Mity skandynawskie

popularnonaukowa
2017-10-01
Aldona Szpakowska
mitologia nordycka mity skandynawskie

Jest moc. Świetnie napisana. Dla miłośnika Odyna, Thora i Heimdalla pozycja obowiązkowa..

To już moja trzecia książka o tematyce mitologii nordyckiej. Na początku traktowałam ją jako przypomnienie mitów z dwóch poprzednich dzieł, ale po przeczytaniu jestem mile zaskoczona. Pojawiły się historie, których wcześniej nie znałam (bądź o nich zapomniałam), a niektórzy z bogów wywołali u mnie zupełnie inne emocje niż przedtem. Bardzo porządnie spisane mity, porządna...

Początek nieco zawirowany, geneza nieco mętna, ale z każdym kolejnym mitem wciąga coraz bardziej, a charakter postaci rozwija się z każdą kolejną stroną.

Jako, że ostatnio chciałem się dowiedzieć czegoś o mitologii skandynawskiej, wypożyczyłem tę książkę i można powiedzieć, że jestem oczarowany jej treścią. Bardzo dobre jeżeli szukacie dużej ilości ciekawych opowieści.

Okazuje się, że znane nazwisko nie wystarczy, aby zachwycić. Dwa razy pisałam tę recenzję. Najpierw, aby pochwalić, zaś potem by to naprawić.

Chyba od zawsze miałam ciągoty do mitów świata ze szczególnym natężeniem w pierwszej klasie liceum. Pociągały mnie i fascynowały zwłaszcza te mniej znane, bo pomijane w programie nauczania. Ostatnio zaś wpadły mi w ręce dwie książki...

Moim zdaniem mitologia skandynawska została bardzo dobrze przedstawiona w tej książce. A autora trzeba pochwalić za to, że napisał w sposób opowiadania te mity. Na pewno kiedyś wrócę do niej, bo bardzo mi się podoba.

Szkoda że o mitologi skandynawskiej nie rozmawia się w szkołach. Też jest warta uwagi. Książka przyjemnie napisana i dobrze sie ja czyta.

Jest to takie opisanie mitologii skandynawskiej w formie dość jednolitej historii, w zasadzie to zbioru najważniejszych, dotyczących nie tylko bogów, ale i herosów.
Mimo że napisana w sposób nieco przypominający Tristana i Izoldę, do tego dość dawno, nie jest nudna, a opisy i sposób narracji budują klimat mitologii.
Wydaje mi się że łatwiejsza będzie dla obeznanych z...

Każdy zna mitologię grecką, czy rzymską. Każdy też słyszał wzmianki o mitologii egipskiej i słowiańskiej. Ale mitologia skandynawska? To już zupełnie coś nowego. Ciekawe historie z jednej strony przypominają znane już w innych kultur mity, a z drugiej zawierają w sobie coś zupełnie innego, zaskakującego. Warto przeczytać, choćby po to by poznać dawne wierzenia ludzi i...

Kolejne spojrzenie na mity Skandynawskie. Chyba 4 lub 5te jakie czytam. Nigdy chyba nie przestanie mnie bawić Loki. Nie uważam tych mitów za krwawe czy brutalne, jak wiele razy słyszałam. Są ciekawe i na prawdę dobrze się je czyta. Polecam jako taka lekka lektura, która odrywa od rzeczywistości i przenosi w troszkę inny świat ;)

Dyskusje

1 018
  • Chcę w prezencie
  • 2018
  • 2019
  • Fantastyka
  • Skandynawia

Dodaj cytat z książki Mity skandynawskie