Promieniowania

Okładka książki Promieniowania
Ernst Jünger Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Dzienniki intelektualne biografia, autobiografia, pamiętnik
665 str. 11 godz. 5 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Cykl:
Dzienniki intelektualne
Tytuł oryginału:
Strahlungen
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
665
Czas czytania
11 godz. 5 min.
Język:
polski
ISBN:
8307029554
Tłumacz:
Sławomir Błaut
Tagi:
dziennik intelektualisty II wojna światowa Niemcy
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
51 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2122
615

Na półkach: , , ,

„Promieniowania” Ernsta Jungera to trzy dzienniki autora – dwa z Paryża, jeden z Kaukazu. Spisywał je podczas drugiej wojny, gdzie jako oficer Wehrmachtu musiał służyć w narodowo-socjalistycznej maszynie zniszczenia (przy czym warto zaznaczyć, że nigdy do NSDAP się nie zapisał i był wrogo nastawiony do totalitaryzmu). Jego tragedia jest spotęgowana faktem, że Junger to nie bezmyślny sołdat, a wrażliwy inteligent, pisarz i osoba świadoma obserwowania swoistej apokalipsy, a nie „zwycięskiego pochodu Rzeszy” jak wydawało się masom, które ten nazywał po prostu „robotnikami”.

„Promieniowania – autor chwyta światło, którego odbicie pada na czytelnika.” Cytat ten pochodzi z wstępu Jungera i całkiem dobrze wyraża czym to dzieło jest. Nie chodzi w nim bowiem o biografię autora, czy o zapis wydarzeń historycznych, a po prostu o promieniowania. Ulotne myśli, zainspirowane snami, lekturami, rozmowami z osobami nieznaczącymi jak i takimi sławami jak Pablo Picasso, Carl Smith, czy też wreszcie obserwacją natury, miasta i działań wojennych. Junger zaserwował nam prawdziwy miszmasz tak różnych myśli, że śmiem przypuszczać, że każdy znajdzie coś dla siebie.Nazwiska Poego, Melville’a, Holderlina, Tocqueville’a, Dostojewskiego, Burckhardta, Nietzschego, Rimbauda, Conrada, Kierkegaarda i Leona Bloya pojawią się na kartach dzienników dosyć często. Co prawda na początku się trochę nudziłem, bo jednak wzmianki o nieznanych francuskich powieściach czy o zbieraniu owadów (którego Junger był wielkim fanem) dla niewielu mogą być fascynujące. Jednakże z czasem dałem się wciągnąć i poczułem z autorem swoistą więź. Oczarował mnie i jakoś zmusił do kontemplacji tych czterech wojennych lat z jego perspektywy. Było to bardzo pouczające doświadczenie i dosyć krzepiące – autor mimo niereligijnego wychowania przez ojca pozytywistę i naukowego usposobienia, przeszedł z nihilizmu do regularnego i owocnego czytania Biblii. Niesamowitym jest jak tym piekle, którym była Europa w I połowie XX wieku, Junger zachował pogodę ducha i życzliwość, która objawia się nawet w opisach zbydlęciałych esesmanów, chwalących się w pociągu dokonanymi morderstwami. Figura Chrystusa, niosącego swój krzyż musiała być naprawdę wielką ulgą dla tego świadomego i otoczonego socjalistycznymi synami kurtyzan, człowieka.

„Promieniowania” Ernsta Jungera to trzy dzienniki autora – dwa z Paryża, jeden z Kaukazu. Spisywał je podczas drugiej wojny, gdzie jako oficer Wehrmachtu musiał służyć w narodowo-socjalistycznej maszynie zniszczenia (przy czym warto zaznaczyć, że nigdy do NSDAP się nie zapisał i był wrogo nastawiony do totalitaryzmu). Jego tragedia jest spotęgowana faktem, że Junger to nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    150
  • Przeczytane
    67
  • Posiadam
    33
  • Teraz czytam
    5
  • Ulubione
    4
  • Literatura niemiecka
    2
  • Niemcy
    2
  • Papierowe
    2
  • Ulvhel
    1
  • 1.7.II Wojna Światowa
    1

Cytaty

Więcej
Ernst Jünger Promieniowania Zobacz więcej
Ernst Jünger Promieniowania Zobacz więcej
Ernst Jünger Promieniowania Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także