Mity skandynawskie

Nasza Księgarnia
2017-10-01
Aldona Szpakowska
mitologia nordycka mity skandynawskie

Mitologie, będące zderzeniem się z wymysłami ludzi żyjących wieki przed nami, w czasach gdy na tak wiele rzeczy spoglądało się z innej perspektywy, nigdy nie były łatwe do zrozumienia. Nawet patrząc na mitologię grecką tak bardzo wplecioną w znaną nam kulturę, nie raz łapiemy się za głowę, starając się zrozumieć, o co w tym wszystkim chodziło. Dlatego zaczynając tę książkę, spodziewałam się, że dopiero od połowy zacznę naprawdę łączyć kropki, szczególnie że to miało być moje pierwsze świadome spotkanie ze skandynawskimi mitami. I moje przypuszczenia, okazały się błędne. Autor, przedstawiając nam historie, robi to w bardzo płynny sposób, jednocześnie przy każdym pierwszym spotkaniu z jakąś postacią dodając coś, byśmy mogli mniej więcej zrozumieć, kim ten ktoś jest. Dodatkowo tłumaczone mity są przedstawione lekkim językiem, bez niepotrzebnej masy zdobień. Dzięki temu przez książkę się płynie, a ciężkie nazwy własne i imiona za którymś razem stają się czymś dobrze znanym. (Choć tu pomagał też słowniczek z tyłu.)

Jednak uważam, że akurat przy tej książce bardzo ważne jest to, do kogo ona jest skierowana, a mianowicie do kogoś, kto mało wie na temat mitologii skandynawskiej i chce się dowiedzieć więcej. Bardzo możliwe, że osoba, która fascynuje się tym tematem i jest w nim już dobrze obeznana, nie uzna tej książki, za specjalnie cudowną, ponieważ w niespełna trzy stustronicowej książce ciężko byłoby przemycić dodatkowe “smaczki”. Tak samo ktoś, kto przypadkiem sobie sięgnął po tę pozycję ze względu na ładną okładkę, pewnie nie będzie zachwycony, bo z powodu jak najdokładniejszych tłumaczeń, dialogi pomiędzy bogami wydają się czasem dziecinne, a posunięcia fabularne absurdalne, jak to w mitologiach bywa.

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Roger Lancelyn Green
Mity skandynawskie 📖📜🏞️🤎

📖📖📖📖📖📖
Zbiór mitów i legend z podań staroskandynawskich.

📖📖📖📖📖📖
Fantastyczny zbiór mitów i podań staroskandynawskich. Obowiązkowa lektura dla miłośników mitologii nordyckiej 💕 Mity są podzielone ale na tyle spójnie, że można je czytać jedno po drugim bez przerw, jako jedną historię. Świetne jest , że to właśnie z jednej legendy autor gładko przechodzi do następnej, a luki, które możemy zauważyć u Neila Gaimana, są wypełnione innymi mitami. Oczywiście mitologia nordycka autorstwa Gaimana była bardzo dobra i dobrze się ją czytało, jednak muszę przyznać że chyba wolę właśnie tą wersję Greena. Tutaj Bogowie nie są tacy "ludzcy" (nie wiem jak to wytłumaczyć ale mam nadzieję, że wiadomo co chodzi) i mają bardziej majestatyczny obraz? Napewno, gdybym kiedyś spotkała bogów nordyckich to właśnie przed tymi czułabym większy respekt 😉 Bardzo mocno polecam ❤️

Tyle starań włożyłam, aby zdobyć tą książkę, że głowa mała 😂 jeżeli już można znaleźć ją w wersji papierowej to jest meeega droga! Ale cebulka znalazła rozwiązanie, by mieć ją fizycznie 😎👉👉

Roger Lancelyn Green
Mity skandynawskie 📖📜🏞️🤎

📖📖📖📖📖📖
Zbiór mitów i legend z podań staroskandynawskich.

📖📖📖📖📖📖

Mity skandynawskie są podobne do innych mitów, które czytałem. Różnica jest tylko nazwach Bogów. Bogowie, herosi i olbrzymy. Asgard, Midgard, Jotunheim, krainy mityczne, które ożywiają surowo ziemie północy. Odyn, Thor, Loki, Tyr, Sif Baldr zostali upamiętnieni na kartach mitologi. Warto sięgać po różne mity, poznawać różnych Bogów i ich przygody.

[...]
Urd-widziała przeszłość; Verdandi teraźniejszość; Skuld przyszłość, ale i tak nie mogła ujrzeć wszystkiego, bo wszystkie razem były zajęte tkaniem nici życia dla każdego stworzenia na ziemi.​
[...]
Dwa oswojone kruki, Hugin i Munin spoczywały na ramionach Odina. Heimdall jego syn miał doskonały wzrok i słuch został strażnikiem, miał za pomocą rogu Gjallar ostrzegać przed napaścią olbrzymów na Asgard. Zawsze pełnił wartę przy moście Bifrost.

𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 𝐃𝐋𝐀 𝐏𝐎𝐒𝐙𝐄𝐑𝐙𝐄𝐍𝐈𝐀 𝐖𝐈𝐄𝐃𝐙𝐘 𝐈 𝐒𝐏Ę𝐃𝐙𝐄𝐍𝐈𝐀 𝐌𝐀𝐆𝐈𝐂𝐙𝐍𝐘𝐂𝐇 𝐂𝐇𝐖𝐈𝐋 𝐖 𝐄𝐏𝐈𝐂𝐊𝐈𝐌 Ś𝐖𝐈𝐄𝐂𝐈𝐄 𝐌𝐀𝐆𝐈𝐈 𝐈 𝐋𝐄𝐆𝐄𝐍𝐃 𝐎𝐏𝐀𝐑𝐓𝐘𝐌 𝐍𝐀 𝐙𝐀𝐂𝐇𝐎𝐖𝐀𝐍𝐘𝐂𝐇 𝐏𝐎𝐄𝐌𝐀𝐓𝐀𝐂𝐇 𝐈 𝐏𝐎𝐃𝐀𝐍𝐈𝐀𝐂𝐇, 𝐓𝐀𝐊 𝐏𝐋𝐀𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐈𝐄 𝐎𝐏𝐎𝐖𝐈𝐄𝐃𝐙𝐈𝐀𝐍𝐘𝐌 𝐏𝐑𝐙𝐄𝐙 𝐏𝐀𝐍𝐀 𝐑𝐎𝐆𝐄𝐑𝐀 𝐋𝐀𝐍𝐂𝐄𝐋𝐘𝐍𝐀 𝐆𝐑𝐄𝐄𝐍𝐀, Ż𝐄 𝐍𝐈𝐄 𝐒𝐏𝐎𝐒𝐎́𝐁 𝐒𝐈Ę 𝐎𝐃 𝐍𝐈𝐂𝐇 𝐎𝐃𝐄𝐑𝐖𝐀Ć 𝐂𝐇𝐎Ć 𝐍𝐀 𝐂𝐇𝐖𝐈𝐋Ę 😉

[...]

Dla fanów mitów. Opowiadania krótkie, ciekawe pokazujące surowość północy.

Dla fanów mitów. Opowiadania krótkie, ciekawe pokazujące surowość północy.

Dostałam od tej książki to co oczekiwałam, dobrze się przy niej bawiłam i napewno szybko jej nie zapomne. Tuż przed nią czytałam książke też o nordyckich/skandnawskich mitach i tu musze przyznać, że Roger dostarczył mi więcej smaczkków niż Gaiman, od którego czytałam "mitologie nordycką".
Choć momentami się gubiłam w natłoku informacji nie wpływa to jakoś negatywnie na opinie, polecam tak czy siak a bogowie żyjący w Asgardzie są w luj ciekawymi postaciami haha

W tym zbiorze znajdują się mity nordyckie opisujące początek świata jak i jego koniec oraz to co działo się pomiędzy tymi dwoma zdarzeniami. Nie jest to zbyt długa książka więc są to najbardziej popularne mity (a przynajmniej ja większość z nich znałam) ale autor bardzo dobrze wszystko opisał. Na pewno jest to dobry wstęp do dalszego poznawania mitologii nordyckiej.

2064

Nie wiem... może to dobór mitów albo sposób opowieści upodobnił sagi skandynawskie do mitów grackich.
Uważam to za bardzo zły pomysł.

Uważam to za bardzo zły pomysł.

Roger Green jest pisarzem, który jako pierwszy zebrał całą wiedzę o mitach Normanów, i upowszechnił ją w 1960 roku w zbiorze szerokiemu gronu czytelników na całym świecie. Zbiór, choć objętościowo niewielki, zawiera całe kompendium wierzeń wikingów. Od powstania Yggradrasilu z Ginungagapu i narodzinach bogów Asgardu po przepowiednię Ragnaroku i narodzinach nowego świata po jego zniszczeniu. Jednak w odróżnieniu od skreślonego zbioru ponad 50 lat później przez Neila Gaimana, który przypomina znakomitą i wybiórczą listę bajd do zimowego kominka, Green oferuje nam komplet mitów nakreślony chronologicznie pod kątem ich wydarzeń. I tak otrzymujemy wszystkie wyprawy Thora do Jotunheimu, w tym Utgardu, i jego zmagania z olbrzymami, podstępy Lokiego na Asach w dość ordynarnym języku, historię jabłek Idun i kotła piwnego morskiego olbrzyma Aegira, a nawet skróconą legendę pierścienia Andvarego znaną w starogermańskim jako epos o Zygfrydzie i pierścieniu Nibelungów. Każda z tych historii, jak i cała reszta, utrzymana jest w języku i klimacie mroźnych baśni, które wpierw przekazywane były sobie z ust do ust, z pokolenia na pokolenie przez bardów i skaldów zanim zostały spisane. Jedyne co boleśnie rzuca się w oczy, to format rozdziałów, bowiem w każdym z nich pisarz upycha od razu po 3 historie. To powoduje mętlik objętościowy, który doprowadza do niemożliwości spamiętania każdego mitu jak i późniejsze go odnalezienie w spisie rozdziałów. To wielka wada zważywszy na to iż, klechdy są kreślone nazbyt zwięźle, jak zbiór informacji a nie powiastek o ludach północy. Jednakże nie da się odmówić książce obecnego statusu kultowego, dzięki któremu wszyscy znamy losy mjolnira, Jorgumandra i Fenrira czy tragedii śmierci Baldra. Warto choć raz zanurzyć się w ten tylko pozornie zapomniany świat berserków.

• Mitologia

Roger Lancelyn Green Mity skandynawskie Zobacz więcej