Historia królestwa Słowian czyli Latopis Popa Duklanina

Tłumaczenie: Jan Leśny
Książka jest przypisana do serii/cyklu "wyd. I". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-07110-9
Magda

W dziejach średniowiecznego piśmiennictwa krajów słowiańskich rzadko można spotkać dzieło równie kontrowersyjne, co tzw. Latopis Popa Duklanina, określany także mianem "Barskiego rodosłowu", a więc "Genealogii z Baru". Obok głosów niektórych historiografów, widzących w nim zabytek o dużych wartościach poznawczych do dziejów średniowiecznych Serbów oraz ludów i państw z nimi sąsiadujących, nie brak jednocześnie takich, którzy odmawiają mu większych wartości poznawczych, kładąc nacisk na jego tendencyjność i zmyślenia.

Morgoth | 2014-07-22
Przeczytana: 20 lipca 2014