Mity skandynawskie

Myths of the Norsemen

mclena | 2016-03-03
Na półkach: 2016 ✔, Przeczytane
Przeczytana: 03 marca 2016

Do niedawna nie miałam nawet pojęcia o istnieniu mitologii skandynawskiej, gdyż z niewiadomego powodu jest ona pomijana na rzecz mitologii greckiej i rzymskiej. Doznałam oświecenia, kiedy rozpoczęłam przygodę z "Kronikami Żelaznego Druida", gdzie Odin, Thor, Loki oraz inni biorą bardzo czynny udział w fabule, jednak mimo to nie skłoniło mnie to do jakiś zaciętych poszukiwań. Wszystko się zmieniło za sprawą cieszacego się dużą popularnością serialu "Wikingowie", z całego serca zapragnęłam poznać to w co tak mocno wierzą i czym się ich wiara cechuje. Teraz po lekturze muszę przyznać, że nie zrobiła na mnie jakiegoś dużego wrażenia, chociaż są napisane w bardzo fajny i prosty sposób, to jednak bogowie skandynawscy nie przejawiają jakiś wybitnych umiejętności, a czasami nawet wręcz sobie zaprzeczają. Ich cechy sa bardzo płytkie i przyziemne - ale czego mozna się spodziewać, po prostych lecz bezlitosnych wikingach? Król Asów - Odin jest symbolem mądrości, gdyż własnie za wiedzę oddał...

Fantazja | 2013-12-29

Od pewnego czasu szukałam zbioru mitów skandynawskich. Mitologia nordycka jest moją ulubioną mitologią, zawsze podobał mi się jej klimat. Tak się składa, że w szkołach poznajemy tylko mitologię grecką, o innych się raczej nie mówi, a szkoda, wielka szkoda, bo moim zdaniem skandynawska jest o wiele ciekawsza od greckiej. W każdym razie na pewno warto się z nią zapoznać. Ciężko mi było znaleźć zbiór mitów, który dobrze by się czytało, bo przeważnie natrafiałam na ciężkie tomiska, w których połowę treści stanowią opisy źródeł, skąd autor czerpał wiedzę na temat mitologii albo o tym, że uczeni spierają się co do niektórych jej elementów. Natomiast mity autorstwa Greena są bardzo dobrym wprowadzeniem do do świata nordyckiej mitologii. Nie nużą, czyta się szybko i przyjemnie, niemalże jak powieść. Poza tym są wyjątkowo ciekawe.

Alannada | 2011-03-01
Przeczytana: 01 marca 2011

Roger Lancelyn Green napisał swego czasu książkę pod wdzięcznym, nieco barokowym, tytułem: Mity skandynawskie. Wedle starych poematów i podań Północy. W Polsce pojawiła się w 1970 roku nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia w 1970 roku. Okładka przeraża, prawda?

Zastanawiało mnie zawsze, dlaczego tak często pisarze fantasy, nawet nasi rodzimi, czerpali z mitologii celtyckiej albo skandynawskiej. Co takiego jest w mitach Północy, że przemawia do nas (do mnie też) bardziej niż legendy i podania Greków? Dlaczego tak rzadko sięga się do podań Słowian, albo mitologii Wschodu? Albo Indian? Przecież też są ciekawe i mają swój kilmat.

Myśląc o mitach skandynawskich od razu widzę oczami wyobraźni chłodne tereny Norwegii, góry i fiordy. Bogowie i bohaterowie tamtejsi byli jak owa kraina: dzicy, niepohamowani, morderczo niebezpieczni, ale też dumni, pełni zadumy i powagi. Cenili mądrość i dar układania pieśni, kochali piękno.

Zawsze zaglądając do książek o mitach Północy zwracałam szczególną...

avuca | 2015-07-17
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Czyli dlaczego Odyn ma tylko jedno oko.

Ze wstydem przyznaję, że to moje pierwsze poważne spotkanie z mitologią skandynawską. Dopiero w trakcie czytania zauważyłam, jak bardzo chaotyczne strzępki informacji posiadałam na temat panteonu bogów z Północy. Czemu nie przeczytałam tego wcześniej?

Książka jest dosyć krótka, napisana prostym językiem, skomponowana z chronologicznie opowiadanych legend. Trudno oceniać warstwę literacką, bo autor pozostaje przezroczysty, głównie tylko przedstawia wydarzenia i poszczególnych bohaterów. Dla czytelnika to akurat dobrze, bo sama materia jest już wystarczająco skomplikowana. Serio. Jeżeli myśleliście, że Grecy mieli fantazję, to polecam „Mity skandynawskie”. To jest dopiero wyraz niczym nieskrępowanej wyobraźni.

Kto jeszcze nie czytał mitologii nordyckiej powinien jak najszybciej ten brak nadrobić. Nie tylko po to, żeby wytykać nieścisłości w Marvelowskim „Thorze”, ale przede wszystkim dla własnej przyjemności. Bo to naprawdę orzeźwiająca...

Kares | 2014-11-21

Miła alternatywa dla mitów greckich i rzymskich poznawanych w szkole. Czyta się szybko, niewygodny jest tylko format. To dobre wprowadzenie do nordyckich opowieści. Narracja jest przejrzysta, świetnie oddaje mistyczną atmosferę.
A książkę znalazłam w zapomnianych już zakamarkach biblioteki.

Goszka | 2015-02-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2015

Utrzymana w konwencji legend książka Rogera L. Greena jest jak haust świeżego powietrza po dusznym i parnym dniu. Z niewiadomych dla mnie przyczyn mitologia skandynawska nie jest tak popularna jak grecka czy rzymska, choć przebija je po tysiąckroć fabułą i klimatem. Przejrzysta narracja, ciekawe historie i brak zbędnych opisów, czynią tę lekturę doskonałą rozrywką i, jak widać po współczesnej kinematografii ("Thor", "Avengers") czy powieściach (chociażby "Kłamcy" Jakuba Ćwieka), nie lada inspiracją. Polecam z czystym sercem wszystkim, którzy chcą poznać fundamenty wierzeń ludów Północy i nie zanudzić się przy tym na śmierć. Rewelacja w czystej postaci.

vAnitas | 2014-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Bardzo ciekawa książka.
Interesuję się Skandynawią już od paru lat, brakowało mi przyswojenia paru mitów, poznania "podstaw" nordyckich wierzeń oraz sylwetek wszystkich bóstw.

Fajnie było poznać mitologię inną od tej, którą mieliśmy w szkołach. Podobała mi się o wiele bardziej niż ta Greków, czy Rzymian. Ludy Skandynawii mają w sobie jednak jakąś magię, tajemnicę. Nie dziwie się, że ich mitologia staje się inspiracją dla wielu współczesnych filmów, serialów i powieści. :)

Dociekliwy_Kotek | 2013-11-11
Przeczytana: listopad 2013

Kto czytał, lubi i zna mity greckie w opracowaniu Parandowskiego, a szuka ich skandynawskiego krewniaka, niech sięgnie po Greena! Przede wszystkim bogata i złożona skandynawska mitologia została tu przedstawiona jako jedna piękna, trochę bajkowa, a trochę prawdziwa opowieść, w której kolejne epizody tworzą spójną całość - od stworzenia świata do wizji jego końca.
Autor nie sili się na jakieś językowe stylizacje, ale ta przejrzysta narracja sprawia, że atmosfera mitów i ich piękno tym silniej działają na czytelnika i dodają uroku samym opowieściom, a postacie bogów okazują się tak wyraziste, jakby wciąż żyli i czuwali nad swoimi wyznawcami.
Śliczna rzecz!

Asowa | 2016-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Każdy zachwyca się grecką mitologią, ale mity skandynawskie nie mogą się nawet z nimi równać. Całość przypomina książki dla dzieci, historyjki, które nadają się na świetną bajkę. Wszystko się ze sobą łączy.
W ostatniej historii dowiadujemy się czegoś, o co pytaliśmy siebie kilka historii wcześniej. Czytałam mitologię grecką, ale muszę przyznać, że ta mitologia jest najlepsza! Polecam ;)

książek: 1941
Luna | 2011-10-02
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 28 września 2011

Wspaniałe.
Napisane w ten charakterystyczny dla mitów i legend sposób, dzięki temu, a może mimo to - urzekające. Wędrujemy wraz z Odynem wśród ludzi, śledzimy podstępy Lokiego...
Niezłe wprowadzenie do mitologii skandynawskiej.