Porwanie doni Agaty

Tłumaczenie: Maria Gero
Seria: Klub Interesującej Książki
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Die Entführung der Doña Agata

"Porwanie doñi Agaty" to barwna i niezwykle zabawna historia porwania w celu wymuszenia okupu zamożnej starej panny, która poczuła się świetnie w nowych warunkach i ani myśli wracać do swojej nudnej mieszczańskiej egzystencji.
Ta znakomita powieść humorystyczna ma poważny, głęboko humanistyczny podtekst.

źródło opisu: PIW, 1975

Degamisz | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016

Swego czasu polecona została mi rewelacyjna książka „Za tobą na koniec świata”, którą popełnił niejaki Enrique Poncella, a która mnie wręcz żywiołowo zachwyciła. Okazała się genialnym pastiszem kryminału i powieści kryminalnej, pełnym zwariowanego i zaskakującego poczucia humoru, chwilami wręcz czarnego, z dużą dozą absurdu. Taki „Monty Python po LSD”. Cały czas poszukuję tego typu książek, w takim stylu. Zostało mi zatem przez kogoś polecone „Porwanie doni Agaty”. Po wielu wysiłkach udało mi się zdobyć wspomnianą pozycję i chyba jednak nie o to mi chodziło…

W przeciwieństwie do „Za tobą na koniec świata” (które to nawiasem mówiąc czas znowu przeczytać) „Porwanie doni Agaty” cechuje zbyt dosłowne poczucie humoru, zamiast lekkiego żartu jest żart siermiężny, wynikający w tym momencie z fabuły czyli taki, który nie zaskakuje nawet, bo się właściwie czytelnik go wręcz spodziewa. Owszem, jest to dowcipne, ale dowcip ten nie powala, nie powoduje wybuchów śmiechu. Całość jest co...

sola255 | 2015-02-03

Życie bywa przewrotne .Przekonała się o tym pewna starsza pani.
Dowiedziała się również ,że niekoniecznie najlepszym oparciem musi być najbliższa rodzina.
Donia Agata starsza dama zostaje naraz uprowadzona przez porywaczy o gołębich sercach.
Zabawny utwór , w którym starsza, samotna kobieta odnajduje sens życia sprawując opiekę nad kilkoma opryszkami:-)
Przekonując sie podczas porwania o "głębi" uczuć swoich krewnych organizuje własne porwanie tym razem samodzielnie i na dobre anonsując w gazecie :

JESTEM ZNOWU W DOMU! CZEKAM NA SWOICH STARYCH PORYWACZY!

I wszyscy żyli długo i szczęśliwie . Aha i jeszcze bogato , bo donia Agata miała głowę do interesów ;-)

Emma | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Przeczytałam kolejny raz ponieważ to jest świetna książka na zimową chandrę. Powieść przepojona absurdalnym humorem. Po przeczytaniu zadumamy się również nad samotnością i sensem życia.
Ma tylko jedną wadę, trudno ją dostać

ramcyk | 2013-03-19

fantastyczna książka, wielokrotnie popłakalam się ze śmiechu... Bardzo za nią tęsknię bo ktoś chciał przeczytać i już więcej nie widziałam...

dymek | 2016-09-16
wi_ | 2016-08-22