Promieniowania

Cykl: Dzienniki intelektualne
Wydawnictwo: Czytelnik
Strahlungen
Ula

"Promieniowania" Ernsta Jüngera (1895- 1998) to zasadnicza część monumentalnego cyklu dzienników prywatnych, powstałych w latach 1939-1998. Obejmują one - jako trzy osobne dzienniki - czas pobytu pisarza w Paryżu (luty 1941 - sierpień 1944) oraz inspekcyjną podróż na Kaukaz w początkach 1943 roku. Mają one rangę świadectwa historii, które mierzyć się może ze "Szkicami piórkiem" Bobkowskiego. Są polifonicznym dziełem sztuki słowa, gdzie różnorodne tonacje stylu przeplatają się lejtmotywicznie, tworząc bardzo urozmaicone, ale zarazem jednolite dzieło. Banalne z pozoru obserwacje stają się zalążkami metafizycznych refleksji, osamotnienie ludzkie w nieludzkich krajobrazach wojen XX stulecia zostaje przezwyciężone przez coraz wyraźniejszą perspektywę teologiczną. W tym sensie "Promieniowania" są świadectwem przemiany i przełomu: bezwzględna nowoczesność epoki "Robotnika" zostaje złagodzona nowoczesnością humanitarną.

Tomek | 2014-06-03

Nie no, ale jechać po tym tylko dlatego, bo autor służył w armii niemieckiej??? XD

„Promieniowania” Ernsta Jungera to trzy dzienniki autora – dwa z Paryża, jeden z Kaukazu. Spisywał je podczas drugiej wojny, gdzie jako oficer Wehrmachtu musiał służyć w narodowo-socjalistycznej maszynie zniszczenia (przy czym warto zaznaczyć, że nigdy do NSDAP się nie zapisał i był wrogo nastawiony do totalitaryzmu). Jego tragedia jest spotęgowana faktem, że Junger to nie bezmyślny sołdat, a wrażliwy inteligent, pisarz i osoba świadoma obserwowania swoistej apokalipsy, a nie „zwycięskiego pochodu Rzeszy” jak wydawało się masom, które ten nazywał po prostu „robotnikami”.

„Promieniowania – autor chwyta światło, którego odbicie pada na czytelnika.” Cytat ten pochodzi z wstępu Jungera i całkiem dobrze wyraża czym to dzieło jest. Nie chodzi w nim bowiem o biografię autora, czy o zapis wydarzeń historycznych, a po prostu o promieniowania. Ulotne myśli, zainspirowane snami, lekturami, rozmowami z osobami nieznaczącymi jak i takimi sławami jak Pablo Picasso, Carl Smith, czy też wreszcie...

Andrzej | 2016-10-14
Przeczytana: 2004 rok

Klasyka. Książka z cyklu tych, do których trzeba wrócić, które zadomowiły się w pamięci na zawsze. Ciekawe czy gdy sięgnę po tą książkę ponownie mój entuzjazm będzie taki sam jak wtedy, czy znajdę nowe wątki, znaczenia. To ostatnie z uwagi na wyrainowany styl Jüngera jest bardzo prawdopodobne.

warszafka | 2014-01-08
Przeczytana: 2013 rok

Nie potrafię obiektywnie ocenić tej książki. Niezależnie od tego jak dobrym pisarzem i ciekawym intelektualistą był Junger, nie mogę zapomnieć w jakim mundurze "defilował" po Paryżu. Nie umiem "wyrwać" go z kontekstu historycznego i przyjrzeć się jego postaci jakby "poza" określonym mu czasem. Cóż pewnie odzywają się we mnie zakodowane stereotypy, nie za ładnie z mojej strony, ale tak już mam.

niby | 2011-09-05

Sączy się Jungera jak dobre, wieloletnie wino, dawkować je można sporadycznie, lecz w zupełności to wystarczy, by poczuć jakiś szczególny rodzaj więzi z najprostszymi wymiarami świata.

Dariusz Kubicki | 2012-11-30

Świetna książka. Kto przeczytał Łaskawe wie, że Littell garściami czerpał z biografii Jungera. Dziwię się tylko, że recenzenci pomijali ten fakt.

nope | 2016-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 21 maja 2016

Jeśli ktoś ma problem z książką, ponieważ Junger był żołnierzem Wehrmachtu, to najwyraźniej jej nie czytał lub jej nie zrozumiał.

ouLIPOgram | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Bardzo mądra literatura. Przyjemność czytania.

wladcalasow | 2017-12-31

Dzieje ludzkiej duszy często są ciekawsze i pożyteczniejsze od historii całego narodu, zwłaszcza wtedy gdy są wynikiem obserwacji tak dojrzałego umysłu jaki posiadał Ernst Junger. Fascynująca podróż przez krainy duchowego zniszczenia jakie wyrządziła na ludziach II WŚ. Podróż, z której możemy się dowiedzieć, że mimo wszystkiemu i wszystkim masom można zachować własną autonomie.
Smucą mnie komentarze oceniające Jungera przez pryzmat jego służby w Wehrmachcie..czyni się zarzut człowiekowi nie mającym nic wspólnego z otaczającym go światem. Praktycznie zawsze wybaczamy to, co zrozumiemy - zawartość tej książki pozwala zrozumieć, po stokroć!

Rita | 2014-04-17