Kultura jest ważna. Wiara i uczucie w osaczonym świecie

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Culture Counts: Faith and Feeling in a World Besieged
978-83-7506-474-2
Franciszek

Czym jest kultura? Dlaczego powinniśmy ją pielęgnować i w jaki sposób? Wybitny brytyjski filozof i pisarz, teoretyk konserwatyzmu Roger Scruton broni zachodniej kultury przed jej wewnętrznymi krytykami i zewnętrznymi wrogami oraz dowodzi, że pogłoski o jej śmierci są poważnie przesadzone. Pokazuje, że nasza kultura pozostaje źródłem wiedzy moralnej i polemizuje z modnym sarkazmem, który widzi w niej wyłącznie bezużyteczną spuściznę "martwych białych europejskich samców".
Wędrując po królestwie sztuki i filozofii, Scruton broni Eliotowskiego "wspólnego dążenia do prawdziwego osądu" przed lekceważącymi atakami nowego typu naukowców. Poruszająco pisząc o muzyce i jej roli w edukacji moralnej, występuje jako obrońca nie tylko tradycji klasycznej, ale również amerykańskiej popularnej piosenki, wskazując na szkody wyrządzone psychice przez nowe formy popu. Z zapałem broni tradycyjnej architektury i malarstwa figuratywnego, ma krytyczny stosunek do modnych dzisiaj relatywistów i apeluje o obronę naszej cywilizacji, która bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje samowiedzy i wiary w siebie, która jest darem kultury.

vatha | 2015-09-22

Interesująca pozycja. Autor broni czegoś co obrony na pewno nie potrzebuje - europejskiej zachodniej cywilizacji chrześcijańskiej. Pisana z punktu widzenia prawicowego - konserwatysty, wierzącego chrześcijanina, zamożnego Brytyjczyka, zwolennika arystokracji i polowań z nagonką. :D Spokojnie mogłaby być wydana przez wydawnictwo Fronda.
Napisana dość prostym językiem, momentami chaotyczna, niektóre tematy potraktowane bardzo pobieżnie. Można odnieść wrażenie, że autor sam siebie próbuje przekonać do owych poglądów i kurczowo złapać się czegoś stałego w rzekomo chaotycznym świecie. Ale czy akurat musi byc to religia semicka i co ma ona na dobrą sprawę wspólnego z pozostałymi wytworami kultury? Nie przekonuje mnie ta książka.

Monika | 2015-02-26
Przeczytana: 21 lutego 2015

Wydawnictwo: Zysk i Sk-a

Kategoria: Filozofia

Strony: 134

Moja ocena: 10/10

Prawdę mówiąc zastanawiałam się, czy w ogóle umieszczać rubrykę "moja ocena". Za każdym razem, kiedy czytam książkę, która wywiera na mnie ogromne wrażenie, porusza mnie od wewnątrz, wpisywanie "10/10" wydaje mi się totalnym idiotyzmem. Mam wtedy takie wrażenie, że to moje "10/10" to takie nic, a książka zasługuje na znacznie więcej. Rzeczywiście tak jest, ale zamieściłam tę rubrykę z takiej racji, że nie piszę tej recenzji dla siebie, ale dla innych czytelników, którzy być może właśnie poprzez tę rubrykę zainteresują się tą książką.

Przez kilka dni zbierałam się do napisania tej recenzji. Z trudem przychodzi mi pisanie o książkach, które od wewnątrz mnie głęboko poruszają, porywają. Zazwyczaj czuje zakłopotanie pisząc recenzje takich książek. Jest tak, ponieważ mam poczucie, że to jest taka lektura, której recenzji nie warto czytać, ale warto od razu sięgnąć po książkę, wypożyczyć, a najlepiej to...

Abdita | 2012-09-27
Przeczytana: 27 września 2012

Bardzo syntetycznie wyłożone poglądy autora nie tyle na samą kulturę co na jej uczenie, a może lepsze słowo tutaj to przekazywanie. Można się z nimi zgadzać albo nie ale na pewno warto przeczytać, żeby sobie pewne rzeczy przemyśleć. Doskonały rozdział „Wiedza i uczucie” o tym czego, jak i DLACZEGO uczyć. Bardzo polecam wszystkim (jeszcze) myślącym nauczycielom.

Taki cytat: „Do najgłębiej zakorzenionych przesądów naszych czasów należy przekonanie, że edukacja ma na celu niesienie korzyści tym, którzy ją otrzymują” - daje do myślenia. Albo: ”( …)weszliśmy w okres pogłębiającej się zapaści systemu edukacyjnego, w wyniku której część uczniów przyswaja sobie masę wiedzy, ale masy przyswajają sobie niewiele albo nic.” Bardzo prawdziwe.

Ciekawe przemyślenia o czasie wolnym, o architekturze, o muzyce o modnym dziś multikulturalizmie. Niby bardzo odległe tematy ale wszystko składa się tutaj w interesującą całość.

Varant | 2016-06-29

Moją opinię podzielę na dwie części. Pierwsza będzie bardzo ogólna w drugiej zaś omówię kilka szczegółów, które zapadły mi w pamięci.

I. Książka ta – a raczej książeczka (134str.) - napisana jest językiem lekkim i przyjemnym co jest niewątpliwym atutem, bo dziełko to jest zaadresowane także do tych, którzy nie czują się kompetentni w sprawach „humanistów” i humanistyki. O czym jest ta książka? O kulturze w każdym jej aspekcie, Roger Scruton porusza kwestie definicyjne, ontyczne, dydaktyczne, komparatystyczne, metodologiczne, aksjologiczne czy epistemiczne, ale także określa i opisuje zagrożenia oraz wrogów kultury. Oczywiście sir Roger zajmuje się konkretną kulturą – zachodnią, a patrzy na nią z perspektywy anglosaskiego konserwatysty, co nie powinno dziwić nikogo.

Sama książka nie jest oryginalna i nie stara się nią być prof. Scruton wykłada tu swoje zdanie, z którym jak myślę większość konserwatystów by się zgodziła. Więc konserwatyści, którzy będą szukać tu czegoś...

Niezwykle ciekawa, przekonująca no i krótka książka. Scruton mówi nam czym jest kultura, jakie pełni funkcje, a następnie pokazuje, że wszystko, co wartościowe, jest na wymarciu, gdyż jest zewsząd atakowane i wypychane z umysłów zwykłych ludzi. Pokazuje, że wrogie Okcydentu próbują wzbudzić we wszystkich przekonanie, że elity stoją ponad masami w pozie wyobcowania i szyderstwa; że kultura zachodu, to miecz wymierzony w ignorantów. Prawda jest zupełnie inna – kultura zachodnia to miecz anioła stróża (wiedzy), broniącego zwykłego człowieka i jego wartości. Scruton chce nam uświadomić, że trwa bitwa i pragnie wezwać nas wszystkich do walki.

sebba | 2014-02-19

Kultura jest ważna to książka, po którą pewnie nie sięgnąłbym zbyt prędko, ale zostałem do tego niejako zmuszony. W celu zdobycia zaliczenia z jednego przedmiotu na studiach, musiałem napisać esej na temat tej oto pozycji Scrutona. W sumie nie łatwo napisać coś konkretnego na temat książki, mimo to spróbuję.

Scruton definiuje kulturę jako wartość, której nie musi podzielać każdy człowiek społeczności i która otwiera serca, mózgi i zmysły jej posiadaczy na spuściznę intelektualną i artystyczną. Autor przez kulturę rozumie to co nazywane jest „kulturą wysoką” – czyli takie przejawy twórczości artystycznej, które przetrwały próbę czasu i są nadal aktualne. Niestety w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z pewną degradacją gustów, zalewem pop kultury i sporą dawką nihilizmu. Co więcej proces globalizacji sprawia, że dominujący zaczyna być multikulturalizm.

Roger Scruton występuje w obronie zachodniej kultury wysokiej. Nie ogranicza się do literatury, bowiem porusza też temat dzieł...

Vars | 2015-08-30
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Konkretna porcja dobrej eseistyki. Nie ze wszystkim się zgadzam, ale teoria współodczuwania i wynikające z niej konsekwencje pierwszorzędne i bardzo praktyczne.

Radosław | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chociażby aspiruje do miana humanisty czy inteligenta.
Dodam tylko, że brak mi obiektywizmu bo profesora Scruton'a uważam za autorytet totalny... słucham go i czytam na klęczkach.

Tomek | 2016-10-15
acinonyx | 2016-09-04