego, z dużą dozą absurdu. Taki „Monty Python po LSD”. Cały czas poszukuję tego typu książek, w takim stylu. Zostało mi zatem przez kogoś polecone „Porwanie doni Agaty”. Po wielu wysiłkach udało mi się zdobyć wspomnianą pozycję i chyba jednak nie o to mi chodziło…

W przeciwieństwie do „Za tobą na koniec świata” (które to nawiasem mówiąc czas znowu przeczytać) „Porwanie doni Agaty” cechuje zbyt dosłowne poczucie humoru, zamiast lekkiego żartu jest żart siermiężny, wynikający w tym momencie z fabuły czyli taki, który nie zaskakuje nawet, bo się właściwie czytelnik go wręcz spodziewa. Owszem, jest to dowcipne, ale dowcip ten nie powala, nie powoduje wybuchów śmiechu. Całość jest co najwyżej poprawna, ale czy „barwna i niezwykle zabawna” jak to napisane jest na okładce? Zabawna tak… Ale nie żeby zaraz niezwykle…

Szkoda, bo potencjał w historii był ogromny i kiedy już coś zaczynało się powoli wykluwać autor nagle ucina wszystko dążąc do łopatologicznego zakończenia na siłę. Żałuję, bo mniej więcej w połowie powieści zapowiadało się, że autor się rozkręca i dopiero będzie zabawa. Niestety, było zupełnie odwrotnie.

Stracony czas, zmarnowany potencjał, materiał na rewelacyjną komedię. Te kilka zabawnych dialogów całości niestety nie uratowało.

Przeczytałam kolejny raz ponieważ to jest świetna książka na zimową chandrę. Powieść przepojona absurdalnym humorem. Po przeczytaniu zadumamy się również nad samotnością i sensem życia.
Ma tylko jedną wadę, trudno ją dostać

Ma tylko jedną wadę, trudno ją dostać

Życie bywa przewrotne .Przekonała się o tym pewna starsza pani.
Dowiedziała się również ,że niekoniecznie najlepszym oparciem musi być najbliższa rodzina.
Donia Agata starsza dama zostaje naraz uprowadzona przez porywaczy o gołębich sercach.
Zabawny utwór , w którym starsza, samotna kobieta odnajduje sens życia sprawując opiekę nad kilkoma opryszkami:-)
Przekonując sie podczas porwania o "głębi" uczuć swoich krewnych organizuje własne porwanie tym razem samodzielnie i na dobre anonsując w gazecie :

JESTEM ZNOWU W DOMU! CZEKAM NA SWOICH STARYCH PORYWACZY!

I wszyscy żyli długo i szczęśliwie . Aha i jeszcze bogato , bo donia Agata miała głowę do interesów ;-)

Życie bywa przewrotne .Przekonała się o tym pewna starsza pani.
Przekonując sie...

fantastyczna książka, wielokrotnie popłakalam się ze śmiechu... Bardzo za nią tęsknię bo ktoś chciał przeczytać i już więcej nie widziałam...

• Literatura piękna
  • 2010