The Princess Diarist
Sophy

Nie wszystkie księżniczki żyją w wysokich wieżach. Niektóre kręcą gwiezdne wojny. Kiedy Carrie Fisher po latach odnalazła swój pamiętnik prowadzony podczas kręcenia pierwszych "Gwiezdnych wojen" sama była zaskoczona tym, co tam znalazła. Wydawało się, jakby pisały go dwie osoby – wrażliwa romantyczka i młoda, energiczna dziewczyna szukająca silnych wrażeń. Dla młodziutkiej Carrie rok 1977...

Dla młodziutkiej Carrie rok 1977 okazał się przełomowy. Otrzymała rolę, która na zawsze stała się jej alter ego. Po latach sama powiedziała, że księżniczka Leia to część jej osobowości. Zadurzona w filmowym partnerze – Harrisonie Fordzie spełniła swój sen i przeżyła płomienny romans z kapitanem Sokoła Millenium zarówno na jak i poza ekranem. W swojej ostatniej książce rozwiewa plotki i zdradza, co się wtedy wydarzyło.

Fisher z rozbrajającą szczerością pisze o swoim szalonym życiu w Hollywood, olbrzymich pieniądzach i cenie sławy. "Pamiętnik księżniczki" to ostatnia książka Carrie Fisher i opis jej drogi przez ciemną i jasną stronę mocy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Pamietnik-ksiezniczki/8050

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Pamietnik-ksiezniczki/8050

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 581

Wspomnienia, miłości i Gwiezdne Wojny

„Pamiętnik księżniczki” z pewnością nie jest tytułem, po który sięga się przypadkowo. Bardziej przypomina nazwę cieniutkiej i naiwnej broszurki dla nastolatek, niż pozycji, której warto przyjrzeć się z bliska. Jednak jeśli ktoś rzuci okiem na okładkę, a potem zajrzy do opisu, przekona się, że choć jest w poprzednich słowach trochę prawdy, to zaledwie jej skrawek. Okazuje się bowiem, że bardzo ważną rolę odgrywa w niej moc.

Wszystko za sprawą autorki w osobie Carrie Fisher. Zbieżność personaliów nie jest w żadnym razie przypadkowa, mowa o odtwórczyni roli Lei w Gwiezdnych Wojnach. Wspomnienie kultowej sagi również ma zastosowanie, a wszystko za sprawą treści, jakie znajdziemy na niecałych trzystu stronach. Fisher opowiada na nich z perspektywy czasu o swoich przeżyciach na planie, pewnym romansie, początkach i spojrzeniu na ten etap przenicowany przez aktualne doświadczenie.

Czy wspomniałem o tym, że załącza także spisywane przez siebie pamiętniki z czasów pracy na planie magnum opus George’a Lucasa?

To żaden wabik, znajdziemy tu autentyczne zapiski nastoletniej Carrie Fisher, które przede wszystkim dotyczą jej romansu z Harrisonem Fordem. W związku z tym mamy do czynienia z dwoma bardzo interesującymi perspektywami. Zarówno z zakochanym podlotkiem, który świata nie widzi poza swoim wybrankiem, jak i doświadczoną kobietą, która odnosi się do tych wydarzeniach z perspektywy lat.

Takie a nie inne spektrum perspektyw to spora atrakcja. Jest coś absolutnie rozbrajającego w samym porównaniu chwilami okropnie grafomańskiego stylu Fisher z lat młodzieńczych, a jej obecną swobodą i ironią, którą posługuje się z lubością. Tworzy to ujmujący ładunek szczerości nie potrzebujący nawet wspominek z planu zdjęciowego Gwiezdnych Wojen. Pewnie, fajnie przekonać się, co myśli o tym fenomenie osoba bezpośrednio w niego zaangażowana. Zobaczyć jak to wszystko zmieniło jej życie. Jednak najciekawiej prezentuje się różnica pokoleń, wynikająca z przyrównania do siebie dwóch stron medalu.

Patrząc tak na tę pozycję warto się zastanowić, czy fani sagi mogą w niej znaleźć coś dla siebie. Myślę, że jest tu trochę spostrzeżeń dotyczących dynamiki planu, ale mam wątpliwości czy na tyle, by inwestować w lekturę. Odtwórczyni Lei bardziej skupia się na emocjach, wrażeniach, własnej przeszłości, która miała prowadzić do zupełnie innej przyszłości. To bardziej wiwisekcja jej własnej osoby, rozprawienie się w pewien sposób z kultowym statusem jaki przylgnął do niej po premierze Gwiezdnych Wojen. Bliżej temu do ciekawej, acz też niespecjalnie odkrywczej książki z zacięciem socjologicznym, niż portretowi powstawania mocy zza kulis.

„Pamiętnik księżniczki” to książka dobrze napisana, wdzięczna i ciekawa, ale też ulotna. Nie nazwałbym jej niezbędnikiem fana, ale też zwykłego czytelnika. Nie powiedziałbym też, że jest rozczarowaniem, bo byłoby to zdanie z pewnością przesadzone. Dla mnie rozliczeniowo-wspominkowa proza Carrie Fisher to przyzwoita lektura. Bardziej dla oddanych entuzjastów autorki niż fanbojów Gwiezdnych Wojen. Miła pozycja na parę chwil i przerywnik przed bardziej pasjonującymi i wymagającymi tomami.

Patryk Rzemyszkiewicz

glodnawyobraznia | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/01/carrison-ujawniony.html

Pamiętnik księżniczki, autobiografię autorstwa znanej wszystkim z Gwiezdnych Wojen, zmarłej rok temu Carrie Fisher, dostałam jako jeden z prezentów książkowych pod choinkę. I utwierdził mnie on w przekonaniu, że nie warto poświęcać zbyt wiele czasu pozycjom napisanym przez celebrytów. Mimo tego, że aktorka po raz pierwszy uchyliła rąbka tajemnicy dotyczącej jej romansu z Harrisonem Fordem, i obficie dzieli się towarzyszącymi jej wtedy emocjami, nie znalazłam w tej pozycji nic, co wyróżniałoby ją od innych tego typu i uczyniło wartą polecenia.

Ruda | 2018-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2018

W książce Carrie Fisher opisuje początek swojej przygody z aktorstwem, a przede wszystkim z "Gwiezdnymi wojnami". Czytelnik może poznać dzieje romansu z Harissonem oraz blaski i cienie sławy z punktu widzenia Carrie - słynnej księżniczki Lei. Ciekawa książka, pisana z dystansem i lekką dozą humoru oraz kolokwializmów. W tle przebija się równiez nutka goryczy i smutek - Carrie Fisher chciała być Carrie, nie Leią.
Polecam tę mało wymagającą intelektualnie pozycję fanom "Gwiezdnych Wojen" - pozwala dojrzeć, że aktorzy to tylko ludzie. Jeśli jednak ktoś szuka dużej ilości merytorycznych informacji czy zróżnicowanych tematów lub biografii, niech nie sięga po tę książkę. To tylko luźno snuta nić wspomnień.

Dawid Gawałkiewicz | 2018-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Dobrze się to czytało, aczkolwiek w całości za mało mięska. Fisher się kryguje, cenzuruje rzeczywistość. No i w środku książki zostało nam zaserwowane nieświeże danie, czyli jej pamiętnik z czasów jak miała 19 lat. Bardzo słabo ten fragment się czytało, to dowód na to że jak się jest młodym to nie powinno się chwytać za pióro, zwłaszcza jak się nie zajmuje zawodowo pisarstwem...

emeela | 2017-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Słodko-gorzka ta ostatnia książka Carrie. Nawet trochę bardziej przechyla się w strony gorzkiej. Jednak - jak zwykle błyskotliwa, cięta i na swój sposób urocza.

Melete | 2018-03-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 marca 2018

Po przeczytaniu „Księżniczki po przejściach” czułam niedosyty opowieści Carrie Fisher, dlatego jak najszybciej sięgnęłam po wydany kilka miesięcy temu „Pamiętnik księżniczki”. Było to moje drugie spotkanie z twórczością autorki, i to spotkanie bardzo udane.

„Pamiętnik księżniczki” był dokładnie tym, czego oczekiwałam, czyli zbiorem opowieści Carrie o czasie, w którym kręciła Gwiezdne Wojny. Autorka zaczyna opowieść od tego, jak została aktorką, a kończy ją na tym, jak te filmy wpłynęły na jej całe życie.
Spora część książki została poświęcona romansowi Carrie Fisher z Harrisonem Fordem podczas kręcenia pierwszej części filmu. Wątek ten mógłby być łatwo przedstawiony jako tania sensacja, ale jak dla mnie udało się autorce wszystko przedstawić po prostu tak, jak wyglądało to z perspektywy bardzo młodziutkiej, i być może naiwnej dziewczyny. Bardzo ciekawym dodatkiem są fragmenty pamiętnika Fisher sprzed ponad 40 lat, które zawierają zaskakująco dużo wierszy. Idealnie uzupełniają...

Kasia Moszumańska | 2017-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Książka sprawia wrażenie, jakby była napisana tylko w celu wyrzucenia z siebie informacji o romansie z Harrisonem Fordem. Opowieści tej towarzyszy sporo ględzenia jak to autorka wcale nie chciała wyrwać żonatego, ale tak jakoś wyszło. Jako że uwielbiam zakulisowe opowiastki z pierwszej ręki (i Harrisona) przeczytałam te fragmenty z wypiekami. Niestety reszta książki to totalny bełkot.

książek: 1918
dehira | 2018-04-28

Spodziewałam się czegoś ciekawszego. Carrie tak dużo miejsca poświęciła romansowi z Harrisonem Fordem, że się tym zmęczyłam. Dla niej było ważne, to część jej życia, ale dla czytelnika mojego typu wspomnienia z planu filmowego, z castingu do roli księżniczki, uwagi o fryzurach były dużo ciekawsze. Tak więc jeśli ktoś chce książkę o Carrie Fisher to doskonała pozycja, jeśli o księżniczce Lei, to słaba.

Wiedźma | 2018-05-31
Przeczytana: 31 maja 2018

„Czasami wolałabym gdzieś przepaść. Jedyny problem jest taki, że wtedy musiałabym też odejść”.

Ciężko myśleć o księżniczce Lei i nie mieć przed oczami odtwórczyni tej roli. Carrie Fisher nadała kultowej fikcyjnej postaci twarz, a jej wdzięki zapadły w pamięć każdemu, kto kiedykolwiek uważał się za fana Gwiezdnych wojen. I nadal zapadają w pamięć osobom, które fanami się stają. Kiedy aktorka umarła w grudniu 2016 roku, gwałtownie i w przykrych okolicznościach, zostawiła po sobie ogromny żal i pytania w stylu: „Co w takim razie stanie się z Leią w dziewiątym epizodzie?”. Bo Carrie, oprócz tego, że była córką, siostrą, kochanką i matką, była przede wszystkim księżniczką Leią. A Leia należała do Carrie.

Wspomnień zamieszczonych w „Pamiętniku księżniczki” nie należy traktować jak typową autobiografię. Głównym motywem tej książki jest romans Fisher z Harrisonem Fordem, filmowym Hanem Solo, na planie „Nowej nadziei”. Aktorka opowiada pobieżnie o cieniach i blaskach młodości jako dziecko...

AnnieK | 2018-01-30
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Nie przepadam za biografiami. Wydają mi się one nudne. No bo, ile można czytać o jednej osobie? Nawet nie słyszałam o książce napisanej przez Carrie Fisher, póki do mnie ona nie trafiła. Jednak jako fanka ,,Gwiezdnych wojen" postanowiłam, że zapoznam się z tą książką jak już ją mam. A nuż dowiem się z niej coś ciekawego?

Tak jak się spodziewałam przeprawa przez tę książkę sprawiała mi trochę trudu. Nie byłam zainteresowana na tyle życiem pani Fisher by o niej przeczytać prawie trzysta stron. Dodatkowo, większość książki była poświęcona jej romansowi z Fordem, który po prostu mnie nie ciekawił. Jednak mimo problemów znalazłam w tej pozycji kilka smaczków z życia Fisher, o których później opowiedziałam swoim znajomym, więc nawet mało zainteresowana osoba potrafi coś dla siebie znaleźć w tej książce.

Bardzo spodobała mi się forma w jakiej została napisana ta książka. Ma się wrażenie, że rozmawia się z autorką. Tak mi się to spodobało, że miałam ochotę czytać dalej, mimo że treść...

Aga Rabe | 2018-01-17

Czekałam na tę książkę, bardzo chciałam ją przeczytać... Tymczasem okazała się słaba. Niestety, z całym szacunkiem dla Carrie Fisher, którą zawsze lubiłam, ale jest to trochę książka o niczym. Teoretycznie ma opowiadać o Gwiezdnych Wojnach i o krótkim romansie Carrie i Harrisona Forda, ale tak naprawdę na tę książkę składają się raczej różne przemyślenia aktorki, niekoniecznie dotyczące kosmicznej sagi, a które ciągną się, byle tylko jakoś zapełnić kolejne strony. Najsłabsze według mnie są te fragmenty z pamiętnika z czasu kręcenia "Nowej nadziei", zwłaszcza "wiersze".
Wydaje mi się, że poprzednia książka ze wspomnieniami aktorki, wydana w Polsce pod tytułem "Księżniczka po przejściach" jest jednak lepsza. Tam przynajmniej było trochę humoru i takiej fajnej złośliwości, tymczasem w tej pozycji dominuje pewnego rodzaju narzekanie i wyżalanie się, czego bardzo nie lubię...