Król Artur i rycerze Okrągłego Stołu

Tłumaczenie: Ładysław Jerzyński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
King Arthur and His Knights of the Round Table

Pełna magii i niesamowitości legenda o szlachetnych rycerzach, walce dobra ze złem i miłości. Legenda o królu Arturze jest jedną z najbardziej znanych legend w kulturze europejskiej. Od magicznego momentu, w którym Artur uwalnia miecz z kamienia, po ostatnią bitwę, Roger Lancelyn Green ożywia oszałamiający świat króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu. Oto historie o mieczu w...

Oto historie o mieczu w kamieniu, o Zielonym Rycerzu, o miłości Lancelota i Ginewry, o poszukiwaniu Świętego Graala i o odejściu do Doliny Avalonu.

źródło opisu: https://zysk.com.pl

źródło okładki: https://zysk.com.pl

glodnawyobraznia | 2018-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2018

"Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu" Rogera Lancelyna Greena to właściwie staruszek książkowy – jego premiera miała bowiem miejsce w 1953 roku. Co zatem sprawia, że warto zapoznać się z tą pozycją tyle lat po pierwotnej publikacji?

Po pierwsze, jak zwykle w wydawnictwie Zysk i S-ka przepiękne, do postawienia jej na półce zachęca kolekcjonerskie wydanie w twardej oprawie. Po drugie, przyciąga sama osoba autora – absolwenta Oksfordu ze specjalizacją w literaturze brytyjskiej, członka słynnej grupy Inklingów, który opublikował własne opracowania wielu mitologii, m. in. greckiej, egipskiej i skandynawskiej, a także biografie pisarzy dziecięcych, a prywatnie był najlepszym przyjacielem C.S. Lewisa.

Ciąga dalszy przeczytasz tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/12/nieodparty-urok-okragego-stou.html

chrispu | 2014-11-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Książka, w której zawarto prawie wszystkie mity i legendy związane z postacią króla Artura i jego rycerzy. Wszystkie te opowieści są uporządkowane chronologicznie i połączone w tematyczne trzy rozdziały. Jeśli ktoś jest "wdrożony" w tematykę rycerską i specyficzny język narracji to czytanie tej książki nie powinno stanowić problemu. No, może momentami - mnie zdarzało się, że nie bardzo wiedziałem skąd dana postać się wzięła i jaki ma związek z poprzednią opowieścią. ale tak to jest jak książka to zlepek różnych legend, których spoiwem jest tylko jedna postać - w tym przypadku król Artur.
W każdym razie, niezła książka dzięki której można pogłębić swoją wiedzę w tematyce "arturiańskiej" do której często odwołują się filmowcy (nazewnictwo, legendy itp).
Niestety to wydanie, które posiadam (1980 rok) było nie dość że klejone i to jeszcze drukowane na zbyt grubym papierze, więc szybko został z niego tylko zbiorek luźnych kartek. Konieczna była interwencja...

Shimik | 2016-06-15

Chyba od zawsze lubiłem historie o królu Arturze i jego rycerzach. Z przyjemnością sięgam po każdą publikację z tym związaną. Postacią, której najbardziej nie lubię co ciekawe jest Lancelot. Teoretycznie wzór wszystkich cnót rycerskich, ale zarazem przyczyna upadku królestwa. Gdyby nie jego romans z Ginewrą wszystko byłoby wręcz idylliczne. Myślę, że dlatego właśnie została wprowadzona ta postać. Nawet Mordred nie wzbudza we mnie tak negatywnych emocji. Ginewra też nie jest według mnie dobra, ale nie aż tak. Za to postaciami jakie najbardziej lubię jest Gawain, Parsifal, Galahad oraz oczywiście Artur. Według mnie to właśnie oni przedstawiają najwięcej cnót rycerskich. Pozostali rycerze w zasadzie też są w porządku, ale o nich nie jest już za dużo mówione, dlatego wybieram tamtych rycerzy. Ta historia o królu Arturze jest najbardziej znana, nie ma w niej udziwniania. Jest to piękna historia o tworzeniu wspaniałego królestwa i o tym jak się ono rozpadło za sprawą zakazanej miłości.

dasio72 | 2019-01-31
Na półkach: Ponownie, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Po raz pierwszy przeczytałem tę powieść mając jakieś 13-14 lat i wpadłem po uszy. Byłem zachwycony dzielnymi rycerzami ratującymi damy z opresji,epickimi potyczkami czy poszukiwaniem Świętego Graala. Pamiętam dokładnie przepiękne wydanie "Naszej Księgarni" z cudnymi ilustracjami pana Zbigniewa Rychlickiego.
Król Artur, Lancelot, Galahad, Gawein, Parcival zawładnęli moją wyobraźnią na długie lata.
Powrót po trzech dekadach do młodzieńczej lektury okazał się jednak rozczarowaniem. Zbiór legend arturiańskich napisanych przez Lancelyna Greena jest niestety lekturą dla młodego czytelnika. Zbyt szybko i pobieżnie spisane są wszystkie legendy dotyczące dzielnych Rycerzy Okrągłego Stołu. Wszystko jest niestety płaściutkie i czarno- białe.
No cóż, do niektórych książek nie powinno się wracać po latach.

Czytelnikom szukającym innych lektur dotykających legendy Króla Artura polecam doskonałą "Trylogię Arturiańską" Bernarda Cornwella.

Ervisha | 2019-02-15
Przeczytana: 03 lutego 2019

Książka powstała w oparciu o romanse Morte d'Arthur Thomasa Malory’ego. Język jakim została napisana jest przystępny i zarazem archaiczny co sprawia, że lektura wymaga skupienia. Dla jednych będzie to wadą a dla innych niekoniecznie. Osobiście cieszę się, że wszystkie legendy choć w ułagodzonej wersji zachowały swój pierwotny wydźwięk i klimat - tłumacz na siłę nie próbował ich uwspółcześnić. Dzięki temu od razu skojarzyły się z dawnymi legendami i opowieściami.

Green oferuje nam okrojoną i pobieżną wersję mitów arturiańskich dostosowaną do młodych czytelników, którzy wcześniej nie mieli styczności z tymi historiami. Napisaną tak aby im je przybliżyć, zaciekawić a także zachęcić do poszukiwania innych informacji z tym związanych. Autor umieścił jego zdaniem najważniejsze wątki z życia Artura, niektóre - jego zdaniem zbędne pomijając.

Jakby nie było książkę uważam za ciekawą - taką z której mimo ogólników, kiedy nie jest się obeznanym z tematem, można dość sporo się dowiedzieć a...

Hrosskar | 2018-12-15
Przeczytana: 13 grudnia 2018

W zeszłym roku ukazało się wznowienie Mitów skandynawskich Rogera Lancelyna Greena, które okazało się być bardzo dobrym kompendium przybliżającym nordyckie bóstwa i ich przygody. Dokładnie rok później ukazała się kolejna książka autora - Król Artur i rycerze Okrągłego Stołu. Bardzo się cieszę, że wydawnictwo Zysk i S-ka kontynuuje wydawanie dzieł Greena, ponieważ w przystępny i rzetelny sposób przybliżają one wiele znanych i ważnych kulturowo historii oraz legend.

Książka Król Artur i rycerze Okrągłego Stołu pierwotnie została wydana 1953 roku, a więc już jakiś czas temu. Jednak jej treść jest wciąż jak najbardziej aktualna i stanowi znakomite źródło wiedzy o Królu Arturze i jego rycerzach. Książka została oparta na jednym z najsłynniejszych romansów Le Morte d'Arthur, napisanym przez Thomasa Malory’ego. W odróżnieniu od tego dzieła, książka Greena stanowi spójną powieść, której elementem wspólnym jest królestwo, zasady rycerskości i przeciwstawianie się złu oraz barbarzyństwie....

Snieznooka | 2019-01-03

„Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu” Rogera Lancelyna Greena nie jest zupełną nowością na rynku wydawniczym, ale wznowieniem, jego premiera miała miejsce w 1953 roku. Co sprawia, że warto zapoznać się z tą pozycją? Oprócz eleganckiego i dopracowanego wydania otrzymujemy historię, którą przekazywały nam mamy, czy też fantastyczne filmy, a nawet baśnie o mieczu, którego nie można było wyciągnąć z kamienia.
Roger Green nie jest może tak sławny, jak oksfordzcy profesorowie C.S. Lewis i J. R. R Tolkien, jednak jest bardzo ważną ikoną w anglistyce. Jest jednym z głównych miłośników kultury angielskiej i starożytnych mitów, inspirując takie znakomitości, jak na przykład Neil Gaiman.
Nie spodziewajcie się tutaj odkrywczych nowości, Green skupił się na tym, aby prosto i w jednym spójnym miejscu przedstawić legendy arturiańskie przeznaczone dla młodych czytelników, którzy wcześniej nie mieli styczności z tymi historiami. Co w niej odnajdziemy? Czego możemy się spodziewać? Jakie postacie...

czyta_bo_lubi | 2018-12-20

Miałem ochotę na klasycznie podane legendy arturiańskie i to dostałem w tym zbiorze legend. Aż przypomniały mi się czasy szkolne, gdzie z miłą chęcią czytałem Mity greckie. Jest tu wszystko, co przyciąga mnie do high i heroic fantasy. Jest magia, są prawi i honorowi rycerze (nie pozbawieni jednak wad). Książka zawiera przeróżne przygody rycerzy Okrągłego Stołu. Co prawda są one schematyczne, jednak pasjonujące. Dla mnie była to mądra i pouczająca lektura. Z chęcią sięgnę po Mity Skandynawskie tego autora.

Spursmaniak | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Któż nie zna legendy o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu? Kto nie czytał o legendarnym mieczu Excaliburze oraz mitycznym świętym Graalu?
Współczesna popkultura czerpie garściami z opowieści pochodzących z XII-wiecznej Brytanii i trudno się temu dziwić.
Opowiadania pełne odwagi i mistycyzmu oraz bardzo ciekawy świat to wszystko łączy te legendy. Historia o młodym władcy nie jest nazywana legendą bez powodu. Istnieje bowiem obszerny zbiór opowiadań (Legendy arturiańskie) związanych z osobą Artura, jednak nie są one do końca ze sobą zgodne, dzięki czemu mityczny władca był bohaterem licznych filmów, seriali i książek, które różnią się wydarzeniami i postaciami tam występującymi.
Legendy arturiańskie, których sława trwa do dzisiaj zostały spisane pomiędzy XII a XV wiekiem, czyli w okresie Średniowiecza. Nic dziwnego, że wypełnia je tłum rycerzy w lśniących zbrojach i dam w opresji, których czci rycerze ciągle muszą bronić.
🔮
Książka "Król Artur i rycerze Okrągłego...

kris81CK | 2013-03-09
Przeczytana: 09 marca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wersja legend arturiańskich przedstawiona w tej książce jest zbyt "kościółkowa" (brak wzmianki o kazirodczym związku Artura z Morganą, większość ważniejszych wydarzeń dzieje się w święta kościelne itp.). Zastanawiająca mnie także realność opisanej współpracy oficjeli kościelnych z czarownikami (poganami) w czasach średniowiecza (opisane spotkanie Merlina i biskupa w momencie pojawienia się miecza w kowadle). Wersja legend praktycznie pozbawiona wpływów celtyckich.