Promieniowania

Wydawnictwo: Czytelnik
Strahlungen
83-07-02955-4
Ula

"Promieniowania" Ernsta Jüngera (1895- 1998) to zasadnicza część monumentalnego cyklu dzienników prywatnych, powstałych w latach 1939-1998. Obejmują one - jako trzy osobne dzienniki - czas pobytu pisarza w Paryżu (luty 1941 - sierpień 1944) oraz inspekcyjną podróż na Kaukaz w początkach 1943 roku. Mają one rangę świadectwa historii, które mierzyć się może ze "Szkicami piórkiem" Bobkowskiego. Są polifonicznym dziełem sztuki słowa, gdzie różnorodne tonacje stylu przeplatają się lejtmotywicznie, tworząc bardzo urozmaicone, ale zarazem jednolite dzieło. Banalne z pozoru obserwacje stają się zalążkami metafizycznych refleksji, osamotnienie ludzkie w nieludzkich krajobrazach wojen XX stulecia zostaje przezwyciężone przez coraz wyraźniejszą perspektywę teologiczną. W tym sensie "Promieniowania" są świadectwem przemiany i przełomu: bezwzględna nowoczesność epoki "Robotnika" zostaje złagodzona nowoczesnością humanitarną.

Tomek | 2014-06-03

Nie no, ale jechać po tym tylko dlatego, bo autor służył w armii niemieckiej??? XD

Andrzej | 2016-10-14
Przeczytana: 2004 rok

Klasyka. Książka z cyklu tych, do których trzeba wrócić, które zadomowiły się w pamięci na zawsze. Ciekawe czy gdy sięgnę po tą książkę ponownie mój entuzjazm będzie taki sam jak wtedy, czy znajdę nowe wątki, znaczenia. To ostatnie z uwagi na wyrainowany styl Jüngera jest bardzo prawdopodobne.

Dariusz Kubicki | 2012-11-30

Świetna książka. Kto przeczytał Łaskawe wie, że Littell garściami czerpał z biografii Jungera. Dziwię się tylko, że recenzenci pomijali ten fakt.

dziś_jutro_czytam | 2014-01-08
Przeczytana: 2013 rok

Nie potrafię obiektywnie ocenić tej książki. Niezależnie od tego jak dobrym pisarzem i ciekawym intelektualistą był Junger, nie mogę zapomnieć w jakim mundurze "defilował" po Paryżu. Nie umiem "wyrwać" go z kontekstu historycznego i przyjrzeć się jego postaci jakby "poza" określonym mu czasem. Cóż pewnie odzywają się we mnie zakodowane stereotypy, nie za ładnie z mojej strony, ale tak już mam.

niby | 2011-09-05

Sączy się Jungera jak dobre, wieloletnie wino, dawkować je można sporadycznie, lecz w zupełności to wystarczy, by poczuć jakiś szczególny rodzaj więzi z najprostszymi wymiarami świata.

nope | 2016-05-24
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 21 maja 2016

Jeśli ktoś ma problem z książką, ponieważ Junger był żołnierzem Wehrmachtu, to najwyraźniej jej nie czytał lub jej nie zrozumiał.

ouLIPOgram | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Bardzo mądra literatura. Przyjemność czytania.

Rita | 2014-04-17

wladcalasow | 2016-09-10